Védőgátakat, minél gyorsabban
Fotó: Csató Andrea
Miután felmérte a parajdi bányakatasztrófa után kialakult helyzetet, a hazai és külföldi szakemberekből álló bizottság két gát építését javasolta a Korond-patak vízsebességének csökkentésére.
2025. június 08., 18:542025. június 08., 18:54
A Hargita megyei prefektusi hivatal vasárnapi tájékoztatása szerint az egyik, körülbelül 40 centiméter magas gátat már szombaton megépítették, a másikat a vasárnapi nap folyamán fejezik be. A szakemberek arra számítanak, hogy ezek
csökkentik a víz áramlási sebességét,
illetve elősegítik a vízszint stabilan tartását a talajsüllyedéses részeken, amivel csökken a bánya hirtelen beomlásának kockázata.
A gátak hozzájárulhatnak a víz sótartalmának csökkenéséhez a patak alsóbb szakaszain,
de mérsékelik a zavarossá válását és az eróziót is
A prefektusi hivatal közleményéből az is kiderül, hogy a víz sótartalma a patakmederhez közeli tárnákban a literenkénti 280,78 grammról 287,05 grammra, a József-bányánál pedig 286,62 grammról 288,2 grammra nőtt – írja az Agerpres hírügynökség.
A víz hőmérséklete a mederhez közeli tárnákban és a József-bányában is állandó, a metánkoncentráció pedig csökken.
A víz áramlását lassító gátaknak köszönhetően várhatóan csökkenni fog.
Az evakuálási intézkedések még legalább húsz napig érvényben maradnak – hangsúlyozták a tájékoztatásban.
A Korond-patak, a Szováta-patak és a Kis-Küküllő-folyó különböző pontjain végzett méréseket csütörtökön dr. Máthé István, a Sapientia egyetem csíkszeredai karának oktatója. Eredményeit és érdekes tapasztalatait a Székelyhonnal is megosztotta.
Jól látszott, hogy nagy erőkkel dolgozott a kivitelező pénteken a parajdi sóbányánál lévő lezárt veszélyzónában, ugyanakkor precíz szeizmológiai mérések is zajlottak.
A bányában dolgozott, ám a Salrom egyik alvállalkozójánál, a Sal Sindnél volt alkalmazva, ezért nem részesült segélyben az a nagyjából harminc személy, aki pénteken tüntetett a bányánál. Azt ígérték nekik, hogy nem hagyják magukra őket.
A kivitelező gőzerővel dolgozik a parajdi sóbányánál keletkezett gondok elhárításán: a vízügyi szakemberek szerint eddig 50 kilogrammnyi hal pusztult a sós víz szivárgása miatt. A szakértők egy újabb bánya építését is felvetették.
Közel jár már a kétszázhoz a székelyudvarhelyi készruhaiparból elbocsátott alkalmazottak száma. Helyzetük nem rózsás, ugyanis az új gyár indításával kapcsolatos remények szertefoszlani látszanak, és kevés a munkalehetőség a városban, illetve a környékén.
Közlekedési baleset történt Székelyudvarhelyen csütörtök délután 17 óra körül, amelyben egy személyautó elütött egy kerékpárost, aki kórházba került.
Másodpercenként tíz köbméternyi vizet engednek ki a bözödújfalusi víztározóból, ezzel hígítják a magas sókoncentrációjú Kis-Küküllő vizét. Mindemellett a zeteváraljai víztározóból kiengedett víz egy részét is felhasználják.
Nőtt a beszakadások mértéke a parajdi sóbányánál, egy másik mederbe kellett terelni a Korond-patakot, és el kellett bontani egy nemrég megépített fenékküszöböt – ezzel magyarázták meg a Korond-patak sókoncentrációjának szerdán esti növekedését.
Csak a szerencsén múlhatott, hogy korábban nem történt olyan súlyos hiba a Parajdon zajló munkálatok során, mint szerdán. Miként fordulhatott elő, hogy a szakértői tanácsokat felrúgva ökológiai katasztrófa szélére sodorta a térséget a kivitelező?
Több utcában kell forgalomkorlátozásra számítani Székelyudvarhelyen csütörtökön különböző munkálatok miatt – értesít a polgármesteri hivatal közösségi oldalán.
szóljon hozzá!