Fotó: Barabás Ákos
Csupán az oldalfalak maradtak meg az atyhai római katolikus templomból azután, hogy vasárnap villámcsapás lángra lobbantotta az épületet. A Hargita megyei tűzoltóság 380 ezer lejre becsüli a természeti katasztrófa okozta károkat, de Katona Mihály korondi polgármester szerint ennél jóval több, legalább négy és fél millió lejes veszteség keletkezett. Az újjáépítéshez már elkezdték gyűjteni a pénzt.
2016. szeptember 21., 17:282016. szeptember 21., 17:28
2016. szeptember 21., 17:352016. szeptember 21., 17:35
Testvértelepülések vezetői, vállalkozók, de még egy harangöntő is felajánlotta segítségét az atyhai templom újraépítéséhez. Szerdán jóváhagyták a takarítás elkezdését, miután a szakhatóságok elvégezték a kárbecslést – magyarázta Katona Mihály, Korond község polgármestere. A napokban a tetőszerkezet pucolásához és a beltér kitisztításához is hozzáfognak, és nejlonnal is beborítják, hogy az időjárás miatt ne rongálódjanak tovább a falak.
„A tűzoltóság becslése szerint 380 ezer lejes anyagi kár keletkezett, ám a kárfelmérők szerint közel négy és fél millió lejre ugrik az összeg, hiszen a templom oldalfalain kívül semmi sem maradt meg” – mondta a polgármester. Katona Mihály szerint a megyei tanács a sürgősségi alapból járulna hozza a károk megtérítéséhez, a korondi önkormányzat pedig költségvetés-módosítással különít el pénzt a munkálatokra.
Hargita Megye Tanácsának képviselői kedden tartottak terepszemlét Atyhában. A tervek szerint adományokat is gyűjtenek amellett, hogy a megye pénzügyi forrásait is átcsoportosítják a templom újraépítéséhez. Az esetről Kelemen Hunort, az RMDSZ elnökét is értesítették, aki felajánlotta segítségét. Albert Márton tervező elmondta a megyei tanács képviselőinek, hogy első lépésként fel kell mérniük a megmaradt épületrészek állapotát, lehetséges, hogy lesz olyan rész is, amit le kell bontaniuk. Szükség lesz fára, betonra, vasra és cserépre, szakemberekre és önkéntesekre, akik kalákában segítenek majd.
A község testvértelepüléseinek vezetői már jelezték a korondi önkormányzatnak, hogy hozzájárulnának az újraépítéshez, de emellett udvarhelyszéki, csíkszéki és gyergyószéki vállalkozók is felajánlották támogatásukat. A polgármester azt is elmondta, egy harangkészítő adományának köszönhetően már van egy átmenetileg használható, kisebb harang, a közeljövőben pedig szintén ő öntetne újakat.
Gyűjtés számlára, telefonon, és online is
Az atyhai plébániahivatal RO31RNC0156016447880006-os számlájára eurót, forintot, illetve lejt is lehet utalni. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat is gyűjtést szervez, a felajánlások az OTP 11784009-20201739-es számlára utalhatók, a közlemény rovatba „Atyhai segítség” megjegyzéssel. Magyarországról az 1350-es adományvonal hívásával 250 forinttal lehet hozzájárulni a gyűjtéshez, az adomanyozz.hu oldalon pedig online is lehet támogatni az újraépítést. Az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány november 15-éig tart gyűjtést, a HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005-ös számlaszámra utalhatnak az adakozni kívánók. Azt is kérik, az adományozók a közleményben írják oda, hogy Atyha. A Szent György Lovagrend Marosi Priorátusa is gyűjtést szervez, az Atyhai templom újjáépítésére. Az adományokat a következő számlaszámokra lehet küldeni: ASOCIAȚIA CAVALERILOR SFĂNTU GHEORGHE DIN ROMÂNIA, Banca Carpatica. IBAN RON: RO22CARP021000050873RO02, IBAN EURO: RO06CARP021000050873EU01, IBAN HUF: RO53CARP021000050873HU01, Cod SWIFT CARPRO22, Sucursala Miercurea Ciuc. A megjegyzések rovatban kérik feltüntetni: „Az atyhai templom javára”.
Ötvenéves hidegrekord dőlt meg Hargita megyében a hétfő reggeli fagybetörés során, és ez nem maradt nyomtalanul a zöldségeskertekben, illetve valószínűleg a kukoricaföldek egy részén sem. Az áprilisi fagyok után a májusiak is károkat okoztak a megyében.
A parajdi sóbányát veszélyeztető vízbefolyás megfékezésére 400 ezer lej gyorstámogatást hagyott jóvá Hargita Megye Tanácsa Parajd község számára keddi rendkívüli ülésén.
Teljes útlezárás lesz érvényben két napon keresztül Székelyudvarhelyen, a Tábor utcában. A munkálatok miatti útzár a tömegközlekedést is érinti.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
A Rotary Club Székelyudvarhely pénteken tartotta 22. jótékonysági bálját. A fiatalokat támogató est fővédnöke Molnár Levente volt, aki a „Közjó szolgálatáért” Rotary-díjat is átvehette, amellyel közösségépítő művészi munkáját ismerték el.
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt.
szóljon hozzá!