Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Rezidensképző központokká válhatnak a vidéki kórházak, miután szerdán a képviselőház elfogadta az erre vonatkozó javaslatot – tájékoztatott Vass Levente parlamenti képviselő, aki lapunknak elmondta, nagyon sok kórház küzd szakorvoshiánnyal, a kezdeményezés viszont segítene a probléma orvoslásában.
2018. december 14., 15:402018. december 14., 15:40
2018. december 14., 15:412018. december 14., 15:41
Ha jól fogják alkalmazni, ez a kezdeményezés meg fogja változtatni az egészségügyi rendszert és az orvosképzést is – vázolta érdeklődésünkre a Maros megyei képviselő. Elmondta, elsősorban
ugyanakkor azt is, hogy a fiatal, pályakezdő orvosok könnyebben elhelyezkedhessenek szülőföldjükön, vagy hazatérhessenek oda. De az is fontos szempont, hogy a rezidensképzés által a hazaköltöző orvosok előtt megnyílik az oktatói pálya – hangsúlyozta Vass Levente –, hiszen azok, akik az elkövetkezőkben a vidéki kórházakban tanulják és gyakorolják a szakmát, idővel maguk is oktatói lesznek a majdani rezidenseknek.
„A rezidensképzés decentralizálására azért is van szükség, mert az orvoshiány miatt az elmúlt 15–20 évben folyamatosan növelni kellett a rezidensek számát, és
– magyarázta Vass Levente, aki szerint az új intézkedés által több lehetőség nyílik a pályakezdők előtt a szakma gyakorlására. „Ha egy szakorvosnak van egy járóbeteg-rendelője, és vállalja, hogy rezidenst fogad, odaengedi a beteghez, vizsgálatokat végeztet vele, majd közösen megbeszélik a tapasztaltakat, az számára is segítség, ahogyan a pályakezdő orvosnak is az” – tette hozzá a képviselő.
Ha egy rezidens orvos egy vidéki kórházban tölti az „inaséveit”, sokkal többet tanulhat, mint az egyetemi központban – hangsúlyozta –, hiszen ott kipróbálhatja magát a szakorvosok mellett, ügyeletezhet, akár kisebb műtéteket is elvégezhet. Ugyanakkor a betegeknek is jó, ha egy kórház „saját” rezidensekkel dolgozik, kineveli a munkatársi közösséget, mert így a páciensnek nem kell más városba, távolabbi megyébe utaznia. A rezidensképző központokká minősített kórházak oktatási projektek lebonyolítására is pályázhatnak, illetve eszközbeszerzésre – mutatott rá Vass.
A törvénymódosítás januártól lép érvénybe, miután megjelenik a Hivatalos Közlönyben. Azt követően az egyetemek javasolhatnak vidéki kórházakat, amelyeket képzőközpontokká minősíthet az egészségügyi minisztérium, majd a szaktárca jóváhagyása után elindulhat a folyamat.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
szóljon hozzá!