Fotó: Bodnár Arthur
Nem csupán lélekben emlékezett a bölcsőhely népe és vendégeik a falu legjelesebb szülöttének halálévfordulóján. A „legnagyobb székely” életművét és emlékét a kutatók előadásokkal idézték fel. Ugyanakkor jelet, jelképet is állítottak a kerek évfordulón. A hajdani Orbán-kert felé az alkalomra készült el Orbán Balázs Szejkén látható székely kapujának a hasonmása, amelyre Bálint-Benczédi Ferenc az Erdélyi Unitárius Egyház püspöke kért áldást és Hajdó István tb. főesperes-plébános szentelte meg.
2010. április 17., 20:432010. április 17., 20:43
Fotó: Bodnár Arthur
Székelyföld legszakavatottabb megörökítőjének emléke előtt tisztelegve a szépszámú résztvevő már érkezéskor megcsodálhatta a míves kaput, amely Hargita megye tanácsának székely kapu mentési programja keretében állíttattak. Lukács Sándor és Szima András máréfalvi kapufaragók szemet gyönyörködtető munkájához a nyersanyagot a helybeli Ferenczi Domokos adományozta, és Kovács Piroska néprajzkutató szakmai irányításával készült. A tereprendezési munkálatokat a községi tanács végeztette.
A hagyományos, Udvarhely-vidéki festett székely kapu látványos és megbecsülendő éke lett Lengyelfalvának. Szerkezete, motívumkincse és szín-és színárnyalatvilága hűen őrzi a 19. század végi, 20. század eleji udvarhelyszéki „cifra” nagykapuk örökségét. Piroska nénitől megtudtuk: a patinás, régi festési nyomok fellelhetők az 1850-től származó, régi kapukon. A mai kapuállítók élménye-gondja, hogy visszavigye a porták ékére, a székely kapura e szépszerető örökséget. Az emlékkaput ugyanaz a felirat ékesíti, mint Orbán Balázs kapuját, amely eredetileg 1888-ban a Szejke fürdői nyári Kossuth-lak bejárata előtt állt.
Fotó: Bodnár Arthur
Ünnepi megemlékezés
A Orbán Balázs Alapítvány, a Szent László Kistérség, a székelylengyelfalvi római katolikus plébánia valamint Felsőboldogfalva község önkormányzata közös rendezvénye pénteken ünnepi megnyitóval kezdődött. Kolozsvári István (Berettyóújfalu) etnográfus országgyűlési képviselőjük emlékét idézte fel, majd Lővey Lilla és Váradi Péter A legnagyobb székely címmel tartott vetített képes előadást.
Szombaton a kultúrházban dr. Kovács Sándor (Protestáns Teológiai Intézet – Kolozsvár) Orbán Balázs és az Unitárius Egyház címmel, Zepeczáner Jenő (Haáz Rezső Múzeum) a heraldikusról tartott előadást. Roth András Lajos (Haáz Rezső Múzeum) Orbán Balázs szobrairól, dr. Halmos Károly (történész, egyetemi adjunktus ELTE) és Adorjáni Anna doktorandus történelemszemléletéről, Sárai Szabó Katalin etnográfus és Bolgár Dániel tudományos munkatárs (ELTE) orientalizmusáról szólt. Szécsényi Mihály levéltáros emlékbeszédek tükrében idézte fel Orbán Balázs szellemi örökségét. A kapuavatás, ünnepi beszédek és áldás után a székelykeresztúri Orbán Balázs Gimnázium diákjai a szobornál zenés-irodalmi összeállítást mutattak be, az egyházközség kórusa énekelt végül pedig egyházi és civil szervezetek elhelyezték el az emlékezés virágait.
Az eseménysorozatról beszámolót olvashatnak az Udvarhelyi Híradó április 19-ei számában.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
Elkezdi a régi aszfalt felmarását a kivitelező kedden délben a Tamási Áron utcában, a művelődési ház és a körforgalom közötti szakaszon – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) tagjai hétfői ülésükön a parajdi sóbánya jövőjének két lehetséges forgatókönyvét vizsgálták meg – számolt be az elnöki hivatal.