Fotó: Csibi Márti
Rendbe tették és feldíszítették az irgalmas nővérek sírhelyeit a gyergyószentmiklósi Gépgyártóipari Iskolaközpont katolikus osztályai. Az egykori leányiskola nevelőinek emlékét jelenleg tizenhét kereszt őrzi a gyergyószentmiklósi katolikus temetőben.
2010. október 28., 17:262010. október 28., 17:26
2010. október 28., 19:442010. október 28., 19:44
Fotó: Csibi Márti
Általános szokás, hogy mindenszentek napja előtt rendbe teszik és virággal díszítik a sírokat, amelyeken a hozzátartozók november elsején gyertyát gyújtanak a halottak üdvéért. A Gépgyártóipari Iskolaközpont katolikus osztályainak tizedikes, tizenegyedikes és tizenkettedikes diákjai csütörtökön délután önkéntes munkával tették rendbe és díszítették fel az egykori irgalmas nővérek sírhelyeit. „Valójában egy felkérésre válaszoltunk a sírhelyek közös rendbetételével, egyelőre a gyomoktól tisztítottuk meg a sírokat, és kisebb koszorúkat helyeztünk el rajtuk. Jövőre nagyobb horderejű terveink is vannak, mindenképpen fel szeretnénk vállalni a sírok gondozását” – fogalmazott Selyem Edit tanárnő.
Fotó: Csibi Márti
A gyergyószentmiklósi katolikus oktatás múltjáról a gyergyószentmiklósi András Szabolcs történelem- és római katolikus hittantanár közöl információkat.
A leányiskola megépítésére dr. Haynald Lajos püspök már az 1860. július 12-én kiállított alapítványlevélben 2000 forintot tett le, az intézményt 1876-ban Fogarasy Mihály erdélyi püspök nyitotta meg. Az induláskor az iskola csupán két tanteremmel rendelkezett. Akkoriban egyre több szülő bízta gyermekeinek nevelését az iskolát vezető szatmári irgalmas nővérekre, ezért újabb helyiségekre volt szükség. A második világháború után a kommunista államhatalom kiépítése révén a Fogarasy leányiskola kikerült az egyházi gondviselés alól. 1950–1951-ben a faipari iskola kapta meg az épületet, és jogutódjával, a Gépgyártóipari Iskolaközponttal együtt megőrizte és fejlesztette a hagyatékot. A szakemberek és az szakiskola diákjai, a mesterségek iránt érdeklődő tanulók jelenléte és összefogása nagy eredmények megvalósítója volt: a városban először ebben az iskolában szerelték fel a központi fűtést, 1953-ban gőzrendszerrel, 1969-ben pedig a vízkörforgásos rendszerrel.
2003-ban egy kormányhatározat döntése nyomán az épület visszakerült a katolikus egyház tulajdonába. 2006. szeptember 15-étől, negyvennyolc év kényszerszünet után újraindult a katolikus oktatás Gyergyószentmiklóson.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
Gyergyóremete községben is megjelent az afrikai sertéspestis, ezért több sürgős és szigorú intézkedést vezettek be a betegség terjedésének megelőzése érdekében – tájékoztatott a helyi polgármesteri hivatal.