Családbarát helyek és programok Székelyudvarhelyen – több javaslatban felmerül az igény. Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
Ötletfonó címmel indított versenyfelhívást a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány (SZKA) és a Bizalomtőke Alap, amelyre javaslatokat vártak arra vonatkozóan, hogyan lehetne több közösségi problémára is megoldást találni egy családbarát, fenntarthatóbb, élhetőbb városért. Több remek ötlet is érkezett, most az ötletekhez társulni vágyók toborzása kezdődik.
2022. február 22., 08:572022. február 22., 08:57
2022. február 22., 13:212022. február 22., 13:21
Tizenhárom ötletgazda jelentkezett a felhívásra, közölte lapunkkal Csáki Rozália, az SZKA ügyvezetője. A verseny ötletét és formáját egy, az IT-szektorból kölcsönzött eljárás adta: egy-egy problémára hatékony, hosszú távú megoldást találni, és annak megvalósíthatóságát 48 órán belül kidolgozni. Négy ötlet érkezett civil szervezetektől, négy csoportos javaslat volt, a többi pedig gyakorlatilag egyszemélyes, részletezte Csáki Rozália. Az ötletek közül egy érkezett fiataloktól, a többi jórészt harminc év fölötti felnőttektől.
Az Ötletfonó következő fázisában, március 10-ig várják azok jelentkezését, akik becsatlakoznának valamelyik projekt megvalósításába. Azok az ötletek kerülnek majd be az utolsó körbe, amelyekhez öt, legfeljebb hét személy társul, mondta Csáki Rozália.
A tulajdonképpeni munka ekkor kezdődik: minden csoport mellé mentor kerül, aki szakmailag segíti a folyamat elindítását és lebonyolítását, amelynek során működőképes projekteknek kell létrejönniük konkrét tevékenységekkel és költségvetéssel.
ekkor egy kétperces „toborzó beszéd” során bemutatják a projektet és azok megvalósíthatósági tervét. Ezt követően „piacozásra” kerül sor, vagyis ekkor is lehet jelentkezni valamely projekt csapatához, magyarázta Csáki Rozália. A verseny végén
A finanszírozás csak segítség az elindulásban, a kulcsszó a fenntarthatóság, ezért fontos döntési szempont lesz az is, hogy mely projekt mennyire működik majd hosszú távon, tette hozzá az ügyvezető.
Az SZKA közleményben jelzi, hogy a jelentkezés nyitott bárki számára, akinek tetszik valamelyik ötlet és úgy gondolja, szívesen csatlakozna a kidolgozáshoz. Eddig huszonkét személy jelentkezett, további 25–30 személy jelentkezését tudják fogadni. Ehhez az érdeklődőnek nem kell mást tennie, mint küldenie egy e-mailt a szka@szka.org címre, amelyben leírja a nevét, telefonszámát, a foglalkozását, illetve ha tudja, azt is, hogy melyik ötleten dolgozna legszívesebben. Minden további információ megtalálható az alapítvány honlapján.
1. Kisgyerekes családok körében számos családnál problémát jelent az átmeneti gyerekfelügyelet. Megoldási javaslat: Létrehozni egy olyan nonprofit szervezetet, amely gyerekfelügyeleti központként működne a mindennapokban.
2. Az állami iskolarendszer nem képes megfelelni a korszak folyamatos változása által generált szükségleteknek. Megoldási javaslat: Képzési szükségletekre alternatív és valós megoldásokat kínáló struktúra létrehozása, közösségi alapon.
3. A fiataloknak nincs egy olyan stabil és biztonságos közeg (a családon kívül), ahol ők eltölthetik a szabadidejüket. Megoldási javaslat: Egy ifjúsági központ megalakítása és fenntartása.
4. Saját és a közvetlen kisgyermekes baráti környezetem igényei adták az ötletet: bébiszitter-szolgálat kialakítása.
5. Pályaválasztás előtt állók, vagy szakmát változtatni kívánók gyakorta nem tudják, merre mozduljanak. Megoldási javaslat: Pályaválasztási, pályamódosítási tanácsadás.
6. A gyerekek nem kapnak az iskolában és sokan otthon sem pénzügyi neveltetést. Megoldási javaslat: cash flow játékok, amelyeken keresztül megtanulható és berögzül pénzügyeink tudatos kezelése.
7. Nincs egy olyan hely, ahol délelőtt anyuka, apuka kellemes környezetben fogyaszthat el egy kávét a program alatt/után, egyedül vagy sorstársaival egy eszmecsere érdekében. Megoldási javaslat: Családi kör, azaz egy olyan egyedülálló, családbarátként, bababarátként és környezetbarátként megépített szolgáltatási rendszer létrehozása, amely Székelyudvarhely családjainak közösségi színtereként funkcionálhat.
8. Családi túrák hiánya. Megoldási javaslat: Túrákat szervezni, amelyekre gyermekes szülők jelentkezését várják.
9. Egy olyan szabadtéri közösségi tér hiánya, ahová (kötetlen formában) kikapcsolódni, feltöltődni járhatnak a családok, baráti társaságok. Megoldási javaslat: Egy hely kialakítása, ahol lehet pokrócra, plédre feküdni, mini tábortüzet tenni (erre kialakított bográcsozók), mellette énekelni, ismerkedni, esetleg egy miccset elfogyasztani, kulturált mosdóval, zöldövezeti területtel, kilátóval.
10. Székelyudvarhely egyik jelentős problémája az infrastruktúra, ebből fakadóan jelentős (időszakos) légszennyezéssel kell a város lakóinak szembenéznie. Megoldási javaslat: Egy levegőminőség-mérő rendszer létrehozása, amely által mért eredmények a lakosság számára hozzáférhetők egy telefonos applikáció letöltésével.
11. A város oktatási intézményeiben nagyon sok a sajátos nevelést igénylő gyerek, és tapasztalatunk szerint nagy kihívást jelent ez a pedagógusok számára, mert sem kapacitásuk, sem eszközük nincs hozzá. Megoldási javaslat: Ismeretterjesztő kampányokkal, workshopokkal, fórumokkal és összefogással nagymértékben lehetne enyhíteni a problémát.
12. Székelyudvarhelyen nincs (vagy kevés) az olyan közösségi hely, ahová szülők kisgyerekeikkel, fiatalok és idősek egyaránt, időjárástól függetlenül elmehetnének és kulturált körülmények között elfogyaszthatnának egy kávét/teát, találkozhatnának és beszélgethetnének. Megoldási javaslat: A Székelyudvarhelyi Városi Könyvtár egyik terét olyan multifunkcionális közösségi térré alakítani, ami lehetőséget biztosít a fenti tevékenységre a könyvtár nyitva tartása alatt.
13. A Dr. Palló Imre Művészeti Középiskola nem rendelkezik stabil és megfelelő szaktáboros alkotó térrel. Megoldási javaslat: Egy olyan alkotó tér létrehozása, amely egy fiatalos képzőművészműhelyként és kulcsosházként működik.
Több útszakaszon is forgalomkorlátozásokra kell számítani Maros és Hargita megyében, az ott zajló útjavítási munkálatok miatt, a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP) tájékoztatása szerint.
Szombaton 1200 küldött részvételével rendkívüli tisztújító kongresszust tart a parlament épületében a Nemzeti Liberális Párt (PNL).
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz arról biztosította Ilie Bolojan miniszterelnököt, hogy jómaga és pártja „szemrebbenés nélkül” támogatják a második deficitcsökkentő csomag részét képező, pénteken bejelentett reformokat.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
szóljon hozzá!