Fotó: Bodnár Arthur
Számos szabálytalanságot tapasztalt a katasztrófavédelmi felügyelőség a közegészségügyi igazgatósággal közösen végzett tűzvédelmi ellenőrzésen a Hargita megyei kórházakban. A giuleşti-i tragédiához hasonló a Hargita megyei egészségügyi intézményekben is előfordulhatott volna, hiszen tűzvédelmi szempontból mindenütt találtak kisebb-nagyobb hiányosságokat a szakemberek, például a megye összes kórházában gond van a vészkijáratokkal.
2010. szeptember 05., 16:552010. szeptember 05., 16:55
2010. szeptember 05., 17:532010. szeptember 05., 17:53
Fotó: Bodnár Arthur
A nemrég lezajlott egy hetes kivizsgálást a giuleşti-i tragédia után rendelte el az egészségügyi minisztérium és a belügyi szaktárca, így országszerte az összes kórházat és azok külső egységeit leelenőrizték a szakemberek. A Hargita megyében tapasztalt tűzvédelmi szabálytalanságok közül a vészkijáratok elzárása hordozza magában a legnagyobb veszélyt. A strukturális problémák elhárítására 30 napos haladékot kaptak a kórházak, a kisebb rendellenességeket két napon belül kellett megoldják – tájékoztatott dr. Lőrincz Anna, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője.
Elmondta, az alapellenőrzés során az öt Hargita megyei kórház egyikében sem találtak éves tűzvédelmi tervet, ugyanakkor az alkalmazottak nem kaptak gyakorlati képzést arról, hogyan kell kimenekülni a kórházból tűz esetén. A csíkszeredai kórház szentegyházi egységénél, illetve a tölgyesi kórházban a tűzoltópalackok minősége nem felelt meg a követelményeknek, illetve a legtöbb kórházban nincs elegendő füstérzékelő, némelyikben egyáltalán nincs. Dr. Lőrincz Anna, azonban elmondta, az egészségügyi minisztérium utasítására a kórházak – többek között a székelyudvarhelyi városi kórház is – már a giuleşti-i tragédia után letették igényléseiket a megfelelő számú füstérzékelőre, ezeket a szaktárca utalja majd ki.
A megye összes kórházában gond van a vészkijáratokkal, ezeket ugyanis a belső átalakítások során eltorlaszolták. „Sok belső átszervezést végeztek, új osztályokat létesítettek, így a régi struktúrákat meg kellett változtassák. Ezért a folyósóra helyezték ki az öltözőket, ezzel viszont elzárták a vészkijáratokat” – magyarázza a közegészségügyi igazgatóság vezetője. Az alapellenőrzés után két napot kaptak a szervezési problémák megoldására a kórházak, ezt követően újabb látogatást tettek az intézményekben a közegészségügy ellenőrei, és megállapították, hogy elkészültek az éves tűzvédelmi tervek, kicserélték a nem megfelelő tűzoltópalackokat, illetve megkezdődött a kórházi alkalmazottak gyakorlati képzése is. A strukturális szabálytalanságok megoldására 30 napot kaptak a katasztrófavédelmi felügyelőségtől, így egy hónap alatt kell szabaddá tegyék a vészkijáratokat, de számos helyen az ajtókat is át kell alakítsák, ugyanis a kórházakban számos helyen nem a megfelelő irányba, azaz nem kifele nyílnak az ajtók, holott tűzvédelmi szempontból az sokkal biztonságosabb lenne. Az ellenőrzés során pénzbírságot nem, csak írásbeli figyelmeztetést kaptak az egészségügyi intézmények.
Egy vízzel teli régi csatornába esett és meghalt két gyermek kedden délután a Kolozs megyei Bánffyhunyadon.
Az Európai Unió területén közlekedési balesetben elhunytak száma 1,3 százalékkal csökkent 2023-ban az előző évhez képest; lakosságarányosan Romániában és Bulgáriában haltak meg a legtöbben az utakon – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
Robbanás történt kedden délután a román hadsereg Ilfov megyei tüzérségi laboratóriumában; a detonációban egy civil alkalmazott életét vesztette.
„Egyedül Crin Antonescu államfőjelölt képes arra, hogy legyőzze a szélsőséges George Simion jelöltet az államelnök-választáson” – húzta alá kampányzáró keddi sajtótájékoztatóján Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere.
Tizenhatezer dokumentum jogszerűségét vizsgálta meg Kovászna Megye Prefektusi Hivatala az elmúlt esztendőben. Ezek közül 272 dokumentumban fedeztek fel kifogásolnivalót a jogászok, 99 esetben pedig a bíróságnak kell döntenie.
A Gheorghe Ionescu-Șișești agrártudományi és erdészeti akadémia (ASAS) kedden közölte, hogy elhunyt az intézmény elnöke, Valeriu Tabără volt mezőgazdasági miniszter.
A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, az önkormányzat határozata alapján 2023-ban kezdte meg a közterülten gazdátlanul hagyott járművek elszállítását. Tavaly összesen 26 gépkocsi jutott erre a sorsra, idén folytatják az akciót, már négynél tartanak.
Év eleje óta 1,06 milliárd italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRo vállalat pedig 83 ezer tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
A pénzügyminisztérium május 9-én újabb kötvényeket bocsát ki a Fidelis program keretében, amelyben a véradók kedvezményes feltételek mellett juthatnak hozzá az államkötvényekhez – jelentette be kedden a tárca.
Hatvan napra hatósági felügyelet alá helyezték azt a 19 éves lányt, aki elvitt a bákói megyei kórház szülészeti osztályáról egy újszülöttet – közölte kedden Gabriel Dumitrache, a Bákó megyei rendőrség szóvivője.
szóljon hozzá!