Pénzt követel a zsarolóvírus. Csak teljes „rendszertakarítással” szabadulhatunk meg az új kártevőtől
Fotó: Barabás Ákos
Munkatárstól kapott levélnek álcázva, de akár böngészés közben is megtámadja a számítógépeket az a zsarolóvírus, amely több mint száz országban, köztük Romániában is megjelent már. Udvarhelyszéken egyelőre nem volt áldozata a vírus legújabb változatának, de a korábbi verziók miatt már többen siettek szakértőhöz segítségért, egyesek fizettek is az adataikért a váltságdíjat kérő támadóknak.
2017. május 15., 19:152017. május 15., 19:15
2017. május 15., 19:162017. május 15., 19:16
Láncfertőzést okozott több, egymással összeköttetésben lévő számítógéprendszerben a napokban a WannaCry, azaz Akarsz-e sírni nevű, úgynevezett ransomware vírus továbbfejlesztett változata. Valóban sírni akar majd az, akinek megfertőzi a számítógépét egy hasonló kártevő – Péter László székelykeresztúri számítógép-szervizes szakember szerint –, ugyanis a tárolt adatokat, dokumentumokat és különböző fájlokat zárolja, azaz elérhetetlenné teszi a vírus, a kódolt adatokat pedig csak záros határidőn belül kifizetett váltságdíj ellenében kapja vissza a géptulajdonos. A székelykeresztúri szakember szerint
hiszen különböző kormányzati intézmények ellen is irányul. Ő egyébként az új vírussal még nem találkozott, csak kevésbé agresszív korábbi változataival. Mint elmagyarázta, a zsarolóvírusok rendszerint e-mailekben, csatolmányként terjednek, olykor egy-egy céges levelezőrendszerben, munkatárstól kapott üzenetnek is álcázza magát a kártevő. Péter László találkozott már olyannal, aki
Kibertámadás érte pénteken több brit kórház informatikai és távközlési hálózatát. Theresa May brit miniszterelnök péntek esti nyilatkozata szerint nem a brit egészségügyi rendszer volt az egyetlen célpont, a támadás számos más országra is kiterjedt.
Csak néhány vállalati számítógépen találkozott a vírus korábbi változataival Vinczeffy Zoltán székelyudvarhelyi rendszergazda is, szerinte az előző verziók elleni védelem könnyebb volt. Azok fertőzéskor kódolták a gépen tárolt adatokat, és a feloldókódért 500–1000 eurót kellett fizetni. Ő is ismer olyan felhasználót, aki a „váltságdíj” kifizetése után sem kapott hozzáférést adataihoz, de említett egy olyan tavalyi esetet is, amikor előzetes figyelmeztetése ellenére az egyik udvarhelyi cég munkatársa mégis megnyitott egy ismeretlen e-mailt, és
A szakértő úgy véli, miközben a régi kártevő inkább e-mailben terjedt, új változata már böngészés közben is megfertőzheti a számítógépet. A székelyudvarhelyi szakértő szerint
Vinczeffy szerint amennyiben az új vírus megfertőzi a gépet, az adatmegmentés kétségessé válik, hiszen egyelőre senki sem tudta feltörni a zsarolóvírus kódolását.
Fotó: Barabás Ákos
A kártevő nagy veszélyt jelent számos közintézmény működésére is, ezért a napokban újabb vírus elleni számítógépes programmal erősítették meg a meglévő biztonsági rendszert a székelyudvarhelyi pénzügyi igazgatóságon – tudtuk meg Dimén Hunor Dénestől, az udvarhelyi közpénzügyi hivatal vezetőjétől.
A székelyudvarhelyi városi kórház rendszergazdája, Sánduly Zsolt még nem tapasztalt vírusaktivitást az intézmény számítógépes rendszerében, így az új kártevő miatt még nem növelték az informatikai biztonságot, viszont felhívták az alkalmazottak figyelmét arra, hogy legyenek óvatosak az e-mailekkel. „Az új frissítésekkel ki lehet küszöbölni a vírust, de ez nem azt jelenti, hogy tíz perc múlva vagy holnap nem jön egy másik fajta kártevő, amit még nem ismerünk. Mindig résen kell lenni” – tette hozzá.
Kibertámadás következtében részlegesen felfüggesztette tevékenységét a mioveni-i Dacia gyár, ugyanis az egyik informatikai rendszert támadás érte, tájékoztatta az Agerpres hírügynökséget az autógyártó.
Az udvarhelyszéki szakértők egyhangúlag azt javasolják, hogy hivatalos vírusölőket használjunk, lehetőleg azoknak is a nem ingyenes, teljes változatait, hiszen a gyártók ezeket mindig frissítik az újabb támadások, vírusok ellen. A szakemberek ugyanakkor óvatosságra intenek:
Ránk számíthatsz! az idei tusványosi nyári szabadegyetem és diáktábor mottója – mondta Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke, a szabadegyetem egyik alapítója szerdai budapesti sajtótájékoztatón.
Ősztől csak az 500 főnél több diákot oktató iskolák maradnának önálló jogi személyiséggel a tanügyminisztérium költségcsökkentő terve szerint. Maros megyében több városi iskola is érintett lehet, de nagy még a bizonytalanság körülötte.
Pusztító vihar csapott le szerdán a Prahova völgyére, Szinaján több autót totálkárossá tettek a viharos szél miatt gyökerestől kidőlt, vagy derékba tört fák.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
A négymillió forintos gyorssegély után most tizenhatmillió forinttal segítik a kökösbácsteleki és nagyborosnyói családokat az anyaországiak. A Katolikus Karitász adománygyűjtéséből származó összeget az árvízkárok alapján költik el.
Fákat döntött ki, tetőszerkezeteket rongált meg és egyéb anyagi károkat is okozott a szerdai vihar Kézdivásárhelyen – olvasható Szilveszter Szabolcs alpolgármester bejegyzésében.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium új közigazgatási reformcsomagot tervez, amely a decentralizáció elvét erősíti meg, egyszerűsíti az ezzel kapcsolatos eljárásokat, és több hatáskört biztosít az önkormányzatoknak – jelentette be Cseke Attila.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványt nyújtott be a kormány ellen, miután a Bolojan-kabinet felelősséget vállalt a parlamentben a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról szóló törvénytervezetért.
Ezúttal Kézdivásárhelyre és Székelyudvarhelyre csapott le nagy erővel a vihar.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
szóljon hozzá!