Fotó: Kristó Róbert
A náthás és tüdőgyulladásos megbetegedések száma átlagos, a rózsahimlősöké továbbra is magas, kanyaró azonban nem fordult elő Hargita megyében – tudtuk meg a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság járványtani osztályától.
2011. december 14., 15:482011. december 14., 15:48
2011. december 14., 17:542011. december 14., 17:54
Sok rózsahimlőt diagnosztizáltak az elmúlt két hónapban az iskolaorvosi rendelőkben
Az előző hetiekhez és a múlt év azonos időszakához hasonló a múlt héten Hargita megyében előfordult felső légúti megbetegedések száma. Dr. Lázár Cecília, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság járványtanász szakorvosa elmondta, a december 5–11. közötti időszakban a megyebeli családorvosok jelentései szerint 1225 felső légúti megbetegedés és 104 tüdőgyulladás fordult elő a megyében. Felső légúti megbetegedés miatt 9, tüdőgyulladás következtében 16 személy került kórházba. Az ingyenes influenza elleni védőoltásokból e hét közepéig 4821-t adtak be.
A megyében továbbra is emelkedőben van a rózsahimlős megbetegedések száma. Ez főként a középiskolás közösségekben fordult elő nagyobb számban, az a generáció ugyanis még nem kapott védőoltást. Hargita megyében idén összesen 95 rózsahimlős esetet jeleztek a közegészségügyi igazgatóságnál, ebből 47 esetben laboratóriumi körülmények között is igazolták a megbetegedést. Ezek közül egy történt januárban, a többi novemberben és decemberben, amint azonban arról már írtunk, az általában enyhe lefolyású rózsahimlős esetek többségét nem jelentik a közegészségügynek, így a valós számok nagyobbak. Dr. Lázár Cecília közölte, kanyaró nem fordult elő a megyében.
Gyermekbetegségek robbanása
Romániában az előző évhez viszonyítva többszörösére nőtt a rózsahimlős és kanyarós esetek száma. Mindkét betegség bőrön megjelenő kiütésekkel, lázzal, köhögéssel és más, a felső légúti megbetegedéshez hasonló tünetekkel jár. Az egészségügyi minisztérium adatai szerint míg 2010-ben az országban 193 kanyarós eset fordult elő, addig idén 3270-re nőtt ezek száma. A legtöbb megbetegedés idén Bihar, Kolozs, Máramaros, Szilág és Szatmár megyékben fordult elő. A rózsahimlős esetek száma is közel háromszorosára nőtt tavalyhoz viszonyítva: míg 2010-ben az országban összesen 350 rózsahimlős megbetegedést jelentettek a hatóságoknak, addig idén ez a szám 1064. A betegségek további terjedésének a megállítása érdekében elrendelték a beoltatlan személyek védőoltással való ellátását a leginkább érintett és a veszélyeztetett közösségekben. A kanyaró és rózsahimlő Európában is hasonló módon elterjedt az idén.
A beoltatlanok betegedtek meg
Amint Molnár Géza járványtanász, az egészségügyi minisztérium tanácsosa a központi sajtónak elmondta, a megbetegedések száma a védőoltások hiánya miatt nőtt meg. A kanyaróban megbetegedett gyerekek 78 százaléka nem volt beoltva, a többi beteg pedig egy év alatti, és ezért nem kapta még meg a védőoltást – mondta a szakember. A rózsahimlőt illetően közölte, Romániában csak hat éve oltanak ezen betegség ellen, a megbetegedettek többsége pedig középiskolás, aki még nem kapta meg ezt az oltást.
Dr. Lázár Cecília járványtanász szakorvos szerint a beoltottsági arány főként a roma közösségekben alacsony, ugyanakkor egyre több az olyan szülő is, aki visszautasítja a védőoltást a gyereke számára. Emellett az oltás sosem biztosít teljes védettséget, bár ritka azon esetek száma, amikor valaki úgy betegszik meg, hogy be volt oltva korábban. Rózsahimlő, kanyaró és mumpsz ellen a gyerekek egy éves korukban. valamint első osztályosan kapnak kombinált oltást. A járványtanász felhívta a figyelmet arra is, hogy ezeknek a felső légúti virózisoknak van egy periodicitása, néhány évente nagyobb számban szoktak felbukkanni.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
szóljon hozzá!