Gyerekekben előfordulhat hasmenés és hányás, de felnőtteknél ezek ritkák. Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Az országos oltásprogramba tartozó védőoltásokat mindeddig a megyei népegészségügyi igazgatóságoknak utalta ki az egészségügyi minisztérium, az igazgatóságok pedig szükség szerint szétosztották azokat a háziorvosok között. Ez azonban megváltozott szeptembertől, elsőként a szezonális influenza elleni oltás esetében, de később más oltásokra is kiterjesztik az új procedúrát.
2023. október 24., 10:012023. október 24., 10:01
Az új eljárás szerint maguk a páciensek viszik el a háziorvoshoz a számukra beadandó influenza elleni védőoltást, miután az orvostól kapott recept alapján kiváltják azt egy patikában, illetve beadathatják azt helyben is, ha a gyógyszertárnak van engedélye ilyen tevékenységre – vagy vissza kell mennie a háziorvosi rendelőbe, ahol beadják neki az oltást.
A terhes nők, a 6 hónapnál idősebb gyermekek és a 19–65 év közötti biztosítottak teljes árú térítésben részesülnek, ha krónikus tüdő-, szív- és érrendszeri, anyagcsere-, vese-, máj-, neurológiai betegségben, cukorbetegségben, elhízásban, asztmában vagy HIV-fertőzésben szenvednek. Az egészségügyi és gondozási rendszerben dolgozók, valamint a 65 év felettiek szintén jogosultak a teljesen kompenzált vakcinára. Azok a 46 és 64 év közöttiek, akik nem szerepelnek a háziorvosuk nyilvántartásában krónikus betegségekkel, 50 százalékos kompenzációban részesülhetnek a vakcina megvásárlásakor.
– derül ki az Országos Elektronikus Oltási Nyilvántartásból. 1162-en térítéses áron részesültek a vakcinában, 37-en pedig teljes árat fizettek érte, mivel nem tartoznak a kockázati csoportokba.
Ami a vírusos megbetegedéseket illeti, a Kovászna Megyei Népegészségügyi Igazgatóság szerint a megbetegedések száma a tavalyi év hasonló időszakához képest változatlan szinten maradt, a kéthetes megfigyelés során mintegy 1700 esetet regisztráltak.
Az egészségügyi szakhatóság már nem vezet nyilvántartást az influenza elleni ingyenes védőoltással beoltottak számáról, az átoltottság mértékéről, illetve az oltóanyag-ellátottságról sem, és nincs is erre lehetősége, hiszen ettől az évtől megváltozott a vakcina igénylési módja.
– mondta el Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője.
Csaknem egy hónapja lehet influenza elleni védőoltást vásárolni a Maros megyei gyógyszertárakban is. Aki szeretné beadatni, az Maros megyében is a háziorvostól kell receptet kérjen. Aki nem veszélyeztetett személy, az recept nélkül is megvásárolhatja a vakcinát, de teljes áron. A Maros Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője, Iuliu Moldovan a sajtónak elmondta, idéntől nekik sincs pontos számadatuk arról, hogy a gyógyszertárakban hányan vásároltak influenza elleni oltást. A háziorvosoktól kapott visszajelzés szerint mindeddig csaknem félezren kapták meg a vakcinát Marosa megyében. Arra számítanak, hogy az igénylők száma az elkövetkező időszakban jelentősen megnövekedik majd, hiszen előző években Maros megyében átlagosan 25 ezren oltatták be magukat influenza ellen.
Az influenza (grippe) egy vírus által okozott fertőző betegség. A betegség az emberek között cseppfertőzés útján (kis távolságra), közvetlen testi érintkezéssel vagy a beteg által megérintett tárgyakkal terjed, ezért a fertőzés megelőzésében a mindennapi higiénia szerepe megkerülhetetlen. Fő tünetei a hirtelen kezdődő láz, orrfolyás, torokfájás, izomfájdalom, fejfájás, fáradtság, elesettség, később pedig száraz köhögés. Különösen időseknél léphetnek fel súlyos szövődmények: tüdőgyulladás, a homloküreg gyulladása, asztma, szívműködési zavarok. A tünetek különböző súlyosságúak lehetnek. A kétnapos lappangási idő után számított egy héten belül a legtöbb tünet megszűnik, de a köhögés két hétig is kitart. Gyerekekben előfordulhat hasmenés és hányás, de felnőtteknél ezek ritkák. Ezek felülfertőzéstől alakulnak ki. (forrás: Wikipédia)
Küldetésről tért vissza egy rendőr, amikor szemtanúja volt egy súlyos balesetnek: egy haszongépjármű felborult és a sofőr a járműbe szorult. A rendőr azonnal közbelépett.
Egy áru- és egy személyszállító kisbusz ütközött csütörtök délután az A1-es autópályán, a balesetben tizenegy személy érintett.
Az uniós források befagyasztása egy adott tagállam esetében nagyon hosszú folyamat, és Románia nem fog ebbe a helyzetbe kerülni – jelentette ki csütörtökön Tánczos Barna pénzügyminiszter.
A telefon rendszerint éjjel csörren – a sürgősségi osztályról hívják Dr. Adrian Dobrică mellkassebészt: műteni kell. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban 15 éve hozták létre a mellkassebészetet, ennek apropóján szimpózium volt csütörtökön.
Amerikai vendéget fogad a Mathias Corvinus Collegium Csíkszeredában. Charles Yockey kutatóként tevékenykedett Budapesten, a beszélgetésen visszatekint, hogy az elmúlt egy évben hogyan alakult a magyar társadalomról és Európáról alkotott képe.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej (nettó: 25 213 lej).
Új útvonalat iktatott kínálatába a Brassó-Vidombáki nemzetközi repülőtér: októbertől Nürnbergbe is közvetlen járattal lehet repülni, a jegyek árusítását már meg is kezdte a Wizz Air légitársaság.
Ilie Bolojan ügyvivő államelnök csütörtökön kihirdette a törvényt, amely szerint a helyi önkormányzatok hozzájárulhatnak az alárendeltségükben levő kórházak működési és személyzeti költségeihez.
Szexuális erőszak és tisztség szexuális visszaélésre történő felhasználásának gyanúja miatt őrizetbe vette a rendőrség a Beszterce-Naszód megyei mentőszolgálat orvosigazgatóját.
Tilos a választáson felvételeket készíteni a szavazólapról, az önállóan szavazni képtelen választóknak pedig joguk van kísérővel voksolni – többek között ezek a szabályok érvényesek az elnökválasztás vasárnapi második fordulójában.
szóljon hozzá!