Hogy túléld a nyári fürdőzést

Egyre gyakrabban halljuk, hogy szívstop végzett valakivel vagy hőgutát kapott fürdőzés közben a strandon, illetve tóparton. Harminc fok felett nemcsak a megfelelő mennyiségű folyadék bevitelére kell fokozottan odafigyelnünk, hanem ha a déli órákban muszáj a tűző napon tartózkodnunk, akkorviseljünk megfelelő ruházatot, és semmiképpen ne ugorjunk egyből bele a jóval alacsonyabb hőmérsékletű vízbe. A fürdőzés szabályairól Csáki Mária udvarhelyi háziorvost kérdeztük.

Simon Eszter

2012. június 25., 18:082012. június 25., 18:08

2012. június 25., 20:282012. június 25., 20:28

 

Kánikula idején a strandok medencéi egyenletesen melegednek fel, nincs akkora hőmérséklet-különbség a vízrétegek között. Nem úgy az álló- vagy folyóvizek esetében, ugyanis mivel folyamatos mozgásban van, a folyók, patakok vize közel sem olyan meleg, mint a strandokon lévő medencéké, illetőleg folyamatos napsütés hatására a tavak vizének is csak a felső 20–30 centimétere melegszik át. A sós tavak esetében ez fordítva működik, a réteges felmelegedésnek köszönhetően a felső, kevésbé sós réteg csökkenti az alsó, sósabb réteg lehűlésének tempóját.

Napszúrás és hőguta ellen

A nagy meleg igencsak ártalmas lehet az emberi szervezetre, ha nem tartjuk be az előírásokat. „Harminc Celsius-fokos melegben, ha nem muszáj, 11-től 16 óráig ne tartózkodjunk a tűző napon. Ha ez nem elkerülhető, akkor mindenképpen világos, minél nagyobb testfelületet takaró vékony pamutöltözetben hagyjuk el otthonunkat, és igyunk minél több folyadékot” – tanácsolta az orvosnő. A melegártalom leggyakoribb formái a napszúrás és hőguta. „Ebben az esetben magas láz is kialakulhat, ilyenkor azonnal orvoshoz kell fordulni, ugyanis az is előfordulhat, hogy a felépüléshez infúzióra van szükség” – mondta Csáki Mária.

Alkohol

Strandolás közben nagyon elterjedt az alkoholos italok fogyasztása. Ezzel kapcsolatosan az orvosnő így vélekedett: „Az alkohol nyilvánvaló hatásai mellett azt is fontos tudni, hogy annak fogyasztásával még több víz elpárolog a szervezetből, tehát ebben az esetben is javallott ezt pótolni. Ilyenkor bátrabb az ember, kevésbé tudja felmérni a veszélyeket, és meggondolatlanul cselekszik.” A nyári időszakban vízközeli szívstopban elhunytak nagy százalékának magas volt a vérében mért alkoholszint.

Biztonságos fürdés

Napozás vagy napon való tartózkodás után mielőtt vízbe mennénk, fokozatosan szoktassuk hozzá testünket a víz hőmérsékletéhez. A strandokon mindenképpen zuhanyozzunk le, a tavak vagy folyóvizek esetében pedig mosakodjunk meg.

Annak ellenére, hogy mindezeket betartva mentünk a vízbe, mégis előfordulhat, hogy a hideg réteget elérve lábunk görcsbe rándul. Ekkor semmiképp ne kapálózzunk, hanem próbáljuk megfogni és kiegyenesíteni lábunkat, illetőleg hívjunk segítséget. A partra érve finom mozdulatokkal lehet a görcsöt oldani – mondta a háziorvos.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei