Fotó: Bodnár Arthur
Nem csupán lélekben emlékezett a bölcsőhely népe és vendégeik a falu legjelesebb szülöttének halálévfordulóján. A „legnagyobb székely” életművét és emlékét a kutatók előadásokkal idézték fel. Ugyanakkor jelet, jelképet is állítottak a kerek évfordulón. A hajdani Orbán-kert felé az alkalomra készült el Orbán Balázs Szejkén látható székely kapujának a hasonmása, amelyre Bálint-Benczédi Ferenc az Erdélyi Unitárius Egyház püspöke kért áldást és Hajdó István tb. főesperes-plébános szentelte meg.
2010. április 17., 20:432010. április 17., 20:43
Fotó: Bodnár Arthur
Székelyföld legszakavatottabb megörökítőjének emléke előtt tisztelegve a szépszámú résztvevő már érkezéskor megcsodálhatta a míves kaput, amely Hargita megye tanácsának székely kapu mentési programja keretében állíttattak. Lukács Sándor és Szima András máréfalvi kapufaragók szemet gyönyörködtető munkájához a nyersanyagot a helybeli Ferenczi Domokos adományozta, és Kovács Piroska néprajzkutató szakmai irányításával készült. A tereprendezési munkálatokat a községi tanács végeztette.
A hagyományos, Udvarhely-vidéki festett székely kapu látványos és megbecsülendő éke lett Lengyelfalvának. Szerkezete, motívumkincse és szín-és színárnyalatvilága hűen őrzi a 19. század végi, 20. század eleji udvarhelyszéki „cifra” nagykapuk örökségét. Piroska nénitől megtudtuk: a patinás, régi festési nyomok fellelhetők az 1850-től származó, régi kapukon. A mai kapuállítók élménye-gondja, hogy visszavigye a porták ékére, a székely kapura e szépszerető örökséget. Az emlékkaput ugyanaz a felirat ékesíti, mint Orbán Balázs kapuját, amely eredetileg 1888-ban a Szejke fürdői nyári Kossuth-lak bejárata előtt állt.
Fotó: Bodnár Arthur
Ünnepi megemlékezés
A Orbán Balázs Alapítvány, a Szent László Kistérség, a székelylengyelfalvi római katolikus plébánia valamint Felsőboldogfalva község önkormányzata közös rendezvénye pénteken ünnepi megnyitóval kezdődött. Kolozsvári István (Berettyóújfalu) etnográfus országgyűlési képviselőjük emlékét idézte fel, majd Lővey Lilla és Váradi Péter A legnagyobb székely címmel tartott vetített képes előadást.
Szombaton a kultúrházban dr. Kovács Sándor (Protestáns Teológiai Intézet – Kolozsvár) Orbán Balázs és az Unitárius Egyház címmel, Zepeczáner Jenő (Haáz Rezső Múzeum) a heraldikusról tartott előadást. Roth András Lajos (Haáz Rezső Múzeum) Orbán Balázs szobrairól, dr. Halmos Károly (történész, egyetemi adjunktus ELTE) és Adorjáni Anna doktorandus történelemszemléletéről, Sárai Szabó Katalin etnográfus és Bolgár Dániel tudományos munkatárs (ELTE) orientalizmusáról szólt. Szécsényi Mihály levéltáros emlékbeszédek tükrében idézte fel Orbán Balázs szellemi örökségét. A kapuavatás, ünnepi beszédek és áldás után a székelykeresztúri Orbán Balázs Gimnázium diákjai a szobornál zenés-irodalmi összeállítást mutattak be, az egyházközség kórusa énekelt végül pedig egyházi és civil szervezetek elhelyezték el az emlékezés virágait.
Az eseménysorozatról beszámolót olvashatnak az Udvarhelyi Híradó április 19-ei számában.
Néhány héten belül elkészülnek a tervek, így elkezdődhet a Korondon elképzelt bölcsőde megépítése. A kivitelező nem fog unatkozni, hiszen még idén be kell fejezze a munkálatokat.
Az elapadó források miatt folyamatosan gondot jelentett az ivóvízhiány a Székelyderzshez tartozó településeken, így előbb Székelymuzsnára vezették be a Székelyudvarhelyen kitermelt vizet, majd nemrég a községközpontban is ugyanezt tették.
Gazdafórum-karavánra hívják az udvarhelyszéki gazdákat, ahol a szakemberek tájékoztatják az érdeklődőket pályázatokról. De az is céljuk, hogy segítsék őket a különböző támogatások megszerzésében, valamint a felmerülő problémák kiküszöbölésében.
Székelyderzs unitárius vártemploma Szászföld és Székelyföld határán áll Udvarhelyszéken. Az Árpád-korig visszanyúló múltú templom az egyetlen romániai magyar műemlék, amely az UNESCO világörökség része.
Számos kérdésre várnak választ a székelykeresztúri Szent Kereszt felmagasztalása templom feltárásával. A műemlékvédelem alatt álló templomról több írásos anyag és említés is van, egy kéttornyos, bazilikaméretű templom tervei kérdéseket vetnek fel.
Harmadik alkalommal tartottak Farkas Árpád-emléknapot Székelyszentmiklóson, a 2021-ben elhunyt Kossuth-díjas költő gyermekkora helyszínén. Az ünnepségen emléktáblát avattak, és leleplezték a költő életútját bemutató információs táblákat is.
Szimfonikus hangverseny lesz Székelyudvarhelyen vasárnap a Székelyudvarhelyi Művelődési Ház és a Székelyföldi Filharmónia szervezésében.
Sokan kihasználták a korondi önkormányzat által kezdeményezett programot, amely során ingyen szállították el a gazdák portája elől a régi gumiabroncsokat.
Lezárják a székelyudvarhelyi Villanytelep utca jelentős szakaszát építési munkálatok miatt csütörtökön és pénteken. A lezárás miatt a városi buszok menetrendje is változik – tájékoztat a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Úszómedence és edzőterem is lesz az új szabadidőközpontban, amelynek alapozási munkálatai egy hónapja kezdődtek el a régi székelykeresztúri edzőpályánál. Összességében harmincmillió lejes beruházásról van szó.