Fotó: Sándor-Nagy Tünde
Utolsóként az országban a Hargita megyei gazdák számára is elkezdték folyósítani a 2010-es területalapú támogatásokat. A napokban több mint tizenegyezer gazda kapja meg a juttatást. Sokan már a 2011-es évi támogatásra is letették a kérést.
2011. március 28., 15:372011. március 28., 15:37
2011. március 28., 15:462011. március 28., 15:46
A Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) 19 000, kifizetésre jóváhagyott Hargita megyei gazda névsorát küldte fel a napokban Bukarestbe, ahol 11 600 gazda esetében már ki is állították az átutalási megbízást. Ez azt jelenti, hogy legfeljebb három-négy napon belül megérkezik a gazda számlájára a pénz – mondta Vitos Zsuzsánna, az ügynökség vezetője. Ugyanakkor azt is kifejtettea fővárosban folyamatosan zajlik az átutalási megbízások generálása, így rövidesen mind a 19 000 gazdának folyósítják a területalapú támogatást.
Hargita megyében összesen 29 000 gazda várja a 2010-es SAPS-támogatást, 10 000 esetében még zajlanak az utolsó ellenőrzések. A legtöbb ellenőrzés az udvarhelyi, illetve a keresztúri zónában van, ebből kifolyólag ezekben a térségekben kevesebb kifizetésre került sor – mondta Vitos Zsuzsánna. Kérdésünkre kitért arra is, nincs magyarázat arra, hogy miért több az ellenőrzés ezekben a zónákban, tudomása szerint a véletlenszerű vizsgálatokat egy algoritmus alapján határozzák meg.
Udvarhely környékén összesen 6800 gazda igényelte a területalapú támogatást, első fázisban 5000 kapja meg a juttatást, a fennmaradó 1800 csak később, ugyanis ők ellenőrzés alatt álltak.
Hargita megye évről évre az országos lista élén áll a kérések számát tekintve, ezért itt a legmagasabb az ellenőrzések száma is, és ez a legfőbb oka annak, hogy itt mindig késve kezdődik meg a támogatási összegek átutalása. Idén a 2010-es SAPS-juttatás kifizetése és a 2011-es támogatás igénylése teljesen egymásra csúszott Hargita megyében, már több ezer gazda tette le a kérést az idei támogatásra, miközben még várja a múlt évre járó összeget. Március 28–ig összesen 2600-an igényelték a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökségnél a 2011-es SAPS-támogatást.
A kéréseket május 16–ig tehetik le a gazdák, ezt követően napi egyszázalékos levonás jár a késésért, az utolsó leadási határidő június 10. – tájékoztatott Vitos Zsuzsánna.
Keresési és mentési akció zajlik Maroshévízen, a Maros folyónál, ahol egy férfi eltűnését jelentették.
Kézdivásárhelyen kezdődött, Nyujtódon ért véget hétvégén a 11. alkalommal megszervezett Háromszéki Huszártoborzó, amely idén a Tuzson János-emlékhadjárat nevet viselte, ily módon is megemlékezve a 200 évvel ezelőtt született bélafalvi 48-asra.
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
szóljon hozzá!