Zsúfolásig megtelt előadóteremben, lépcsőn, pótszékeken helyet foglaló, ajtóban álló közönség előtt tartott hétfőn este előadást a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnáziumban Erőss Zsolt, a Magyarok a világ nyolcezresein elnevezésű expedíciósorozat hegymászója. A kezdeti, helyszűke okozta kényelmetlenséget maga az előadó oldotta fel – rögzített és mozgóképek vetítésével, ismeretterjesztő narrációjával hozta házhoz az expedíció hangulatát.
2009. november 24., 15:482009. november 24., 15:48
2009. november 24., 19:022009. november 24., 19:02
Folyó év májusában a Magyar Himalája Expedíciók szervezésében nyolcadik nyolcezres csúcsára ért fel Erőss Zsolt, azáltal, hogy meghódította a nepáli 8156 méter magas Manaslu csúcsot. Az expedíción történtekről azonban itthon is jóval hamarabb beszéltek, mint az előadásról, a csúcstámadást követően ugyanis bombaként robbant a legtöbb magyarországi – és nem csak – médiaorgánumban a hír, miszerint a magyar csoportból csak Erőss Zsoltnak és Barna Dánielnek sikerült elérnie a csúcsot – utóbbi hegymászónak valójában az előcsúcsot – míg dr. Szabó Levente a hegyoldalon lefelé haladva kicsúszott, és a csúszás, zuhanás következtében életét vesztette a Himaláján.
A világ nyolcadik legmagasabb, ám negyedik legnehezebben megmászható hegycsúcs meghódítására szervezett magyar expedíciónak négy tagja volt, Erőss Zsolttal utazott Nepálba dr. Szabó Levente sebész, Barna Dániel fizikus és Kollár Lajos rutinos szervező.
Folyó év május 19-én hajnali 1 órakor indult a csúcstámadás, amit először Erőss Zsolt valósított meg, aki az előcsúcsot meghódítva – sokan csak eddig mennek, és ott fotózkodnak – egy nehéz, sziklás terepen átment a főcsúcsra is. Az expedíció további részleteiről – sikerekről, kudarcokról egyaránt –, valamint a jövő évi tervekről az Udvarhelyi Híradó szerdai lapszámában olvashatnak.
Néhány héten belül elkészülnek a tervek, így elkezdődhet a Korondon elképzelt bölcsőde megépítése. A kivitelező nem fog unatkozni, hiszen még idén be kell fejezze a munkálatokat.
Az elapadó források miatt folyamatosan gondot jelentett az ivóvízhiány a Székelyderzshez tartozó településeken, így előbb Székelymuzsnára vezették be a Székelyudvarhelyen kitermelt vizet, majd nemrég a községközpontban is ugyanezt tették.
Gazdafórum-karavánra hívják az udvarhelyszéki gazdákat, ahol a szakemberek tájékoztatják az érdeklődőket pályázatokról. De az is céljuk, hogy segítsék őket a különböző támogatások megszerzésében, valamint a felmerülő problémák kiküszöbölésében.
Székelyderzs unitárius vártemploma Szászföld és Székelyföld határán áll Udvarhelyszéken. Az Árpád-korig visszanyúló múltú templom az egyetlen romániai magyar műemlék, amely az UNESCO világörökség része.
Számos kérdésre várnak választ a székelykeresztúri Szent Kereszt felmagasztalása templom feltárásával. A műemlékvédelem alatt álló templomról több írásos anyag és említés is van, egy kéttornyos, bazilikaméretű templom tervei kérdéseket vetnek fel.
Harmadik alkalommal tartottak Farkas Árpád-emléknapot Székelyszentmiklóson, a 2021-ben elhunyt Kossuth-díjas költő gyermekkora helyszínén. Az ünnepségen emléktáblát avattak, és leleplezték a költő életútját bemutató információs táblákat is.
Szimfonikus hangverseny lesz Székelyudvarhelyen vasárnap a Székelyudvarhelyi Művelődési Ház és a Székelyföldi Filharmónia szervezésében.
Sokan kihasználták a korondi önkormányzat által kezdeményezett programot, amely során ingyen szállították el a gazdák portája elől a régi gumiabroncsokat.
Lezárják a székelyudvarhelyi Villanytelep utca jelentős szakaszát építési munkálatok miatt csütörtökön és pénteken. A lezárás miatt a városi buszok menetrendje is változik – tájékoztat a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Úszómedence és edzőterem is lesz az új szabadidőközpontban, amelynek alapozási munkálatai egy hónapja kezdődtek el a régi székelykeresztúri edzőpályánál. Összességében harmincmillió lejes beruházásról van szó.