Fotó: Bodnár Arthur
A törvény életbe lépését követő egy hónap alatt még a 0,2 százalékot sem érte el Romániában a megkötött kötelező biztosítások aránya. Augusztus közepéig nagyjából 15 000 ingatlant biztosítottak természeti katasztrófák ellen, miközben az országban több mint 8 millió lakás van. A törvény továbbra is számos ellentmondást tartalmaz, például előfordulhat az is, hogy egy önkormányzat önmagát kell megbüntesse, ha nem tudja a hátrányos helyzetben élők helyett fizetni a biztosítást.
2010. augusztus 30., 16:372010. augusztus 30., 16:37
2010. szeptember 01., 17:122010. szeptember 01., 17:12
Fotó: Bodnár Arthur
Augusztus közepéig körülbelül 15 000 kötelező lakásbiztosítást kötöttek Romániában, de ha az azóta eltelt két hétben megduplázódott a számuk, még akkor is elenyésző az adat, ahhoz képest, hogy több, mint 8 millió lakás van az országban – tájékoztatott Bíró Albin, az Országos Biztosítási Felügyelet Tanácsának a tagja. A törvény továbbra is számos ellentmondást tartogat, az alkalmazása során pedig újabb visszásságokra derül fény. Bíró Albin egy konkrét esetet is ismertetett, amellyel véleménye szerint még sokan fognak találkozni, és amelyből kiderül, azok a biztosítótársaságok, amelyek nem tagjai a Katasztrófák Elleni Biztosítási Csoportnak (PAID), nem is köthetnek szerződést a kötelező lakásbiztosításban foglalt természeti katasztrófák, azaz árvíz, földcsuszamlás és földrengés által okozott károk megtérítésére.
„Ma hívott fel egy ismerősöm, hogy jár le a biztosítása, amiben minden benne volt, és most mihez kezdjen, mert a biztosító, amelyik nincs benne ebben a csoportban, az csak úgy tudja megkötni a biztosítást, hogy ezt a három kárt kihagyja” – magyarázza Bíró Albin. Normális esetben minden törvény – akár biztosítási, akár polgárjogi – ezt lehetővé teszi, de ennek ellenére úgy látszik, hogy a biztosítótársaságok ennyire szigorúan értelmezték a vonatkozó jogszabályt – teszi hozzá.
A kötelező lakásbiztosítást szabályzó törvény talán az önkormányzatok esetében a legellentmondásosabb. A jogszabály szerint ugyanis a PAID havi jelentései alapján a polgármesteri hivatalok kell ellenőrizzék, illetve büntessék a kötelező biztosítással nem rendelkező lakások tulajdonosait. A bírságok viszont nem a helyi, hanem a központi költségvetésbe folynak majd be. A szociális segélyen élők kötelező lakásbiztosítását viszont a helyi önkormányzatok kellene fizessék, erre azonban nem kapnak pénzt a központi költségvetésből. Emiatt gyakran előállhat majd az a helyzet, hogy egy helyi önkormányzat önmagát kell megbírságolja azért, mert nem tudta kifizetni a szociális segélyben részesülők kötelező lakásbiztosítását. A gyakorlatban persze nem valószínű, hogy erre sor is kerül majd. „A törvény szerint ez így van, de nem ez a leglogikátlanabb helyzet ami előfordulhat, van ott még éppen elég” – mondja a további visszásságokra utalva Bíró Albin.
Tetten érték egy 32 éves férfit Besztercén, miközben nagy mennyiségű kábítószert árusított, ráadásul munkahelyén, egy fodrászszalonban, még több drogot találtak. A DIICOT nyomoz, a gyanúsított előzetes letartóztatásba került.
A szerdai tanórák után négynapos minivakáció kezdődik az iskolások számára. Az oktatás a május elsejei hosszú hétvége után, hétfőn folytatódik.
Romániában messze elmarad a kanyaró elleni átoltottság mértéke az európai átlagtól, miközben a legtöbb megbetegedés itt történik. A kétségbeejtő helyzet viszont nem csak a kanyaró elleni oltással kapcsolatos tévhitek terjedésével magyarázható.
Gyerekek énekétől lesz hangos a kézdivásárhelyi református templom április 30-án, szerdán. Az előző évek gyakorlatához képest ugyanis ott tartják a Kisiskolás Népdalcsoportok Találkozójának soron következő, hetedik kiadását.
Lépjen be velünk egy olyan világba, ahol az önszeretet és az önelvesztés közötti határ egyre törékenyebbé válik.
Első körben két új tömbház épülhet ifjúsági bérlakásokkal Csíkszeredában, ehhez a finanszírozó Országos Lakásügynökségnek (ANL) is rá kell bólintania a megvalósíthatósági tanulmányra. Ugyanakkor előkészítik a korábbi ANL-lakások eladását is.
Egy vízzel teli régi csatornába esett és meghalt két gyermek kedden délután a Kolozs megyei Bánffyhunyadon.
Az Európai Unió területén közlekedési balesetben elhunytak száma 1,3 százalékkal csökkent 2023-ban az előző évhez képest; lakosságarányosan Romániában és Bulgáriában haltak meg a legtöbben az utakon – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
Robbanás történt kedden délután a román hadsereg Ilfov megyei tüzérségi laboratóriumában; a detonációban egy civil alkalmazott életét vesztette.
szóljon hozzá!