Fotó: Pinti Attila
Közel hat és félmillió lejes kár keletkezett tavaly a Hargita megyei sürgősségi esetek alkalmával, amelyek során nyolc személy életét vesztette és 97 állat pusztult el – derült ki a Hargita megyei tűzoltóság szerdai évértékelő beszámolójából. Noha összességében a bevetések száma nőtt tavaly 2017-hez képest, tűzesetből kevesebb történt, keletkezésük leggyakoribb oka pedig továbbra is a rövidzárlat volt.
2019. február 06., 21:052019. február 06., 21:05
2019. február 06., 22:162019. február 06., 22:16
Több száz hivatásos és önkéntes tűzoltó jelenlétében tartotta meg szerdán évértékelő beszámolóját a Hargita Megyei Olt Sürgősségi Esetek Felügyelősége a csíkszeredai megyeházán. A találkozón Stelian Cimpoeșu főfelügyelő és Dudu Ovidiu főfelügyelő-helyettes számolt be a 2018-as évre vonatkozó statisztikai adatokról, amelyekből kiderült:
Fotó: Pinti Attila
A Hargita megyei tűzoltóság évértékelőjére Dan-Paul Iamandi, az Országos Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU) főparancsnoka is ellátogatott. Beszédében gratulált a hivatásos tűzoltóknak, illetve kiemelte a megyében működő önkéntes alakulatok példaértékű munkáját is.
Mint a beszámolóból kiderült, tavaly a Hargita megyei hivatásos tűzoltóság az önkéntes- és magán tűzoltó-alakulatokkal közösen összesen
Fotó: Pinti Attila
A legtöbb esetben a rohammentő-szolgálat (SMURD) egységeit riasztották, pontosabban 2141 alkalommal, ami a tavalyi sürgősségi esetek közel 80 százalékát teszi ki.
Emellett 221 tűzeset történt tavaly Hargita megyében a 2017-es 255-höz képest, de ez az érték még mindig jóval magasabb a 2016-ban történt 181 tűzesethez képest. Az egyéb sürgősségi esetek száma növekedett tavaly – ezek közül kiemelték az augusztusban Maroshévízen talált 1053 első világháborús gyújtógránát kiemelését, amely
Fotó: Pinti Attila
A legtöbb riasztás, szám szerint 1504 a csíkszeredai hivatásos tűzoltósághoz futott be, majd a székelyudvarhelyi tűzoltók 667, a gyergyószentmiklósiak 381, a maroshévíziek 341, a gyergyóhollóiak pedig 184 riasztással szerepeltek az összesítésben. Továbbá hatvanöt olyan riasztást is jegyeztek, amikor az önkéntes tűzoltók a hivatásos alakulatok segítsége nélkül látták el a sürgősségi eseteket.
Fotó: Pinti Attila
Ami a tűzeseteket illeti, az anyagi károk összesítése alapján 5 350 500 lejes kár keletkezett a 221 tűzeset során, 97 állat pusztult el, egy személy életét vesztette, illetve négyen sérültek meg. A tavalyi tűzesetek leggyakoribb okai:
rövidzárlat (73 eset, 33,04%)
túlhevült fűtőberendezések (69 eset, 26,07%)
nyílt láng használata (42 eset, 19%)
kipattanó szikra (39 eset, 17,65%)
villámcsapás (5 eset, 2,26%)
Az éves beszámolóból az is kiderült, hogy a bevetések mellett a megelőzésre is nagy hangsúlyt fektettek tavaly a tűzoltók: 2017-hez képest 21 százalékkal több ellenőrzést tartottak, szám szerint 719-et, a legtöbbet cégeknél és intézményeknél.
Fotó: Pinti Attila
A fennmaradó hiányosságok közül 1675 esetben figyelmeztetést adtak, 97 esetben pedig pénzbírságot is kiróttak 181 ezer lej értékben.
Az évértékelőn végül arról is szó esett, hogy a Hargita megyei tűzoltóság 2017-hez képest jelentősebb személyzethiánnyal küzd: a 480 betölthető állásból akkor 65, tavaly azonban már 85 volt betöltetlen.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő csomag a pénteki kormányülésen való jóváhagyását követően a parlament elé kerül.
Július nagy részében az ilyenkor megszokottnál melegebb és szárazabb idő várható országszerte, valamivel több csapadékra csak jövő héten számíthatunk – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat július 7-től augusztus 4-ig érvényes előrejelzéséből.
Tüntetésre készülnek Parajdon, emiatt forgalomkorlátozás lesz szombaton délelőtt a településen.
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: az államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Munkálatok zajlanak Szentegyházán a Gábor Áron Szakközépiskola bentlakásának közelében, lezárják a közeli parkolót.
Több részlet is kiderült a Transzfogarasi úton történt tegnapi halálos medvetámadást követően, aminek következtében egy olasz motoros vesztette életét.
szóljon hozzá!