
Új fejezet kezdődik a tűzkárosult család életében
Fotó: Kádár Beáta archívuma
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
2025. július 16., 12:382025. július 16., 12:38
Belegondolni is szörnyű, milyen lelki és anyagi megpróbáltatást jelent az, ha egyik pillanatról a másikra elveszítjük az otthonunkat. Kádár Beáta és Sebestyén Hunor azonban tudja, mit jelent egy ilyen tragédia: gondosan felújított házuk január 15-én rövid idő leforgása alatt teljesen leégett. A kétgyermekes család éppen a díszektől szabadította meg a nappaliban álló karácsonyfát, eközben meggyújtották az utolsó megmaradt csillagszórót, aminek szikrája az egész fát lángra lobbantotta. A tűz megfékezhetetlenül terjedt tovább, míg végül a ház teljesen megsemmisült.
Tűz martalékává vált a szeretett otthonuk
Fotó: Veres Nándor
A több mint százéves, kászonújfalvi házat hosszú éveken keresztül nézegette a pár, és miután sikerült megvásárolni, szívüket-lelküket beleadták a felújításba. A hely ideális a gyerekeknek – Mózesnek és Jankának –, ráadásul kutyatenyésztésre és -képzésre is megfelel, ami a család közös vállalkozása. Csakhogy az otthon már nem lesz ugyanaz.
A tűz utáni hónapok az újrakezdésről szóltak,
Noha pontosan nem tudták követni a számokat, nem túlzás azt mondani, hogy ezrek segédkeztek a talpra állásban: a lelki támogatás mellett pénzzel, építőanyaggal és a mindennapokhoz szükséges kellékkel látták el a károsultakat. Akkor a család úgy érezte, hogy a közösség védőhálót képezett körülöttük. Pontosan fél évvel a történtek után saját szemünkkel láttuk az összefogás eredményét.
A régi maradványait elbontották, az új most épül
Fotó: Tuchiluș Alex
Látogatásunkkor a család mindegyik tagja az építkezés körül sürgött-forgott, mosolyogva fogadtak bennünket. A jövőbeli otthon terveinek kivitelezése elkezdődött, és olyannyira jól halad, hogy most már házformát kapott az építmény. Beáta körbe is vezetett, igaz, még messze van, mielőtt berendezkedhetnének a házban. Ő már
A történtek után nagy hangsúlyt fektettek a tűzvédelemre, és abban is biztosak, hogy a kész házra biztosítást is kötnek majd. A körülmények ellenére – bár nagyon szerencsésnek érzik magukat, hogy ilyen sokan segítenek –, még mindig fájó szívvel gondolnak vissza a régi otthonukra.
Magánszemélyek és vállalkozók egyaránt segítették a családot
Fotó: Tuchiluș Alex
Beáta szerint a nagylelkű felajánlások nem sikerült volna ilyen gyorsan cselekedni. Az ismerősök rendszeres résztvevői a hétvégi kalákáknak, ugyanakkor a magánszemélyek mellett vállalkozások is beszálltak az építkezésbe:
A fán kívül minden más építkezési anyaghoz beszerzési áron jutnak hozzá, ami szintén egy jóindulatú felső-háromszéki vállalkozónak köszönhető. Tehát segítség rengeteg jött, a család pedig hálásan elfogadta, és most minden egyes nap azon dolgoznak, hogy mihamarabb visszaköltözzenek.
Mi még nem látjuk, de a család már elképzelte az új otthon belsejét
Fotó: Tuchiluș Alex
„November 21-én lesz a kisfiam születésnapja. Az a cél, hogy akkorra már itt ünnepelhessünk” – szögezte az édesanya. Mint fogalmazott, ők nem vágytak erre az új házra, és ha lehetne, még mindig a régit választanák, de ha így alakult, ebből fogják kihozni a legtöbbet. Az elmúlt hónapokban voltak nagyon nehéz pillanatok, de a közösség nem hagyta, hogy a mélypont sokáig kitartson.
– osztotta meg az elmúlt hónapokkal kapcsolatos érzéseit Beáta. Egyébként korábbi otthonukat oromkereszt díszítette, védelmezte – ez szinte az egyetlen, ami épen megmaradt a tűz után. A kereszt az új ház tetejére kerül majd.
Közel ezer hívő és meghívott vendég részvételével áldották meg vasárnap, hét évig tartó felújítást követően a madéfalvi Jézus Szíve-templomot. Az ünnepségen a megújult orgonát is felszentelték.
A csíkszeredai bevásárlópark felvásárlásával belép a román piacra a cseh Star Capital Finance – írja a profit.ro a vállalat közleménye alapján.
Több órára lezárják szombaton és vasárnap a Tolvajos-tető és Hargitafürdő közötti útszakaszt a Hargita Hill Climb Challenge edzései és futamai miatt.
Tizedik alkalommal rendezik meg a Csíkszeredai Kórháznapokat július 2–5. között. A jubileumi rendezvényen hazai és magyarországi szakemberek osztják meg tapasztalataikat, és a nagyközönség számára is lesznek előadások.
Több mint egy hónapon át, június 11. és július 19. között közösségi meccsnézést szerveznek Csíkszereda központjában.
Korszerűbb körülmények között, a Poliklinika első emeletén működik tovább a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház orvosi laboratóriuma, ahol helyet kaptak a mikrobiológiai laboratórium európai uniós támogatásból, újonnan vásárolt műszerei is.
A következő évben kezdődhet el Csíkszereda városbejáratainál az új, a városlakók tetszését elnyerő arculati elemek építése. Az ötletpályázat nyomán legjobbnak ítélt elképzelés alapján idén a műszaki terveket szeretnék elkészíttetni.
Megérett a borzsovai fürdő a felújításra, ezért a Csík Metropoliszövezet Egyesület, a csíkborzsovai közbirtokosság és a szépvízi önkormányzat összefogásával kedden kalákában fogtak hozzá a részbeni rendbetételéhez.
Két, egymással teljesen ellentétes ítélet született a tusnádfürdői Csukás-tó területének kisajátítása ügyében, az egyik a volt tulajdonosnak, a másik az önkormányzatnak adott igazat. Ezért egyelőre a tó jogi helyzete nem változik.
Tönkrement, megrongált utcabútorzatok és gyalogos-útburkolatok rontják Csíkszereda központjának látványát. A városháza feladatai közé tartozik a köztéri elemek folyamatos karbantartása, helyenként azonban még a gyakori javítgatás sem segít.
szóljon hozzá!