A Hargita megyei településeken az egészségügyi ellátás minőségét próbálta felmérni a megyei egészségbiztosító pénztár az elmúlt időszakban. A polgármesteri hivataloknak kiküldött kérdőívekre azonban az önkormányzatok többségétől többszöri megkeresésre sem érkezett válasz.
2011. december 18., 17:352011. december 18., 17:35
2011. december 18., 18:182011. december 18., 18:18
A Hargita megyei településeken az egyik fő probléma a szakorvoshiány
Kérdőíves felmérés során próbálta felmérni a Hargita Megyei Egészségbiztosító Pénztár azt, hogy a polgármesterek mennyire elégedettek a különböző egészségügyi szolgáltatásokkal, a családorvosi, szakorvosi és a kórházi ellátás minőségével.
A felmérés célja az volt, hogy a biztosítópénztár a beérkezett válaszok és az igények alapján a jövőben javítson az egészségügyi ellátás minőségén. Csakhogy a 67 önkormányzat közül mindössze 28 küldte vissza a kitöltött kérdőívet, a többi többszöri megkeresés után sem reagált a kérésre – tudtuk meg Duda Tihamértől, a Hargita Megyei Egészségbiztosító Pénztár vezérigazgatójától.
„Nem tudom az okát és nem is szeretném ezt kommentálni. Az akit egy ilyen jellegű felmérés nem érdekel, az nem minket, hanem önmagát minősíti” – mondta el az érdektelenséggel kapcsolatban a biztosítópénztár vezérigazgatója.
Az egészségbiztosító pénztár számára az a legontosabb, hogy képet kapjon azokról a szolgáltatáscsoportokról, illetve térségekről, ahol a rendelkezésükre álló eszközök segítségével jobbá tudják tenni az egészségügyi ellátás minőségét – fejtette ki Duda Tihamér. Ugyanakkor kihangsúlyozta, hogy ebben kérdésben az önkormányzatok szerepe is egyre hangsúlyosabbá válik, hiszen átvették a kórházak adminisztrálását.
Kevés a szakorvos
A megyei egészségbiztosító pénztár által készített felmérés eredménye szerint a Hargita megyei településeken az egyik fő probléma a szakorvoshiány. Szintén gond, hogy mivel a megye nagy területen fekszik a lakosság egy része elég nagy távolságokat kell megtegyen bizonyos egészségügyi szolgáltatásokért, és a válaszadó polgármesterek egy része kifogásolja a családorvosi rendelők hiányos, vagy alacsony szintű felszereltségét is.
A legpozitívabb értékelést a gyógyszerészek, gyógyszertárak tevékenységére, illetve az otthoni beteggondozást végzők munkájára adtak a polgármesterek: a 28 válaszadó közül 25, illetve 24 adta a legmagasabb („Jó”) értékelést, 3, illetve 4 közepest („Elégséges”), alacsony értékelést („Gyenge”) viszont egy sem. A településvezetők leginkább a lakosság kórházi, illetve szakorvosi ellátáshoz való hozzáférésére vonatkozó kérdésre adtak közepes vagy alacsony értékelést.
Csípős megjegyzések
A kérdésekre vonatkozó értékelés mellett megjegyzéseket is tehettek az adott témakörökben a válaszadók.
A sürgősségi ellátás minőségére vonatkozó kérdésre például a parajdi önkormányzattól a következő megjegyzés érkezett: „minél több a reformnak nevezett intézkedés, annál inkább padlóra küldik az amúgy is gyenge lábakon álló egészségügy rendszer”. A sóvidéki településen egyébként egy központi megszorító intézkedés következtében néhány hónapja megszünt a mentőállomás.
A Gyergyóremetéről érkezett egyik megjegyzés szerint még Gyergyószentmiklóson is gondot okoz a nyelvprobléma, a másik szerint pedig „menekülnek” az emberek a gyergyói kórházból. A szentsimoni panasz szerint a betegeket sokat várakoztatják.
A kérdőíves felmérésre nem válaszoló önkormányzatok között volt a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal is – tudtuk meg Duda Tihamértől.
Az egészségbiztosító pénztár kimutatása szerint egyébként a betegellátásra szánt költségeknek majdnem a felét a kórházakra fordítják, második helyen az ártámogatott gyógyszerek költségtétele áll, a harmadikon pedig a családorvosi rendelők működésére kiutalt pénzkeret. Hargita megyében összesen 151 családorvos tevékenykedik, az egészségbiztosítással rendelkező lakosok száma 264 446, a nem biztosítottaké 51.669.
Lesodródott az úttestről egy autó a Maros megyei Nyárádkarácson községhez tartozó Folyfalván kedden este. Az autóban utazó személy súlyosan sérüléseket szenvedett, kórházba szállították.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Kidőlt fa miatt lezárták a 12C jelű országutat Gyergyószentmiklós és a Gyilkos-tó között kedden este. Áramszünet is van a térségben a vihar okozta károk miatt.
Megtalálták annak a medvének a bocsát, amelynek az anyja a napokban egy motorost ölt meg a Transzfogarason. A tragédiát követően a nagyvadat kilőtték, a bocs pedig anya nélkül maradt.
Lezárták az utat a Bucsin-tető térségében egy kidőlt fa miatt kedden este. A hatóságok este kilenckor még dolgoztak az útszaszakasz felszabadításán.
Hét megye 35 településén okozott károkat a viharos időjárás a keddi nap folyamán – derül ki a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) összesítéséből.
Felhőszakadás, erős szél, jégeső várható Maros megyében kedden délután. A meteorológiai szolgálat narancs színű (másodfokú) riasztása kedden 22 óráig marad érvényben.
Közel tízezer pedagógus mérette meg magát július 8-án a véglegesítő vizsga írásbeli részén. A siker itt kulcsfontosságú: e nélkül nem lehet hosszú távon a tanári pályán maradni. Székelyföldön a legtöbben óvónői és tanítói vizsgára iratkoztak.
Három új alkotmánybíró kezdi el kilenc évre szóló megbízatását ezen a héten – írja az Agerpres hírügynökség.
Alkotmánybírói kinevezést kapott kedden Dacian Cosmin Dragoș egyetemi tanár. Az erről szóló rendeletet Nicușor Dan államfő írta alá.
szóljon hozzá!