Vitát szült a szoborállítások terve a marosvásárhelyi önkormányzati képviselők között. Archív
Fotó: Boda L. Gergely
Tavaly, a helyhatósági választások hevében még arról beszéltek a marosvásárhelyi magyar tanácsosok, hogy idén biztos helyére kerül a nagy erdélyi fejedelem, Bethlen Gábor szobra. Nem így történt. Hónapokig semmit nem lehetett hallani róla, most az Erdélyi Iskola (Școala Ardeleana) képviselőinek emléket állító alkotás kapcsán került újra a tanácsosok elé. Megszavazták: a felvilágosodás kori román kulturális mozgalom emlékműve és a Bethlen Gábor szobor felállításának előkészületei egyidejűleg zajlanak.
2017. november 02., 15:372017. november 02., 15:37
A marosvásárhelyi önkormányzat legutóbbi ülésén a képviselők elé terjesztették az Erdélyi Iskola képviselőinek állítandó emlékműről szóló határozatot. Ebben többek között az állt, hogy
Még mielőtt szavazásra bocsátották volna a tervezetet Bakos Levente felemlegette, hogy már számtalan szoborállítással kapcsolatos határozatot fogadott el a tanács, ám egyik sem valósult meg ezek közül. Példaként említette a forradalom hőseinek állítandó emlékművet, a Sütő András és a Bethlen Gábor-szobrot, a Bodor Péter kútját. Bakos azt kérte, hogy amíg ezeket nem valósítják meg, addig ne fogadjanak el újabb szoborállítással kapcsolatos határozatot. Azt is elmondta, hogy
Bakos Levente halasztásra vonatkozó javaslatát nem fogadták el, csupán tízen szavaztak igennel, négyen nemmel, öten pedig tartózkodtak.
Radu Bălaş azt kérte, hogy lépjenek ki a mell- és lovasszobor bűvöletből, és a tervezetbe foglalják bele, hogy valamilyen más alkotás, ne szobor állítson emléket az Erdélyi Iskola képviselőinek. Elképzelhetőnek tartotta, hogy egy méretes könyvet készítenek az alkotók, amelyben belefaragják a három személyiség arcát, és olvasni is lehet róluk a méretes könyvben. Szintén ő javasolta, hogy tartsanak egy kis szünetet és beszéljék meg, miként lehet dűlőre jutni a szobrok ügyében, s lehetséges-e az, amit Bakos javasolt, hogy újra együtt haladjon az Erdélyi Iskola és a Bethlen Gábor szobor ügye.
Félórás szünet után a tanácsosok részben átírták az eredeti tervezetet, amelybe belekerült, hogy
Meghatározták azt is, hogy szakemberek és tanácsosok fogják elbírálni a beérkezett pályázatokat. Ezzel párhuzamosan folytatják az előkészületeket a Bethlen Gábor-szobor felállítása érdekében.
Mint korábban megírtuk, határozat van arról, hogy a Bethlen Gábor-szobor a központban, a Horea utcával átellenben, a főtéri parkban kap majd helyet. Ez lenne az első magyar szobor Marosvásárhely főterén.
Április 29-én lesz a város napja
1616. április 29-én kapta meg Marosvásárhely a szabad királyi város rangot Bethlen Gábor erdélyi fejedelemtől. Ettől a dátumtól hívják a várost Székelyvásárhely helyett Marosvásárhelynek. Ez egy fontos időpont a város életében, ezért Radu Bălaş tanácsos azt javasolta, hogy április 29-e legyen a város napja. Ekkor szervezzen a polgármesteri hivatal és az egyetemek, iskolák mindenféle történelmi és ismeretterjesztő vetélkedőket, s tegyen meg mindent annak érdekében, hogy a fiatalok is megismerjék Marosvásárhely történelmét. A javaslatát elfogadták, így 2018. április 29-én első alkalommal ünnepelhetjük meg a Város napját (azért nem írták, hogy Marosvásárhely napját, hogy senki ne tévessze össze a főként koncertekből álló, evészetről-ivászatról szóló városnapokkal).
Nicușor Dan független elnökjelölt az urnazárás után vasárnap este kijelentette, hogy az elnökválasztáson a „mélyreható” változást akaró közösség győzött Romániában.
George Simion vasárnap este, a második elnökválasztási forduló 21 órai exit poll felmérések eredményeinek közzététele után kijelentette, hogy a valós változást akaró román nép nevében magának követeli a választási győzelmet.
Míg a szavazatszámlálás kezdetén alig pár százalék volt a különbség a két jelölt között, a részeredmények folyamatos feldolgozása során Nicușor Dan egyre nagyobb előnyre tesz szert. De lássuk, hogy mit hoz majd a reggel.
Az exit poll eredmények alapján a függetlenként indult Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere a szavazatok 54 százalékát, míg George Simion, az AUR elnökjelöltje 45 százalékát szerezhette meg.
Példátlanul felfokozott hangulatban zajlott az elmúlt két hét, az elnökválasztás két fordulója közötti időszak. Hamarosan kiderül, hogy miért is.
Székelyföld egyik utolsó, teljes felújításra váró erődtemplomát kikezdte az idő vasfoga, de méltóságából nem veszített. Az Árkos fölött őrködő szakrális épületegyüttes helyén már a kezdetekben is unitárius templom állhatott.
Romániai idő szerint vasárnap 18:30-ig több mint 1,5 milió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Mivel a szavazólapok mindenütt azonosak, a választók bárhol leadhatják voksukat – a következő két órában még nagyon sokan elmehetnek szavazni.
Vasárnap összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez.
Vasárnap 17 óra 30 percig a választói névjegyzékben szereplők 53,39 százaléka, azaz 9,6 millió választópolgár szavazott az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!