Vidéki iskolagondok: lakat helyett távirányítás

A közszférában dolgozók leépítésére és a költségek csökkentésére hozott kormányhatározat, ezen belül az iskolák összevonása, illetve egyes tanintézmények jogi státusának elvesztése szerte Udvarhelyszéken elégedetlenséget váltott ki mind a pedagógusok, mind a szülők körében. A szükség- vagy kényszermegoldások sem felelnek meg minden esetben az érintettek elképzeléseinek. Van, ahol még keresik a megoldást, de úgy tűnik, Zetelakán megszületett a döntés: összevonják a zetelaki és zeteváraljai iskolákat. Ilyés András, a Dr. P. Boros Fortunát Elméleti Középiskola igazgatója szerint emiatt csak ezután kell szembenézniük az igazi gondokkal.

Szász Csaba

2010. március 10., 14:372010. március 10., 14:37

2010. április 08., 21:382010. április 08., 21:38

– Egy iskola csak úgy lehet jogi személy, ha legalább 300 tanulója van. Ez egy igencsak rossz döntés volt a kormány részéről – vélekedik a zetelaki igazgató. Ennek az lesz az eredménye, hogy a kis településeken megszűnnek az iskolák, és ahol ez megtörténik, ott lassan-lassan elhal a település is. Megértem, hogy ahol tényleg nagyon alacsony létszámúak az osztályok, és a települések közel vannak egymáshoz, ott össze kell vonni az iskolákat, buszoztatni lehet a gyerekeket, de Zetelaka egy specifikus helyzet. 25–30 kilométerről nem lehet a diákokat behozatni. Sajnos el kellett fogadnunk ezt a megoldást, mert más lehetőség nem volt, de remélem, észhez tér a kormány és visszakozik – mondja az intézményvezető.

Lehetetlen körülmények

Zetelakán 691 (óvodástól XII. osztályosig), Zeteváralján (ide tartozik Zeteváralja, Sikaszó és Ivó) pedig 160 (óvodástól VIII-osig) diák tanul. Ezt azonban tovább lehet bontani, hisz a zetelaki középiskolában hét külön épületben folyik oktató-nevelő tevékenység. Ehhez még hozzájön Zeteváralján és Ivóban kettő-kettő, Sikaszóban pedig egy külön épület. – Ilyen körülmények között irányítani, működtetni, ellenőrizni egy iskolát, egyáltalán az egészet átfogni és átlátni, bizony sok gondot okoz, főleg manapság, amikor tudjuk, hogy az emberek felelősségérzete is hagy kívánnivalót. Nem marad más hátra, mint reménykedni Istenben és saját erőnkben – nyilatkozta Ilyés András igazgató.

A mentalitással van gond

Ferencz S. Alpár Hargita megyei főtanfelügyelő előnyöket is lát a zetelaki Dr. P. Boros Fortunát Elméleti Középiskola és a zeteváraljai Jókai Mór Általános Iskola összevonásában.

– A tanintézményre így nem kerül lakat. Táblája is ott marad a Jókai Mór Általános Iskolának, és mind pedagógusai, mind a gyermekek helyükön maradnak. Ami változás, hogy nem lesz jogi státusa, vagyis nem lesz saját pecsétje, igazgatója és főkönyvelője. Javasoltam, hogy összevonás esetén, az új adminisztrációs felépítésben a jelenlegi zeteváraljai igazgató legyen a zetelaki iskola igazgatóhelyettese, de úgy, hogy ő is marad a helyén. Megszűnik egy főkönyvelői állás, ez jelentős béralapspórlást jelent, és megmarad egy fél titkári állás, hogy a zeteváraljai szülőknek se kelljen bemenniük Zetelakára papírügyeket intézni.
Amit még igencsak fontosnak tartunk, és amit a tanfelügyelőség ellenőrizni is fog, hogy a zetelaki intézmény vezetőségének kötelessége lesz ápolni és fenntartani a zeteváraljai Jókai Mór-iskola identitását, közösségi szerepét, szervezeti kultúráját.

Előny még, hogy községi szinten mindenfajta katedrakiegészítés könnyebben megoldható egy jogi személyiségen belül. Címzetes állás sem kerül veszélybe ezzel a megoldással. Ami veszélyezteti a Jókai Mór Általános Iskolát, az a mentalitás, amely azért ellenzi a fenntarthatóság mentén kigondolt megoldásokat, vagyis a jogi személyiségek átszervezését, mert a zeteváraljai iskola igy a zetelaki iskola szolgasorába kerül. Ez nem racionális szempont.

– Hol vannak még gondok Udvarhelyszéken?

– Hasonló problémákkal küszködik a Sóvidék is, ahol három iskola van saját jogi státussal, három igazgatóval és három főkönyvelővel, és ott sem akarjuk a gyermekeket hordozni. Nem a diákok hátán, hanem a valóban meg- és átszervezhető adminisztratív oldalon szeretnénk spórolni, nem szeretnénk lakatot tenni egyetlen iskolára sem. Március 24-én Máréfalván találkozunk, ahol ezekre a megváltozott körülményekre és felelősségterületekre próbáljuk felhívni az igazgatók figyelmét, valamint arra is, hogy konstruktívan együttműködjenek az önkormányzatokkal.

– Homoródszentpálon viszont tényleg lakat van az iskolaépületen.

– Valóban, az egy különleges helyzet, kinevezésem óta még nem volt időm foglalkozni ezzel. Egyelőre megbeszéltünk már egy találkozót az ottani szülői közösséggel, de ígérni tudom, hogy hamarosan az ottani gondokon is megpróbálunk segíteni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei