A mentőautók egy része idejétmúlt. Hasznosak lesznek az új bevetési járművek
Fotó: Tamás Attila
Szükség van az új mentőautókra, hiszen egyre több javítást igényelnek a régiek, amelyeknek a reakcióideje is hosszabb. Emiatt is jó hír, hogy Hargita megye 27, Maros megye pedig 46 új mentőautóval gazdagodik 2020-ig a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség (ADR) által. A közép régió bevetési egységeit támogató program finanszírozási szerződését a minap írták alá.
2018. november 05., 12:412018. november 05., 12:41
Az ország középső régiójának egyik legfontosabb finanszírozási szerződését írták alá október utolsó napján a 2014–2020-as Regionális Operatív Program által – számolt be közleményében az ADR. Ennek értelmében
A projekt fő kedvezményezettje az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU).
A mintegy 90 millió lej értékű támogatás 70 százalékát az Európai Regionális Fejlesztési Alap biztosítja, a fennmaradó összeg pedig a kedvezményezettek önrészét képezi. Az így megvásárolt felszereléseket 2020 szeptember végéig elosztják a középső régió megyéi között.
Előbbi mentőszolgálata hat A2 típusú, azaz több beteg szállítására alkalmas mentőautót és hét darab B4x2 típusú mentőautót (elsőkerék-meghajtású sürgősségi járművet) kap. Emellett Hargita megye kilenc B4x4 típusú (összkerékmeghajtású sürgősségi járművel) mentőautóval is gazdagodik, ebből négy a mentőszolgálathoz, öt pedig a rohammentő-szolgálathoz (SMURD) kerül. Három C típusú, orvossal helyszínre siető mentőautót is kap a megye, ebből kettőt a mentőszolgálat, egyet pedig a SMURD használhat. Hargita megye továbbá két olyan járművel is gazdagodik, amely a nagyon nehezen megközelíthető helyszínekre való kijutást segíti elő, ezek egyike a hegyimentőkhöz, a másik pedig a csendőrséghez kerül.
Maros megye mentőszolgálata 8 A2 típusú és 12 B4x2 típusú mentőautóra tesz szert, továbbá 17 B4x4 típusú járművet (5 mentőszolgálat, 12 SMURD) és 5 C típusú mentőautót (3 mentőszolgálat, 2 SMURD) kapnak. Maros megye emellett
ezek közül az egyik újszülöttek szállítására alkalmas jármű, egy biológiai kockázatú (fertőzés- vagy járványveszély) páciensek szállítására alkalmas jármű, egy támogató egység balesetekhez, illetve egy nagyon nehezen megközelíthető helyszínekre eljutó jármű.
A közleményben ugyanakkor rámutattak, hogy az egyes megyék járműparkjának technikai állapota, és ezáltal az igények változhatnak a most megállapított helyzethez képest 2020-ig, ezért kérésre módosítani lehet a listát. Az IGSU továbbá megváltoztathatja a B4x4 típusú járművek számát a B4x2 típusúakhoz képest. Utóbbi azért fontos, mert
– tudtuk meg Péter Szilárdtól, a Hargita Megyei Mentőszolgálat vezérigazgatójától. Hargita megyében éppen ezért elsősorban erre a típusra van nagy szükség, hiszen – főként télen – nagyon sok nehezen megközelíthető helyszínre kell kiszállniuk az egységeknek.
A Hargita megyei mentőszolgálat egyébként jelenleg 64 járművel rendelkezik, ami országos szinten is jónak számít, a baj inkább az, hogy ezek egy része nagyon régi, így nagy szükség van az autópark frissítésére.
Archív
Fotó: Tamás Attila
„Mindig várjuk az új járműveket, hiszen egyre több javítást igényelnek a régiek. Több százezer kilométert futottak a járműveink, több olyan is van, amely a 400 ezren is túl van. Az új kocsik legnagyobb előnye az lenne, hogy nem kellene a nagyon régi járműveinket használjuk. Jelenleg ugyanis gyakran megtörténik, hogy
Ezáltal a reakcióidő is meghosszabbodik, mivel ezek a kocsik nem olyan modernek és gyorsak. A betegnek az a legfontosabb, hogy menjen ki hozzá egy szakember, aki szakszerű ellátásban részesíti. Éppen ezért minden másodperc számít, nagy szükségünk van az új, gyors járművekre” – zárta Péter Szilárd.
Ezt egyébként Alina Maria Ciobotariu, a Hargita megyei tűzoltóság szóvivője is megerősítette: mint mondta, számukra is hatalmas segítséget jelentenek az új járművek, hiszen a jobb felszereltség a reakcióidő csökkentéséhez is hozzájárul.
Számos kihágást tapasztaltak a Hargita megyei közlekedési rendőrök a Truck & Bus elnevezésű közúti ellenőrzési akció során május 5. és 11. között.
Zacher Gábor toxikológus szerint a dizájnerdrogok, különösen a „herbálként” ismert szintetikus marihuánaszármazékok rendkívül veszélyesek – hatásuk kiszámíthatatlan, és a kábítószeres halálozások feléért felelősek.
Leverték és összetörték az úzvölgyi katonatemető külső falára rögzített egyik tájékoztató táblát, ennek darabjait kedden találták meg. A Hargita megyei tanács és Csíkszentmárton önkormányzata a rongálás miatt büntetőfeljelentést tettek a rendőrségen.
Erdélyi előadás-sorozatot tart május 20-22 között, Raffay Ernő történész, volt honvédelmi államtitkár.
Színes programokkal, koncertekkel, kiállítással, főzőversennyel és kincskereső játékkal is várja a közönséget május 30. és június 1. között Torockón a Duna Napok programsorozata.
Megrongálták és árokba dobták az úzvölgyi katonatemető kerítésén elhelyezett információs táblák egyikét. A kárt kedden reggel fedezték fel, az ügyben ismeretlen tettes ellen feljelentést tettek.
A május 5. és 11. között végzett ellenőrzések során 1937 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség.
Több fesztivál és kulturális szereplő mellett idén a VIBE is csatlakozik azokhoz, akik arra bátorítják közösségüket, hogy részt vegyenek a választásokon – közlik a fesztivál szervezői.
Második alkalommal végeztek eredményes műtétet a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban úgynevezett acetabulum törés (csípőízületi vápatörés) kezelésére. Ez egy ritka, de súlyos sérülés, amely különösen nagy odafigyelést igényel.
Megerősödő szélre és záporokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia 21 megyéjére.
szóljon hozzá!