Jobb lehet a gazdáknak, de nem egyformán

Közel duplájára növelné a szaktárca a mezőgazdaságra és vidékfejlesztésre fordítandó állami költségvetést. Sebestyén Csaba parlamenti képviselő szerint ez szavatolná, hogy a minisztérium időben kifizesse a termelők által igényelt támogatásokat, pályázatokat. Sebestyén ugyanakkor helyteleníti, hogy a tervezet jórészt a síkvidéki gazdálkodást erősítené.

Fülöp-Székely Botond

2017. február 06., 22:452017. február 06., 22:45

2017. február 07., 11:522017. február 07., 11:52

Több mint 17 milliárd lejes költségvetés-tervezetet készített elő a mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium, ami a tavalyi büdzsének majdnem a kétszerese – olvasható Sebestyén Csaba RMDSZ-es parlamenti képviselő közleményében.

„A jó része ennek a költségvetés-tervezetnek, hogy elfogadása esetén egyetlen kifogása sem lehet a kormánynak, hogy ne idejében fizesse ki a támogatásokat a termelőknek, vagy mondvacsinált okok miatt a megbízott ügynökségek elutasítsák a vidékfejlesztési pályázatokat, esetleg elnapolják a projektek elszámolásának kifizetését” – fogalmaz a képviselő. Ugyanakkor szerinte így pótolni lehet a személyzeti hiányt a megyei igazgatóságoknál – amelyek költségvetése is kiegészíthető –, ami lehetővé teszi egy gazdák és hatóságok közötti híd felépítését. Ez ugyanakkor a pályázati és a támogatások megszerzéséhez szükséges szaktanácsadások és szakképzések megszervezését is szavatolja.

Az erdélyieknek rossz hír, hogy a tervezet – a pénz elosztása szempontjából – nem teremt egyensúlyt az ország hegy-, domb- és síkvidéki gazdálkodói között. Noha a különböző domborzati formák szerinti területek egyenlő arányban oszlanak meg Romániában, a minisztérium által előkészített dokumentum főleg a síkvidéki gazdálkodást támogatná – közli Sebestyén. Úgy véli, ez nem megfelelő megoldás, hiszen a síkságokon eleve jobbak a körülmények ahhoz, hogy gazdaságos termelést lehessen folytatni. A tervezet intézkedései között például a paradicsomtermesztők és sertéstenyésztők támogatása, az öntözőrendszerek rehabilitációja, valamint a zöldségek és gyümölcsök begyűjtésére alkalmas központok létrehozása kap nagyobb hangsúlyt. A képviselő szerint ugyanakkor a dokumentumban túlsúlyban van a termelés támogatása, és szinte alig említi meg a tájfenntartást, valamint a környezetvédelmi, közösségépítési és különböző más társadalmi funkciókat is ellátni képes mezőgazdaság létrehozását.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 17., péntek

Amikor már semmilyen összefogás nem segíthet...

Néhány nappal ezelőtt írtunk arról az összefogásról, amely a gyergyószentmiklósi Szabó Rékáért indult. Szomorú hírt közölt Péter Melinda, Réka édesanyja: a fiatal lány elhunyt. A család kéri, hogy az értük indított gyűjtés már ne folytatódjon.

Amikor már semmilyen összefogás nem segíthet...
Hirdetés
2026. július 15., szerda

Súlyosan beteg fiatal lány családjának szeretnének segíteni

Széleskörű összefogás indult Gyergyószentmiklóson egy súlyos állapotban lévő középiskolás lány és családja megsegítésére. A közösségi médiában sokan osztották meg a felhívást, amelyben anyagi támogatást kérnek Szabó Réka családjának.

Súlyosan beteg fiatal lány családjának szeretnének segíteni
2026. július 14., kedd

Gyergyószéki autópályaépítés: a polgármesterek eltérően látják a beruházás hatásait

Mérföldkőhöz érkezett az A8-as autópálya építése: kiadták a Gyergyóalfalu és Gyergyóditró közötti 14,4 kilométeres szakasz építési engedélyét. Az érintett települések polgármesterei eltérően értékelik a beruházás helyi következményeit.

Gyergyószéki autópályaépítés: a polgármesterek eltérően látják a beruházás hatásait
2026. július 14., kedd

Kaszálással és parkolással indult a városi átszervezés

Átszervezték július 1-jétől a gyergyószentmiklósi közszolgáltatási feladatok egy részét. A cél, hogy a munkát jobb minőségben, hatékonyabban és lehetőleg olcsóbban végezzék el.

Kaszálással és parkolással indult a városi átszervezés
Hirdetés
2026. július 14., kedd

Sürgősen véradókat keresnek egy gyergyószentmiklósi kórházban kezelt beteg számára

Sürgős véradásra kérik a lakosságot egy gyergyószentmiklósi kórházban kezelt beteg megsegítése érdekében.

Sürgősen véradókat keresnek egy gyergyószentmiklósi kórházban kezelt beteg számára
2026. július 14., kedd

Zenei hétvégére készül Gyergyószentmiklós

Megrendezik a Folk & Roll Víkendet Gyergyószentmiklóson július 31. és augusztus 2. között. A háromnapos minifesztiválon koncertek, táncházak, családi programok és gasztronómiai bemutatók várják az érdeklődőket.

Zenei hétvégére készül Gyergyószentmiklós
2026. július 12., vasárnap

Két ittas sofőrt is elkaptak a rendőrök, egyikük balesetet okozott

Alkohol befolyása alatt vezetett egy 68 éves férfi, elvesztette uralmát a jármű fölött, lesodródott az úttestről és egy kőkorlátnak ütközött autójával Maroshévíz közelében.

Két ittas sofőrt is elkaptak a rendőrök, egyikük balesetet okozott
Hirdetés
2026. július 09., csütörtök

Több mint egy hete romokban a tatárdombi szabadtéri oltár – még nem tudni, hogy újjáépül-e

Még mindig kérdéses, hogy a romokból újjászülethet-e valamikor a tatárdombi szabadtéri oltár, amelyet a több mint egy hete pusztított vihar tett tönkre. A Gyergyószárhegy és Gyergyóditró közötti Tatárdomb a helyi közösség jelképes tere.

Több mint egy hete romokban a tatárdombi szabadtéri oltár – még nem tudni, hogy újjáépül-e
2026. július 09., csütörtök

Feltörekvő előadók kapnak színpadot az új minifesztiválon 

Bemutatkozási lehetőséget kínál feltörekvő zenészeknek a gyergyószentmiklósi Sunset Session Fest, amelyet július 17–18-án rendeznek meg először.

Feltörekvő előadók kapnak színpadot az új minifesztiválon 
2026. július 09., csütörtök

Baleset nehezíti a közlekedést Tekerőpatakon – videó

Három autó ütközött össze a Gyergyóújfaluhoz tartozó Tekerőpatakon csütörtökön dél körül.

Baleset nehezíti a közlekedést Tekerőpatakon – videó
Hirdetés