Fotó: Bodnár Arthur
A törvény életbe lépését követő egy hónap alatt még a 0,2 százalékot sem érte el Romániában a megkötött kötelező biztosítások aránya. Augusztus közepéig nagyjából 15 000 ingatlant biztosítottak természeti katasztrófák ellen, miközben az országban több mint 8 millió lakás van. A törvény továbbra is számos ellentmondást tartalmaz, például előfordulhat az is, hogy egy önkormányzat önmagát kell megbüntesse, ha nem tudja a hátrányos helyzetben élők helyett fizetni a biztosítást.
2010. augusztus 30., 16:372010. augusztus 30., 16:37
2010. szeptember 01., 17:122010. szeptember 01., 17:12
Fotó: Bodnár Arthur
Augusztus közepéig körülbelül 15 000 kötelező lakásbiztosítást kötöttek Romániában, de ha az azóta eltelt két hétben megduplázódott a számuk, még akkor is elenyésző az adat, ahhoz képest, hogy több, mint 8 millió lakás van az országban – tájékoztatott Bíró Albin, az Országos Biztosítási Felügyelet Tanácsának a tagja. A törvény továbbra is számos ellentmondást tartogat, az alkalmazása során pedig újabb visszásságokra derül fény. Bíró Albin egy konkrét esetet is ismertetett, amellyel véleménye szerint még sokan fognak találkozni, és amelyből kiderül, azok a biztosítótársaságok, amelyek nem tagjai a Katasztrófák Elleni Biztosítási Csoportnak (PAID), nem is köthetnek szerződést a kötelező lakásbiztosításban foglalt természeti katasztrófák, azaz árvíz, földcsuszamlás és földrengés által okozott károk megtérítésére.
„Ma hívott fel egy ismerősöm, hogy jár le a biztosítása, amiben minden benne volt, és most mihez kezdjen, mert a biztosító, amelyik nincs benne ebben a csoportban, az csak úgy tudja megkötni a biztosítást, hogy ezt a három kárt kihagyja” – magyarázza Bíró Albin. Normális esetben minden törvény – akár biztosítási, akár polgárjogi – ezt lehetővé teszi, de ennek ellenére úgy látszik, hogy a biztosítótársaságok ennyire szigorúan értelmezték a vonatkozó jogszabályt – teszi hozzá.
A kötelező lakásbiztosítást szabályzó törvény talán az önkormányzatok esetében a legellentmondásosabb. A jogszabály szerint ugyanis a PAID havi jelentései alapján a polgármesteri hivatalok kell ellenőrizzék, illetve büntessék a kötelező biztosítással nem rendelkező lakások tulajdonosait. A bírságok viszont nem a helyi, hanem a központi költségvetésbe folynak majd be. A szociális segélyen élők kötelező lakásbiztosítását viszont a helyi önkormányzatok kellene fizessék, erre azonban nem kapnak pénzt a központi költségvetésből. Emiatt gyakran előállhat majd az a helyzet, hogy egy helyi önkormányzat önmagát kell megbírságolja azért, mert nem tudta kifizetni a szociális segélyben részesülők kötelező lakásbiztosítását. A gyakorlatban persze nem valószínű, hogy erre sor is kerül majd. „A törvény szerint ez így van, de nem ez a leglogikátlanabb helyzet ami előfordulhat, van ott még éppen elég” – mondja a további visszásságokra utalva Bíró Albin.
Az óvások elbírálása után 0,1 százalékponttal 83,2 százalékra nőtt a sikeresen képességvizsgázó nyolcadikosok aránya – derül ki a csütörtökön közzétett végleges eredményekből.
A képviselőház és a szenátus csütörtökön 10 órakor kezdődő együttes ülésén ismerteti a kormány elleni bizalmatlansági indítványát a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR).
A pénzügyiminisztérium székhelye előtt tüntetnek csütörtökön a Szolidaritás Pénzügyi Szakszervezeti Szövetség tagjai a deficitcsökkentő csomag ellen – közölte az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
Az ellenőrzéseket azt követően rendelték el országszerte, így Hargita megyében is, hogy az egészségügyi miniszter szerint több mint egymillió gyanús betegszabadságot azonosítottak a rendszerben.
Ránk számíthatsz! az idei tusványosi nyári szabadegyetem és diáktábor mottója – mondta Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke, a szabadegyetem egyik alapítója szerdai budapesti sajtótájékoztatón.
Ősztől csak az 500 főnél több diákot oktató iskolák maradnának önálló jogi személyiséggel a tanügyminisztérium költségcsökkentő terve szerint. Maros megyében több városi iskola is érintett lehet, de nagy még a bizonytalanság körülötte.
Pusztító vihar csapott le szerdán a Prahova völgyére, Szinaján több autót totálkárossá tettek a viharos szél miatt gyökerestől kidőlt, vagy derékba tört fák.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
A négymillió forintos gyorssegély után most tizenhatmillió forinttal segítik a kökösbácsteleki és nagyborosnyói családokat az anyaországiak. A Katolikus Karitász adománygyűjtéséből származó összeget az árvízkárok alapján költik el.
Fákat döntött ki, tetőszerkezeteket rongált meg és egyéb anyagi károkat is okozott a szerdai vihar Kézdivásárhelyen – olvasható Szilveszter Szabolcs alpolgármester bejegyzésében.
szóljon hozzá!