Fotó: Veres Nándor
Az elmúlt hetek csapadékmentes időjárása révén ugyan jól haladtak a pityókaszedéssel a gazdák, de a magágyak könnyebb előkészítése, az őszi gabonák fejlődése érdekében szükség lenne csapadékra Hargita megyében.
2015. szeptember 24., 18:092015. szeptember 24., 18:09
2015. szeptember 24., 19:512015. szeptember 24., 19:51
Mintegy 6600 hektárnyi pityókaparcelláról gyűjtötték be a termést az elmúlt három hétben a Hargita megyei gazdálkodók. Szeptember elején még 1400 hektárnyi földről volt felszedve a pityóka, mostanra pedig több mint nyolcezer hektárról takarították be. Hargita megyében amúgy 9050 hektárnyi földet ültettek be idén burgonyával – számolt be az adatokról Török Jenő. A Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője hozzátette, habár jól haladtak a földművelők, több tényező is nehezítette munkájukat: gondot okozott a föld szárazsága – nehezen volt megművelhető –, illetve a munkaerő hiánya is.
Az idei csapadékmentes, forró nyár a terméshozamot is nagyban befolyásolta, a tavalyi 23 tonnás átlagterméshez képest idén átlagosan 14–14,5 tonnát gyűjthettek be a pityókatermesztők – mutatott rá a szakember. A terméshozamhoz képest az ár jobban alakult, szeptember elején még 80 banis áron tudták eladni a krumpli kilóját, jelenleg 70 bani körül mozog a pityóka kilójának ára. Az intézményvezető kifejtette, minden ősszel van egy mélypont, amikor alacsonyabb az ár amiatt, hogy sokan – megfelelő tárolási lehetőség hiányában – gyorsan, akár a földről akarják eladni a pityókát. Véleménye szerint később javulni fog az ár, mivel egész Európában szárazság volt, és a sokéves átlagnál (60–65 bani) is többet adhatnak majd egy kiló burgonyáért.
Érdeklődésünkre azt is elmondta Török, hogy a burgonya előállítási ára hektáronként tizenkét és tizennyolc ezer lej között változhat, annak függvényében, hogy milyen áron vásárolták a vetőmagot, milyen fajtát ültettek és milyen vegyszerezést végeztek a parcellán.
A megyei gazdálkodók nemcsak a begyűjtéssel, hanem a szántással, a magágyak előkészítésével és az őszi gabonák vetésével is foglalkoznak: elsősorban búza került már a földbe. Ez esetben sincs könnyű dolguk azoknak a gazdáknak, akiknek szántaniuk kell a vetés előtt, mivel nagyon szárazak és kemények a földek. Szükség lenne a csapadékra, mivel azáltal nemcsak lazábbá válna a talaj, hanem a magok kikelését, megerősödését is nagyban segítené.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!