Ki amivel tud, azzal fűt majd télen. A tűzifa igencsak felértékelődik az orosz–ukrán háború miatt. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Az energiaár-növekedésről és az energiaválságról kérdeztünk járókelőket több székelyföldi városban. Kiderült: míg tőlünk nyugatabbra pánikhangulat, térségünkben pragmatikus nyugalom övezi a háborús szankciók és a kapcsolódó energiaválság témakörét.
2022. augusztus 20., 14:012022. augusztus 20., 14:01
Valahogy lesz – így nyilatkoztak az emberek a várhatóan télen csúcsosodó energiaár-növekedést és az energiaválságot illető kérdéseinkre.
A Nemzetközi Energiaügynökség egyik júliusi tanulmánya szerint a szén ára az év elején megnégyszereződött, a gáz ára pedig továbbra is jóval a történelmi átlag felett van Európában – a megkérdezettek pedig úgy vélik, hogy ha térségünkben nem is, de tőlünk nyugatabbra (tehát Nyugat-Európában) valóban riadalmat keltett az energiaválság.
„Nem tudom, hogy lesz, de itt még nincs olyan nagy probléma, mint például Németországban. Ott mindenki be van pánikolva. Ha az állam több esélyt ad a fiataloknak, több pályázati lehetőséget biztosít, nem lesz gond, a hozzáállás számít.
Lesz drágulás, de el van túlozva a dolog. A legnehezebb októbertől arrafelé lesz, a városiaknak valóban nem lesz könnyű” – nyilatkozta egy középkorú férfi.
Arról, hogy miért keltett nagyobb riadalmat a háború nyugaton, lengyel fiatalokat kérdeztünk, akikkel az egyik nemzetközi vonaton utaztunk együtt. Bár a felvásárlási hullámok okaira nem derült fény, a beszélgetésből levonhattuk: a háborút morális megközelítésben értelmezik.
„A szolidaritás fontos. Igaz, hogy a szankciók gazdaságilag sehogy sem segítik az embereket, de abban mégiscsak igen, hogy kevésbé érezzenek bűntudatot.
– foglalta össze egyikük, bár arra, hogy miért hibásak az európaiak a háborúért, nem adott választ.
Németországban egyébként állami támogatású reklámokban készítik fel az embereket a télre, valamint a napokban csökkentették a közfürdők és uszodák medencéinek vízhőmérsékletét több településen is.
Jelentős lehűlés várható csütörtökig Románia nagy részében az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteki előrejelzése szerint.
Április végén, május elején nagy májusi cserebogár-rajzásnak lehettünk szemtanúi. Jó tudni azonban, hogy nem ártalmatlan rovarokról beszélünk: nagy károkat okoznak a mező- és erdőgazdaságokban egyaránt.
Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.
Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.
A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.
Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (független) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog szolgálni.
Fogy a levegő a bűncselekmények elkövetői körül: a modern technológiákkal a rendőrség egyre könnyebben azonosítja őket. A Hargita megyei rendőrségen bemutattak pár kriminalisztikai módszert, amellyel például a lemosott vért is fel tudják fedni.
Jégesőbe forduló vihar vonult végig és okozott károkat Udvarhelyszék több településén, köztük Székelyudvarhelyen és Szentegyházán is. A mintegy tíz percen keresztül hulló jég megállt az utcákon, a fákban, termésben is kárt tett.
szóljon hozzá!