Egy iskola rengeteg nehezen mérhető és számszerűsíthető értéket ad a diákoknak. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Másodszor tette közzé a magyar tannyelvű osztályokkal működő erdélyi középiskolák rangsorát az Erdélystat az előző évi érettségi átlagok alapján. A legjobb tíz között vannak sepsiszentgyörgyi, marosvásárhelyi és csíkszeredai iskolák is. Bár hasznosak ezek a rangsorok, de körültekintően kell kezelni, hiszen az iskolák „keresztmetszete” ennél jóval összetettebb képet nyújt.
2021. március 23., 11:062021. március 23., 11:06
Az Erdélystat csapata először 2019-ben rangsorolta Erdély magyar tannyelvű tagozatait, iskoláit az érettségi vizsga átlaga szerint. A rangsorolás módszertani leírásában megjegyzik, hogy nem gondolják, hogy az érettségi sikeressége az egyetlen mutatója egy oktatási intézmény minőségének, hiszen
„Ennek ellenére fontosnak tartottuk a rangsor elkészítését és közlését, mert az ilyen visszajelzések – még ha esetleg pontatlanok is –, ha másként nem, legalább az általuk kiváltott vitákon át egy színvonalasabb erdélyi magyar közoktatás felé vezethetnek” – írják az elemzés szerzői.
Fotó: Haáz Vince
A rangsor első helyezettje idén a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium, őt követi a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium, harmadik helyen áll a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnázium, negyedik a zilahi Silvania Főgimnázium, ötödik a besztercei Andrei Mureșanu Főgimnázium magyar tagozata, hatodik a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium, hetedik a sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Gimnázium, nyolcadik a kolozsvári Apáczai Csere János Gimnázium, kilencedik a kolozsvári Református Kollégium és tizedik a csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium.
Vannak egyéb mutatók is, amelyek az iskolák rangsorát tükrözik, ilyen a tanintézet keresettsége, a kilencedikbe érkezők utolsó bejutási átlaga vagy a továbbtanulás aránya. A csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Gimnáziumban, ahol évente mintegy kilencven diák végez, a továbbtanulás aránya 80-90 százalék körül mozog, és azt is próbálják követni, hogy hol helyezkednek el egyetem után a diákjaik – fogalmazta meg a Székelyhonnak Tamás Levente, a középiskola igazgatója.
– tette hozzá az igazgató. Úgy véli, ez a rangsor egy egyszerű mutató, de természetesen örülnek neki, hiszen nagyon tisztességes helyet ért el az iskola, Hargita megyében a második helyen áll azok után, hogy 1991-ben jóformán a nulláról kellett újraindítani az intézményt.
Fotó: Pinti Attila
Rendkívül jó eredménynek tartja Varga László, a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium igazgatója a rangsor hatodik helyét, hiszen ezzel Hargita megyében első helyen áll a tanintézet, amelyben 167 diák érettségizett tavaly. Az iskolaigazgató ugyanakkor hangsúlyozta,
„Nem mindegy, hogy egy megyében egyetlen magyar tagozat van, és egy szakon visz el az érettségiig bizonyos számú tanulót, amely megelőzhet egy olyan iskolát, amelyben sokkal több szak van, és sokkal többen végeznek. Bár hasznosak ezek a rangsorok, de körültekintően kell kezelni. Nem lehet összehasonlítani egy teljes körű oktatási kínálattal rendelkező tanintézetet, egy tizenöt-húsz fős tagozattal, még akkor sem, ha statisztikailag jobb eredményük van” – fejtette ki véleményét Varga László. Úgy véli, figyelembe kéne venni azt, hogy hányan indulnak el az évfolyamon, és hányan jutnak el érettségiig, mert a Márton Áronnak ez a legfőbb erőssége, hogy
„Sok helyen másként van: van ahol tudatosan alkalmazzák a lemorzsolódást a jobb érettségi eredményért, van ahol spontánul történik a lemorzsolódás. Büszkék vagyunk erre a kiváló eredményre, de ki kell hangsúlyozni az említett szempontokat is” – mutatott rá a csíkszeredai főgimnázium vezetője.
Fotó: Facebook/Bolyai Farkas Elméleti Líceum
A marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnáziumban érettségizett a legtöbb magyar diák ebben az évben is, összesen kétszázan. Tavaly első helyen álltak, idén harmadiknak rangsorolták őket. Mátéfi István iskolaigazgató is úgy véli, nem mindegy, hogy kétszáz vagy ötven tanulót készít fel egy tanintézet érettségire. „Nálunk az az iskolapolitika érvényesül, hogy minden diákot próbálunk felkészíteni négy év alatt, hogy az érettségit sikerrel tudják venni.
– hangsúlyozta Mátéfi István. Mint elmondta, a Bolyai első helyen áll azon iskolák között, ahonnan a legtöbben bekerülnek a Sapientia vagy a Babeș-Bolyai Tudományegyetemekre. „Kicsit sértőnek tartjuk, hogy ekkora munka után harmadiknak vagyunk besorolva. Tavaly kétszáz végzős volt, ennyien vizsgáztak, és ennyien kaptak diplomát. Reméljük, hogy diákjaink büszkék arra, hogy bolyaisok, a tanulmányi eredmények mellett pedig sok más tevékenységünk volt, amelyek bővítették az iskolai élménytárat, közösséget is építettünk, a feladatunkat teljesítettük” – mondta el a Bolyai igazgatója.
Fotó: Bíró Blanka
A rangsor második helyezettje a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium, ahol 82 diák érettségizett idén. Sztakics Éva-Judit októbertől vezeti az intézményt, és mint elmondta:
Bár ezeket nem pontozzák, de fontos, hogy a gyerekeknek legyen társadalomban is betöltött szerepük már a diákéveik alatt. Jelenleg az iskolának van matematika-informatika osztálya intenzív angol nyelvvel, természettudomány és társadalomtudomány osztálya. „Mindenik osztály a maga nemében népszerű, és kivételesen jó diákok jutnak be a három kilencedikbe, biztos, hogy sokkal több tanuló is lehetne, mert nagy a túljelentkezés” – mondta el a Székely Mikó vezetője, hozzátéve, itt sem morzsolódnak le diákok, és nincs iskolaelhagyás sem náluk.
Tűz ütött ki csütörtök este egy marosvásárhelyi lakóházban, három lakónak sikerült biztonságban kimenekülnie.
Most újra felhasználják Marosvásárhelyen a régi városvezetés által kidobott köztéri elemek utcaszegély-köveit. A Sáros utcai park gránitkő-szegélyét fogják ezekkel a kövekkel helyreállítani.
A Kovásznai Unitárius Leányegyházközség számára gyűjtenek azon a péntek délutáni koncerten, amelynek a helyi művelődési központ ad otthont. A cél egy, a hitélet erősítését célzó ingatlan megvásárlása.
Hárommillió lejjel egészítette ki a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
Aktualizálták Gyergyószentmiklós önkormányzati alapszabályzatát. Lényeges gyakorlati jelentősége nincs ennek, mint ahogy a tisztségviselők igazolványainak formájáról szóló döntésnek sem, erről mégis személyeskedésig menően vitatkoztak.
Tudatosságra és felelős döntéshozatalra buzdították egymást a Fiatalok a fiatalokért elnevezésű kampányeseményen, amelyet az országos dohányzásmentes napon, csütörtökön tartottak Székelyudvarhelyen a Siculus Ifjúsági Házban.
Innovatív applikációt hoznak létre, amely közelebb viszi a közönséget a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház világához. Egyszerre hatvan programozó dolgozik egy napon át egy applikáció létrehozásán.
Eltávolították a havazás miatt a sínekre dőlt fákat, és újraindult a közlekedés a 400-as vasúti fővonal Marosfő és Gyergyóhodos közötti szakaszán – tájékoztatott csütörtök délután a Hargita megyei tűzoltóság.
Sepsiszentgyörgyön nő a Napkapu-erdő és alakul a Napkapu-szobor is, melyre szerdán új elemek kerültek rá azoknak a neveivel, akik munkájukkal hozzájárultak ahhoz, hogy a Sepsiszentgyörgy határában gyarapodó csemetékből egy szép erdő válhasson.
Újabb havazás kezdődött a délutáni órákban, ugyanakkor a hőmérséklet csökkenésével az utak ismét csúszóssá váltak. Van ahol tükörjég, máshol becsúszott kamion nehezíti a forgalmat.
szóljon hozzá!