Hargita megyében a hivatalos adatok szerint az egészségbiztosítással rendelkező személyek több mint 60 százaléka jelentkezett tavaly családorvosánál az évente egyszer ingyen igényelhető betegségmegelőző állapotfelmérésre. A megyei egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatójának véleménye szerint a hivatalos adatok nem tükrözik a valóságot, és az általunk megkérdezett családorvosok által elmondottak is ezt igazolják.
2012. február 02., 18:032012. február 02., 18:03
2012. február 02., 18:482012. február 02., 18:48
Betegségmegelőző állapotfelmérés: évente egyszer minden biztosított igényelhetné, mégsem teszik
Hargita megyében az egészségbiztosítással rendelkező lakosságnak több mint fele, azaz tíz személyből legalább hat odafigyel egészségére, és fontosnak tartja a betegségmegelőzést, ugyanis évente egyszer elmegy családorvosához, és igénybe veszi az ingyenesen biztosított betegségmegelőző állapotfelmérést – legalábbis ezt mutatják a hivatalos adatok. A megyében tevékenykedő 150 családorvos által leadott jelentések szerint a biztosított személyeknek valamivel több mint 64 százaléka 2011-ben felkereste háziorvosát, hogy a biztosítási csomag keretében évente egyszer ingyenesen biztosított betegségmegelőző vizsgálaton részt vegyen – tudtuk meg Duda Tihamértől, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatójától.
A háziorvosok által az egészségbiztosítási pénztárhoz lejelentett adatok szerint 266.000, egészségbiztosítással rendelkező személy közül 171.000 ment el tavaly az állapotfelmérésre. Duda Tihamér véleménye szerint azonban ezek az adatok nem tükrözik a valóságot.
„Szerintem ennyien nem vettek részt ebben a programban” – fogalmazott a biztosítópénztár vezérigazgatója, de hozzáfűzte, hivatalosan sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudja, hogy a 171.000 biztosított személy valóban elment-e az állapotfelmérésre. Ugyanakkor azt is elmondta, hogy különböző egészségügyi témákról húsz településen tartott előadást a közelmúltban, de mindössze egy helységben – Galócáson – mondta azt a hallgatóság, hogy őket értesítette családorvosuk a betegségmegelőző állapotfelmérés lehetőségéről, és részt vettek azon, a többi településen nem tudtak erről a jogról. A pácienseket háziorvosuk kell értesítse az évenkénti állapotfelmérésről abban a hónapban, amikor születtek, ugyanis a biztosítottak születésük hónapjában ingyen igénybe vehetik ezt – tájékoztatott Duda Tihamér.
Legfeljebb 30 százalék
Sem idejük, sem energiájuk, de a technikai feltételek sem adottak ahhoz, hogy összes betegüket levélben vagy telefonon értesítsék az állapotfelmérő vizsgálat lehetőségéről – mondta el több általunk megkérdezett székelyudvarhelyi családorvos is. Volt, aki azt mondta, a rendelő várójában ki van függesztve egy tájékoztató a betegek számára, más háziorvos szerint általában ki szokták ragasztani a rendelő ajtajára az adott hónapban ingyenes állapotfelmérő vizsgálatra jogosult pácienseik listáját.
A megkérdezettek szerint pácienseiknek legfeljebb 30 százaléka veszi igénybe ezt a lehetőséget, de olyan családorvos is volt, aki szerint csak 15–20 százalék. Az évenkénti betegségmegelőző vizsgálaton megjelenő páciensek korosztályonkénti megoszlásáról viszont eltérőek a vélemények: egyes háziorvosok szerint főként idős, krónikus betegeik élnek a lehetőséggel, a fiatalokat, amíg egészségesek, nem érdekli, míg más családorvos szerint éppen a fiatalabb korosztályt jellemzi az, hogy születése hónapjában minden évben elmegy az állapotfelmérésre.
Mit tartalmaz a vizsgálat?
A betegségmegelőző, állapotfelmérő vizsgálatot a kötelező egészségbiztosítással rendelkező személyek kérhetik családorvosuknál abban a hónapban, amikor születtek. Az évenkénti kivizsgálás ingyenes, része a biztosítási csomagnak, célja a nagy megbetegedési és elhalálozási rizikóval rendelkező betegségek megelőzése. Az orvosi vizsgálat része a konzultáció (kórelőzmény, célzott vizsgálat, diagnózis), megbetegedés gyanújára okot adó klinikai tünetek esetén javaslat a szükséges paraklinikai vizsgálatok elvégzésére, illetve a biztosított besorolása az állapotának megfelelő kockázati csoportba.
Ránk számíthatsz! az idei tusványosi nyári szabadegyetem és diáktábor mottója – mondta Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke, a szabadegyetem egyik alapítója szerdai budapesti sajtótájékoztatón.
Ősztől csak az 500 főnél több diákot oktató iskolák maradnának önálló jogi személyiséggel a tanügyminisztérium költségcsökkentő terve szerint. Maros megyében több városi iskola is érintett lehet, de nagy még a bizonytalanság körülötte.
Pusztító vihar csapott le szerdán a Prahova völgyére, Szinaján több autót totálkárossá tettek a viharos szél miatt gyökerestől kidőlt, vagy derékba tört fák.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
A négymillió forintos gyorssegély után most tizenhatmillió forinttal segítik a kökösbácsteleki és nagyborosnyói családokat az anyaországiak. A Katolikus Karitász adománygyűjtéséből származó összeget az árvízkárok alapján költik el.
Fákat döntött ki, tetőszerkezeteket rongált meg és egyéb anyagi károkat is okozott a szerdai vihar Kézdivásárhelyen – olvasható Szilveszter Szabolcs alpolgármester bejegyzésében.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium új közigazgatási reformcsomagot tervez, amely a decentralizáció elvét erősíti meg, egyszerűsíti az ezzel kapcsolatos eljárásokat, és több hatáskört biztosít az önkormányzatoknak – jelentette be Cseke Attila.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványt nyújtott be a kormány ellen, miután a Bolojan-kabinet felelősséget vállalt a parlamentben a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról szóló törvénytervezetért.
Ezúttal Kézdivásárhelyre és Székelyudvarhelyre csapott le nagy erővel a vihar.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
szóljon hozzá!