Herendi porcelánok az udvarhelyi múzeumban

•  Fotó: Barabás Ákos

Fotó: Barabás Ákos

A Herendi Porcelánmanufaktúra remekműveit lehet megtekinteni szerdától a székelyudvarhelyi Haberstumpf-villában. A hatszáz darabból álló, több mint százmillió forint értékű tárlatot szerdán délután hatkor nyitják meg a Haáz Rezső Múzeumban.

Veres Réka

2016. október 11., 17:522016. október 11., 17:52

2016. október 11., 17:562016. október 11., 17:56

A moszkvai Kreml, a szentpétervári Carszkoje Szelo Palotája, a japán Fukuyama Városi Múzeum, a genfi Ariana Múzeum, a nemzetközi Hohenbergi Porcelánmúzeum után a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumba érkeztek az idén 190 éves Herendi Porcelánmanufaktúra alkotásai. Az Elegancia, hungarikum: Herend című, az épület hét termét elfoglaló kiállítás előkészületeibe kedden délelőtt a sajtó képviselői is betekinthettek.

Miklós Zoltán múzeumigazgató szerint az épület és az udvarhelyszéki közönség is megérdemli a kiállítást, melynek célja testközelbe hozni egy olyan világhírű tárgyat, amelyről eddig csak hallottak vagy olvastak.

„Herend a világ legnagyobb porcelánmanufaktúrája, létszámot, nyereséget és termékválasztékot tekintve is. Ha a 16 ezer fehér formát a négyezer mintával szorozzuk meg, akkor az elméletileg 64 millió terméket eredményez. Ebből Székelyudvarhelyen hatszázat lehet megtekinteni” – avatott be a részletekbe Krámlik Attila, a tárlat kurátora. Mint elmondta, a kiállított tárgyak összértéke mintegy száztíz millió forint, és keresztmetszetet nyújt arról, hogy mit ért el a cég az elmúlt két évszázad alatt, a legrégibb mintáktól a legmodernebb újításokig. A villa hét teremében lesznek láthatók a tárgyak jövő év márciusáig.


Olyan drága festékkel dolgoznak, hogy még az ecsetet sem érdemes eldobni

Egy díszes cukorkatartó megfestése körülbelül 12 órát vesz igénybe, egy váza akár több hónapos munkát is igényel – derült ki. A különleges munka rejtelmeibe Magyarosi Zoltán porcelánfestő avatott be, miközben a kalandos életű Apponyi Albert gróf ihlette Apponyi-mintát vitte fel egy tányérra. A legdrágább színek egyikével mutatta be a festést, amely valódi 18 karátos aranyat tartalmaz. A festék különlegessége, hogy az aranytartalom miatt megváltoztatja árnyalatát az égetés alatt, így a barnásból rózsaszínes árnyalat lesz. Az aranyfestésre használt ecseteket és rongyokat egyébként nem dobják el, ezeket összegyűjtik, és elégetik, majd az aranyat újrahasznosítják.

Kiderült, a herendi dísztárgyak az alapanyagtól egészen az utolsó simításig kizárólag kézzel készülnek, és minden darabot egy személy fest az elejétől a díszítés végéig. A porcelánkészítés és -festés folyamatát a szerda délutáni kiállításmegnyitón is láthatják majd az érdeklődők.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei