Fotó: Erdély Bálint Előd
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
2025. május 09., 07:552025. május 09., 07:55
2025. május 09., 09:342025. május 09., 09:34
A helyi vészhelyzeti bizottság 15 napra készenléti állapotot rendelt el Parajdon a sóbányában kialakult vészhelyzet kezelésére. Újabb, nagy teljesítményű munkagépeket kérnek a helyszínre, hogy teljesen elterelhessék a bányát veszélyeztető patakot.
Kedd óta éjjel-nappal dolgozik a tűzoltóság a parajdi sóbányába befolyt víz kiszivattyúzásán. A problémát a korábbi napok heves esőzései okozták, a bányát azóta lezárva tartják, és az elmúlt napokban több tűzoltóegységgel is kibővítették az elsőként odarendelt csapatot, hogy megállítsák a vízbefolyást és kiszivattyúzzák a bányába befolyó vizet.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A Parajdi Helyi Vészhelyzeti Bizottság döntése alapján 15 napos időtartamra, május 8-tól 22-ig helyi készenléti állapotot rendelt el, miután a kockázati tényezők elemzése azt mutatta, hogy fokozott válaszintézkedésekre van szükség a parajdi sóbányánál május 4-én a kialakult vészhelyzet kezelésére – tájékoztatott Adrian Pănescu, a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal szóvivője.
A készenléti állapot ideje alatt a következő intézkedések lépnek életbe:
azonnali sürgősségi munkálatok végrehajtása annak érdekében, hogy megakadályozzák a víz bejutását a bányába;
minden szükséges eszköz, emberi erőforrás és döntéshozatali tényező mozgósítása a munkálatok elvégzéséhez;
a lakosság folyamatos tájékoztatása a jelenség alakulásáról a Parajdi Helyi Vészhelyzeti Bizottság által;
segítségnyújtás a parajdi sóbányának a létesítmény eredeti állapotának helyreállításához;
a lakosság belépésének megtiltása az érintett területre, valamint a Sószorosba.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A Hargita Megyei Vészhelyzeti Bizottság is hozott egy határozatot csütörtökön, ebben a következő sürgősségi intézkedéseket határozták meg a parajdi sóbánya biztonságossá tételére:
a vízbeszivárgás megállítására és a felszíni bányaterület biztonságossá tételére irányuló munkálatok haladéktalan végrehajtása a parajdi sóbánya által, a Maros Vízügyi Igazgatóság műszaki koordinálásával;
az építkezési engedélyek és minden szükséges jóváhagyás sürgősségi kiállítása a következő projekt elindításához: „A Korond-patak medréből a parajdi sóbányába történő beszivárgás hosszú távú megszüntetésére irányuló munkálatok tervezése és kivitelezése”;
a bányaterület biztonságossá tételére irányuló munkálatok haladéktalan megkezdése;
a parajdi vészhelyzeti bizottság és a sóbánya vezetősége naponta tájékoztatja a megyei veszélyhelyzeti bizottságot a megtett intézkedésekről és a helyzet alakulásáról.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A helyszínen már 3 markológéppel, 6 motoros szivattyúval dolgoznak, utóbbiak közül 1 az Olt Vízügyi Igazgatóságtól, 1 a Körösök Vízügyi Igazgatóságtól, 2 nagy teljesítményű szivattyú a Hargita Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőségtől, 1 hasonló szivattyú a Maros Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőségtől (mindegyik 600 liter/másodperc kapacitású), továbbá 1 nagykapacitású (1350 köbméter/óra) szivattyú a Maros Vízügyi Igazgatóságtól származik.
Fotó: Székelyhon
Ezeket a szivattyúkat a régi bánya területén, a problémás mederszakaszokon helyezték el, hogy a túlfolyó vízmennyiséget elvezessék, elkerülve a talajelmosódás által érintett területeket.
ugyanakkor próbálják vízzáró fóliával lefedni a Korond-patak medrét, de az esőzések miatt ez nehézkes. A környező megyék katasztrófavédelmi felügyelőségeitől további nagy teljesítményű szivattyúkat kértek, hogy teljesen el tudják terelni a patak folyását, és el tudják helyezni a fóliát egy 30–40 méteres szakaszon – tájékoztatott az aktuális helyzetről a prefektusi hivatal szóvivője.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Úgy értesült, hogy rengeteg víz folyt be a bányába, de hogy pontosan mennyi, azt nem tudja. Elsődleges fontosságú most a víz kiszivattyúzása, hogy ne kerüljön víz alá a bánya, de
– válaszolta kérdésünkre a prefektusi hivatal szóvivője, felhívva a figyelmet arra is, hogy péntek délig sárga jelzésű hidrológiai figyelmeztetés van érvényben.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Azt csak a bánya képviselői tudják megmondani, hogy milyen állapotok uralkodnak a parajdi sóbányában, ugyanis más nem mehet a föld alá, még a tűzoltók és a vízügyi igazgatóság munkatársai is csak a felszínen dolgozhatnak – közölte érdeklődésünkre.
A parajdi sóbányában kialakult problémával kapcsolatban az Országos Sóipari Társaságtól (Salrom – SNS Rt.) kértünk tájékoztatást, és ugyan nem minden kérdésre válaszoltak – azaz helyenként nem a feltett kérdésre válaszoltak –, megerősítették a korábbi, nem hivatalos értesülésünket, mely szerint
Fotó: Hargita megyei tűzoltóság
A 2023–2025-ös időszakban az SNS Rt. elsődleges sürgősségi munkálatokat végzett a vízbeszivárgás megfékezése érdekében, hidrogeológiai szakértőkkel és az Országos Vízügyi Igazgatóság képviselőivel közösen tanulmányokat végeztek, hogy megoldást találjanak a beszivárgások megoldására. Az SNS Rt. közbeszerzési eljárást is lefolytatott a Korond-patak medréből a parajdi sóbányába történő szivárgás hosszú távú megszüntetésére irányuló munkálatok megtervezésére és kivitelezésére. Ezen jelenségek megelőzése érdekében
– tájékoztatott a Salrom.
Fotó: Hargita megyei tűzoltóság
Arra a kérdésünkre, hogy mennyire súlyos a helyzet, és milyen mértékben öntötte el a víz a bányát, azt válaszolták, hogy a heves esőzések következtében a Korond-patak vízhozama jelentősen megnőtt, a patak felső szakaszáról műanyag hulladékot, faágakat és egyéb szemetet sodort magával, a régi bánya környékén kilépett a medréből és átcsapott azon a három vízelvezető csatornán is, amelyeket épp a hasonló jelenségek megelőzése érdekében hoztak létre.
Azt is megkérdeztük, hogy mennyi időbe telik a munkálatok elvégzése, és mikor nyit ki újra a sóbánya, amire azt a választ kaptuk, hogy a turisztikai tevékenység a helyzet rendezéséig szünetel.
Fotó: Hargita megyei tűzoltóság
A három vízelvezető csatorna a régi bányatelepen van, de azok a dombokról lefolyó vizek elvezetésére szolgálnak, véleménye szerint azoknak nincs szerepük a mostani bányaelázásban. A gond a patakmederrel van, amely mentén tölcsérek keletkeznek és azokon keresztül önti el a bányát a víz.
– mondta el a Székelyhonnak az újonnan kialakult helyzet kapcsán a bánya egyik volt alkalmazottja, aki korábban évtizedekig dolgozott a mélyben.
Ki tudja, milyen állapotban van a patakmeder, mennyire mosta ki a víz? – válaszolt egy kérdéssel azzal kapcsolatos érdeklődésünkre, hogy fennállhat-e omlásveszély a sorozatos vízbefolyások miatt.
Fotó: Hargita megyei tűzoltóság
A parajdi sóbányához elsőként a gyergyószentmiklósi tűzoltókat riasztották, kedden, az alakulat egy nagy teljesítményű szivattyúval és egy teherautóval kezdett el dolgozni a víz kiszivattyúzásán. A megyei tűzoltóság már aznap délután jelezte, hogy a tűzoltók éjszaka is dolgozni fognak a helyszínen. Szerdán reggel egy műszakváltást követően folytatták a munkát, majd a sóbánya kérésére a csíkszeredai tűzoltóalakulat is csatlakozott a gyergyószentmiklósi alakulathoz egy újabb szivattyúval, és időközben egy Maros megyei tűzoltóegység is elindult a helyszínre, hasonló felszereltséggel. A csíkszeredai és gyergyószentmiklósi tűzoltók éjszaka is folytatták a munkát.
a bányába befolyt víz kiszivattyúzása és a patak vízszintjének a csökkentése érdekében, továbbá három markológép segítségével a területen keletkezett süllyedéseket töltötték fel, közölte csütörtökön délben a megyei tűzoltóság.
Fotó: Hargita megyei tűzoltóság
A parajdi sóbányába az utóbbi években egyre gyakrabban folyik be a víz. Tavaly, május 15. és június 15. között egy hónapra be is kellett zárják, ugyanis a sós talajt kimosva a Korond-patak vize befolyt a bányába. A patak vizét csőbe vezették a kritikus szakaszon, de amint azt akkor egy, a munkálatokhoz közel álló forrásunk elmondta, az a helyszín csak a legkritikusabb terület, annál kiterjedtebb a problémás mederszakasz, amit várhatóan le kell betonozzanak, hogy tartósan megoldják a problémát és megelőzzék a későbbi vízbetöréseket.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt.
Jelentős beavatkozásokra van szükség a székelyudvarhelyi városközpontban lévő közvécé felújítására, és bár a projekt dokumentációja készül, a kivitelezés költsége is növekszik az évek alatt.
Hamarosan elkezdődhet az Árvátfalvát és a Felsőboldogfalva keleti részét érintő ivóvízhálózat kiépítése. A munkálatok során a székelyudvarhelyi rendszerre csatlakoztatják a háztartásokat. A tervek szerint még idén lezárul a megvalósítás.
A „Fától fáig, verstől versig” Kányádi Sándor-versmondóverseny megyei szakaszáról hatvan diák jutott tovább az országos döntőbe, amelyet május 9–11. között rendeznek meg Nagygalambfalván, a Feleki Miklós Művelődési Házban.
Hagyományteremtő szándékkal szezonnyitó ünnepséget szerveznek vasárnap a homoródkarácsonyfalvi Dungó-feredőnél.
Meghatározatlan időre bezárták a parajdi sóbányát, mivel a heves esőzések miatt újból befolyt a víz a föld alatti komplexumba. A helyszínen a tűzoltóság dolgozik a víz kiszivattyúzásán.
Több székelyudvarhelyi utcában is áramszünet lesz szerdán – olvasható a városháza közleményében.
Javítási munkálatok miatt fog szünetelni az áramszolgáltatás kedden reggel kilenc és délután öt óra között több Betfalván lévő háztartásnál – közli a székelykeresztúri polgármesteri hivatal.
Négyszázhetven középiskolás vesz részt a 31. Székelyudvarhelyi Diáknapokon, amelyet május 5. és 11. között tartanak Székelyudvarhelyen. Az idei rendezvény számos újdonsággal, mesevilágot idéző tematikával és sokszínű programmal várja a fiatalokat.
A Black Comedy borzasztóan vicces, ugyanakkor helyenként igencsak elgondolkodtató előadás, amely egy zseniális színházi ötletre épül – hangzott el a Tomcsa Sándor Színházban tartott sajtótájékoztatón.
szóljon hozzá!