Új fejezet kezdődik a tűzkárosult család életében
Fotó: Kádár Beáta archívuma
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
2025. július 16., 12:382025. július 16., 12:38
Belegondolni is szörnyű, milyen lelki és anyagi megpróbáltatást jelent az, ha egyik pillanatról a másikra elveszítjük az otthonunkat. Kádár Beáta és Sebestyén Hunor azonban tudja, mit jelent egy ilyen tragédia: gondosan felújított házuk január 15-én rövid idő leforgása alatt teljesen leégett. A kétgyermekes család éppen a díszektől szabadította meg a nappaliban álló karácsonyfát, eközben meggyújtották az utolsó megmaradt csillagszórót, aminek szikrája az egész fát lángra lobbantotta. A tűz megfékezhetetlenül terjedt tovább, míg végül a ház teljesen megsemmisült.
Tűz martalékává vált a szeretett otthonuk
Fotó: Veres Nándor
A több mint százéves, kászonújfalvi házat hosszú éveken keresztül nézegette a pár, és miután sikerült megvásárolni, szívüket-lelküket beleadták a felújításba. A hely ideális a gyerekeknek – Mózesnek és Jankának –, ráadásul kutyatenyésztésre és -képzésre is megfelel, ami a család közös vállalkozása. Csakhogy az otthon már nem lesz ugyanaz.
A tűz utáni hónapok az újrakezdésről szóltak,
Noha pontosan nem tudták követni a számokat, nem túlzás azt mondani, hogy ezrek segédkeztek a talpra állásban: a lelki támogatás mellett pénzzel, építőanyaggal és a mindennapokhoz szükséges kellékkel látták el a károsultakat. Akkor a család úgy érezte, hogy a közösség védőhálót képezett körülöttük. Pontosan fél évvel a történtek után saját szemünkkel láttuk az összefogás eredményét.
A régi maradványait elbontották, az új most épül
Fotó: Tuchiluș Alex
Látogatásunkkor a család mindegyik tagja az építkezés körül sürgött-forgott, mosolyogva fogadtak bennünket. A jövőbeli otthon terveinek kivitelezése elkezdődött, és olyannyira jól halad, hogy most már házformát kapott az építmény. Beáta körbe is vezetett, igaz, még messze van, mielőtt berendezkedhetnének a házban. Ő már
A történtek után nagy hangsúlyt fektettek a tűzvédelemre, és abban is biztosak, hogy a kész házra biztosítást is kötnek majd. A körülmények ellenére – bár nagyon szerencsésnek érzik magukat, hogy ilyen sokan segítenek –, még mindig fájó szívvel gondolnak vissza a régi otthonukra.
Magánszemélyek és vállalkozók egyaránt segítették a családot
Fotó: Tuchiluș Alex
Beáta szerint a nagylelkű felajánlások nem sikerült volna ilyen gyorsan cselekedni. Az ismerősök rendszeres résztvevői a hétvégi kalákáknak, ugyanakkor a magánszemélyek mellett vállalkozások is beszálltak az építkezésbe:
A fán kívül minden más építkezési anyaghoz beszerzési áron jutnak hozzá, ami szintén egy jóindulatú felső-háromszéki vállalkozónak köszönhető. Tehát segítség rengeteg jött, a család pedig hálásan elfogadta, és most minden egyes nap azon dolgoznak, hogy mihamarabb visszaköltözzenek.
Mi még nem látjuk, de a család már elképzelte az új otthon belsejét
Fotó: Tuchiluș Alex
„November 21-én lesz a kisfiam születésnapja. Az a cél, hogy akkorra már itt ünnepelhessünk” – szögezte az édesanya. Mint fogalmazott, ők nem vágytak erre az új házra, és ha lehetne, még mindig a régit választanák, de ha így alakult, ebből fogják kihozni a legtöbbet. Az elmúlt hónapokban voltak nagyon nehéz pillanatok, de a közösség nem hagyta, hogy a mélypont sokáig kitartson.
– osztotta meg az elmúlt hónapokkal kapcsolatos érzéseit Beáta. Egyébként korábbi otthonukat oromkereszt díszítette, védelmezte – ez szinte az egyetlen, ami épen megmaradt a tűz után. A kereszt az új ház tetejére kerül majd.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
szóljon hozzá!