Fotó: Veres Nándor
Emberi maradványokat is találtak a bögözi református templom restaurálásakor, melynek során a XIII. századbeli építményen teljes külső és belső felújítást hajtanak végre. A csupán öt hónapos projekt során egyebek mellett a templom körül 15–50 centiméteres szintsüllyesztés is lesz a falak további nedvesedésének, illetve a közel 60 négyzetméteres falfestmények rongálódásának megfékezése érdekében.
2012. május 21., 19:372012. május 21., 19:37
2012. május 22., 12:182012. május 22., 12:18
A templomkertben kiemelték a régi sírköveket, az épület körüli járda mentén pedig egy méter mély árkot ásnak, melyből vízelvezető csatorna lesz majd. „A belső és külső szintkülönbség miatt a templom falának alsó része teljesen átázott, a további nedvesedés megfékezése érdekében az épület körül 15–50 centiméteres szintsüllyesztést kell végezni, ezért emeltük ki a régi sírköveket is” – mondta el kérdésünkre Nyárádi Zsolt, a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum régésze.
Bár a munkálatoknak másfél hete nekifogtak, a rossz idő miatt csak öt napig tudtak dolgozni. Ez idő alatt a templom északi oldalán tíz méter hosszú és egy méter mély sáncot ástak vízelvezető csatornának, mely sáncból eddig 12 zsáknyi emberi csont gyűlt össze. Nyárádi Zsolt ezzel kapcsolatosan tudtunkra adta, hogy a középkorból származó emberi maradványokat feltehetően a templom építésekor találták, és azokat összegyűjtve egy helyre temették újra őket.
Belső restaurálás
A bögözi református templom északi hajófalán lévő freskó restaurálási munkálatait Kiss Lóránd és Pál Péter vezetik majd, négy-öt restaurátor és egyetemista segítségével. „A hatvan négyzetméteres falkép két különböző festő munkája, a két felső regisztert ugyanaz a művész készítette, míg az alsó egy másik kéz munkája” – adta tudtunkra Kiss Lóránd, majd hozzátette: a legfelső Szent László legendáját, a középső antiókiai Szent Margitét, az alsó pedig a jelenések könyvében szereplő utolsó ítéletet jeleníti meg.
A restaurátor felhívta figyelmünket a falban lévő szentségtartó fülkére, mely nemrég került elő a vakolat alól, tehát még vizsgálják. Kiss szerint a falfestmények igencsak rossz állapotban vannak, ezeket feltehetően az első feltárás alkalmával, még a XIX. században nagyfokú károsodás érte. A második restaurálásnak a negyvenes években fogtak neki, de a háború miatt abba kellett hagyni a munkálatokat.
„A restaurálást követően tisztábbak és a laikusok számára is érthetőbbek lesznek majd a képek” – ígérte Kiss, aki már több csíkszéki, marosszéki és udvarhelyszéki templom falképének restaurálásában segédkezett. „A külső munkálatokkal, vagyis a vakolat leverésével mindaddig várni kell, amíg teljesen restauráljuk a képeket, ugyanis több helyen a belső vakolat levált, és féltünk, hogy a nagyobb rezgéstől lehull, és megsemmisülnek a képek” – magyarázta Kiss, aki szerint ez a festmény sokkal nagyobb és legalább annyira értékes, mint a székelyderzsi vártemplom freskói. A valamikori katolikus templom kazettás mennyezetét és a festett faszerkezetet Mihályi Ferenc restaurálja, aki állagmegóvó réteggel vonja majd be azt.
Félmillió eurós felújítás
Bíró Endre, Bögöz református lelkésze kérdésünkre elmondta, hogy a templom teljes felújítása 500 ezer euróba kerülne, ennek azonban egyelőre csak töredékét kapták meg a romániai kulturális és örökségvédelmi minisztériumtól. „A freskókat 114 éve tárták fel, azóta nem voltak restaurálva, a templom belső része 1967-ben, külső fele pedig 1995-ben volt utoljára felújítva” – világosított fel a műemléktemplomban szolgáló lelkész.
Kápolnásfaluban és Székelyudvarhelyen két egymást követő napon lesz áramszünet karbantartási munkálatok miatt – közölte az Electrica áramszolgáltató.
A Romániai Könyvelők Napját ünnepelték Székelyudvarhelyen hétfőn. Az esemény középpontjában a szakma digitális jövője és emberi oldala állt: „a jövő könyvelője már nemcsak számol, hanem irányt mutat” – hangzott el a rendezvényen.
Már csak néhány csövet kell összehegeszteni ahhoz, hogy átirányíthassák a vezetékekbe a Korond-patakot, ideiglenesen elterelve azt a beszakadt parajdi sóbányától. Kiderült az is, hogy a patak vize sajnos a bánya feletti részen is sós.
Ünnepélyes bokrétaavatóval hívták fel a figyelmet Abásfalván arra a különleges közösségi projektre, amely nemcsak építészeti, hanem kulturális és közösségformáló jelentőséggel is bír.
A turisták közül többen érdeklődtek, hogy miért zavarosabb a víz a parajdi sós vizű strand medencéiben, amelyre meglehetősen pozitív választ kaptunk: a gyógyhatású termálvíz teszi opálosabbá a strand medencéit.
Több láda sör szóródott szét péntek délután Felsősófalva főútján, miután egy teherszállító jármű rakománya a földre esett. Az országutat félpályán lezárták, emiatt kisebb torlódás alakulhat ki.
Az esőzések miatti kétnapos kényszerleállást követően pénteken újraindultak a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatok a beszakadt bányarésznél. Időközben ugyanakkor növekedett a bányában lévő víz szintje.
Népi építészeti tábort szervez a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont és a Magyarországi Tájházak Központi Igazgatósága szeptember 1–5. között Tordátfalván. Jelentkezni augusztus 15-ig lehet.
A feltételes mód tizenkét név esetében már nem érvényes, ők ugyanis biztosan ott lesznek az idei TEDxUdvarhely színpadán. A szervezők bejelentették a konferencia előadóit.
Hetven parajdi vállalkozás tulajdonosa igényelte a gazdasági minisztérium által beígért támogatást. Az iratcsomókat fel kell juttatni Marosvásárhelyre, hetente egy nap azonban Parajdon is le lehet adni.
szóljon hozzá!