Fotó: Lukácsi Lehel
Nemcsak legaktívabb, de eddigi legsikeresebb évüknek tartják a mostanit a székelyudvarhelyi Face Today zenekar tagjai. A négy éve alakult együttes kislemezt jelentetett meg, egyre több videoklipet forgat, szinte minden hétvégéjük koncertezéssel telik, mindennek tetejébe idén sikerül megvalósítaniuk nagy álmukat: kedden lépnek fel a budapesti Sziget fesztiválon.
2014. augusztus 12., 11:572014. augusztus 12., 11:57
2014. augusztus 12., 17:352014. augusztus 12., 17:35
Két Udvarhelyen kívüli fellépés között sikerült elcsípnünk a zenekar négy tagját, Butu Arnold énekes-gitárost, Siklódi Bátor basszusgitárost, Lukácsi Előd gitárost és László Péter dobost. A lehető legjobb alkalom volt a beszélgetésre, hiszen egy nappal korábban zúzták le a Sic Feszten, Csomakőrösön a Sziget fesztivál előtti utolsó koncertjüket – beszélgetésünk közben tudatosult bennük, hol is tartják a legközelebbi banzájt.
Álomból valóság
A fiúk fél éve még csak álmodoztak erről a lehetőségről, júniusban pedig az egri Éter tehetségkutató versenyen nyújtott teljesítményükkel kiérdemelték, hogy Magyarországot képviseljék az idei Sziget fesztivál nemzetközi megmérettetésén, a Youropenen – fellépésük kedden 13 órakor lesz a rangos rendezvény Európa-színpadán. Mint a fiúk elmondták, az egri verseny különlegessége egyebek mellett abban rejlett, hogy nem rangsorolták a döntős zenekarokat, hanem mindannyian a számukra leghasznosabb jutalmat nyerték: akiknek például még nincs stúdiófelvételük vagy videoklipjük, erre kaptak lehetőséget, másokkal interjút készít egy neves zenei magazin, a fődíjak az idei Szigeten, a Volt fesztiválon, illetve a Hangfoglaló Magyarország tehetségkutatón való bemutatkozás voltak – a Face Today tagjai úgy érzik, számukra a Szigeten való fellépés a lehető legjobb ajándék.
Két éve váltottak
A jórészt egyetemistákból álló zenekar 2010-ben alakult meg, az eredeti felállás szerint más dobossal. A László Péter előtti időket teljesen más stílus jellemezte: az akusztikus rockos hangzást elektronikussal, illetve popos-punkos elemekkel keverték, ez köszön vissza 2012-ben megjelent lemezükről, a Still Workin\'on It-ről is, amelynek már csak néhány dalát játsszák. „Hamarabb kezdtünk zenélni, mint ahogy megtanultunk valamilyen hangszeren játszani” – fogalmazott Siklódi Bátor basszusgitáros. Mint kiderült, egyikük sem kapott különösebb zenei képzést, mindannyian zenehallgatással, illetve intenzív közös gyakorlással fejlesztették magukat. Szombatfalvi próbatermükben kevés kivétellel naponta legalább három órát gyakorolnak.
Saját stílusra alapoznak
A fiúk úgy érzik, a zenekar pályafutásának valódi kezdetét mostani dobosuk 2012-es csatlakozása jelentette: akkoriban kezdtek tudatosabban zenélni, s abban az időben kezdett kialakulni sajátos stílusuk is. Úgy érzik, legfőképp az utóbbi egy évben fejlődtek sokat: bluesosabb vizekre eveztek, s a nagy zenekarokat hallgatva nem az utánzásukra törekednek, hanem arra, hogy azokhoz hasonlóan ők is egyedi hangzásvilágot alakítsanak ki. Például Jack White, a The Black Keys vagy az Arctic Monkeys zenéjét hallgatva, közvetve eljutottak azokhoz a művészekhez, műfajokhoz is, amelyekből azok inspirálódtak: egyebek mellett a rock and rollhoz, illetve a pszichedelikus rockhoz. Saját zenei stílusukat egyik műfajba sem tudják igazán beilleszteni – mint mondták, leginkább az indie rock eredeti jelentését, az „independent”, azaz a független jelzőt érzik magukénak. Ezzel a stílussal már nemcsak a tizenévesek, hanem az idősebbek, illetve a szakmabeliek részéről is kaptak elismeréseket – a fiúk véleménye szerint éppen az egyediségre való törekvés az, ami kijuttatta őket a város, illetve az ország határain túlra, a másoktól érkezett pesszimista előrejelzéseket cáfolandó. Jelenleg szinte minden hétvégére jut legalább egy erdélyi fellépésük, elmondásuk szerint az eddigi legsikeresebb koncertjeiket a Tusványoson adták, ahol már harmadik alkalommal léptek fel.
A cél a nemzetközi ismertség
Dalaikat kizárólag angol nyelven játsszák, ugyanis nem titkolt szándékuk a nemzetközi porondra való kijutás. Szerzeményeik kétféleképp születnek: van, hogy Arnit homlokon csókolja a múzsa, és címmel ellátott, kész dalszöveget tesz le az asztalra, amelyhez már nem túl nehéz zenét komponálniuk. Előfordul azonban, hogy spontán jammelésből, csak a saját fejük után zenélve alakulnak ki a bonyolultabb művek – nem ritka, hogy a klasszikus dalszerkezetet felrúgva a kezdet és a befejezés teljességgel különbözik egymástól, s a cím is csak jóval később tisztázódik. Újabb dalaikból nemrég kislemezt vettek fel Private Section címmel, több dalukból már videoklipet is forgattak – mint elmondták, az egyik videó úgy készült el, hogy még be sem volt fejezve, máris megbeszélték a felvételt.
Egyre nő a mérce
Ahogy teljesítenek egy kitűzött célt, úgy nő a mércéjük: többen Kolozsvárra mentek egyetemre, akkor már ott is kezdtek fellépni, s onnan kezdve Székelyudvarhely után az egyetemi város meghódítása lett a cél. Bátor és Előd „elköltözése” ugyan bonyolultabbá tette a gyakorlást, ám mivel mindannyian zenekari tevékenységüket tekintik elsődlegesnek, hétvégenként általában hazajártak. Most Péter is egyetemre megy, ami miatt feltehetően nagyobb változások következnek: a zenekar tagjainak már Kolozsváron kell főhadiszállást kialakítaniuk, és Arninak kell feljárnia próbálni. A költözés részletei egyelőre nem tisztázottak.
Ahogy Kolozsváron is kezdtek népszerűbbek lenni, Budapest meghódítása foglalkoztatja őket. Erre esélyt is kapnak idén, ugyanis a Sziget fesztiválon való bemutatkozás után ősszel a Hangfoglaló Magyarország tehetségkutatón, illetve az A38 hajón is megmutathatják, mire képesek. A régi álom, a Szigeten való fellépés után a brit Glastonbury fesztiválra, a világ egyik legrangosabb könnyűzenei rendezvényére szeretnének majd eljutni – fejtette ki Arni. Tudják a fiúk, hogy ez hatalmas álom, ám énekesük jóslataiban bíznak: a Szigetre való kijutást is ő említette először. Azt is vallják: nagy álmok nélkül nem lehetségesek a nagy megvalósítások.
szóljon hozzá!