A mentőautók egy része idejétmúlt. Hasznosak lesznek az új bevetési járművek
Fotó: Tamás Attila
Szükség van az új mentőautókra, hiszen egyre több javítást igényelnek a régiek, amelyeknek a reakcióideje is hosszabb. Emiatt is jó hír, hogy Hargita megye 27, Maros megye pedig 46 új mentőautóval gazdagodik 2020-ig a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség (ADR) által. A közép régió bevetési egységeit támogató program finanszírozási szerződését a minap írták alá.
2018. november 05., 12:412018. november 05., 12:41
Az ország középső régiójának egyik legfontosabb finanszírozási szerződését írták alá október utolsó napján a 2014–2020-as Regionális Operatív Program által – számolt be közleményében az ADR. Ennek értelmében
A projekt fő kedvezményezettje az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU).
A mintegy 90 millió lej értékű támogatás 70 százalékát az Európai Regionális Fejlesztési Alap biztosítja, a fennmaradó összeg pedig a kedvezményezettek önrészét képezi. Az így megvásárolt felszereléseket 2020 szeptember végéig elosztják a középső régió megyéi között.
Előbbi mentőszolgálata hat A2 típusú, azaz több beteg szállítására alkalmas mentőautót és hét darab B4x2 típusú mentőautót (elsőkerék-meghajtású sürgősségi járművet) kap. Emellett Hargita megye kilenc B4x4 típusú (összkerékmeghajtású sürgősségi járművel) mentőautóval is gazdagodik, ebből négy a mentőszolgálathoz, öt pedig a rohammentő-szolgálathoz (SMURD) kerül. Három C típusú, orvossal helyszínre siető mentőautót is kap a megye, ebből kettőt a mentőszolgálat, egyet pedig a SMURD használhat. Hargita megye továbbá két olyan járművel is gazdagodik, amely a nagyon nehezen megközelíthető helyszínekre való kijutást segíti elő, ezek egyike a hegyimentőkhöz, a másik pedig a csendőrséghez kerül.
Maros megye mentőszolgálata 8 A2 típusú és 12 B4x2 típusú mentőautóra tesz szert, továbbá 17 B4x4 típusú járművet (5 mentőszolgálat, 12 SMURD) és 5 C típusú mentőautót (3 mentőszolgálat, 2 SMURD) kapnak. Maros megye emellett
ezek közül az egyik újszülöttek szállítására alkalmas jármű, egy biológiai kockázatú (fertőzés- vagy járványveszély) páciensek szállítására alkalmas jármű, egy támogató egység balesetekhez, illetve egy nagyon nehezen megközelíthető helyszínekre eljutó jármű.
A közleményben ugyanakkor rámutattak, hogy az egyes megyék járműparkjának technikai állapota, és ezáltal az igények változhatnak a most megállapított helyzethez képest 2020-ig, ezért kérésre módosítani lehet a listát. Az IGSU továbbá megváltoztathatja a B4x4 típusú járművek számát a B4x2 típusúakhoz képest. Utóbbi azért fontos, mert
– tudtuk meg Péter Szilárdtól, a Hargita Megyei Mentőszolgálat vezérigazgatójától. Hargita megyében éppen ezért elsősorban erre a típusra van nagy szükség, hiszen – főként télen – nagyon sok nehezen megközelíthető helyszínre kell kiszállniuk az egységeknek.
A Hargita megyei mentőszolgálat egyébként jelenleg 64 járművel rendelkezik, ami országos szinten is jónak számít, a baj inkább az, hogy ezek egy része nagyon régi, így nagy szükség van az autópark frissítésére.
Archív
Fotó: Tamás Attila
„Mindig várjuk az új járműveket, hiszen egyre több javítást igényelnek a régiek. Több százezer kilométert futottak a járműveink, több olyan is van, amely a 400 ezren is túl van. Az új kocsik legnagyobb előnye az lenne, hogy nem kellene a nagyon régi járműveinket használjuk. Jelenleg ugyanis gyakran megtörténik, hogy
Ezáltal a reakcióidő is meghosszabbodik, mivel ezek a kocsik nem olyan modernek és gyorsak. A betegnek az a legfontosabb, hogy menjen ki hozzá egy szakember, aki szakszerű ellátásban részesíti. Éppen ezért minden másodperc számít, nagy szükségünk van az új, gyors járművekre” – zárta Péter Szilárd.
Ezt egyébként Alina Maria Ciobotariu, a Hargita megyei tűzoltóság szóvivője is megerősítette: mint mondta, számukra is hatalmas segítséget jelentenek az új járművek, hiszen a jobb felszereltség a reakcióidő csökkentéséhez is hozzájárul.
Péntek reggeltől szombat reggelig az ország több mint felében másodfokú (narancssárga jelzésű), a többi területen pedig elsőfokú (sárga) hőségriasztás lesz érvényben – közölte csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Hargita, Kovászna és Maros megyében is útkarbantartási és -megerősítési munkálatok zajlanak, amelyek forgalomkorlátozással járnak.
Az oktatási minisztérium által jóváhagyott menetrend szerint csütörtök délig közzéteszik a nyolcadikos végzősök képességfelmérő vizsgájának eredményeit.
Elkezdik a Cipészek utca felújítását Székelyudvarhelyen, jövő héten. Az utcában a forgalmi rend is megváltozik, melynek hatására több parkolóhely lesz.
Adrian Nicușor Nicát nevezte ki a miniszterelnök az országos adóhatóság (ANAF) vezetőjévé. Ilie Bolojan döntése szerda este jelent meg a Hivatalos Közlönyben.
Az egészségügyben dolgozók bérpótlékai a munkájuknak csak egy meghatározott része esetében csökken, más tevékenységeik esetében nem. Még nem világos, hogy ennek rendszerszinten milyen hatása lesz, véli a Sanitas képviselője.
Ilie Bolojan kormányfő szerdán bejelentette, hogy jövő évben sem fognak nőni a nyugdíjak és a közalkalmazotti fizetések. A költségvetési hiány csökkentése érdekében kétkulcsos áfát vezetnek be, és csökkentik a pártok állami támogatását is.
Börtönbüntetést kaptak ketten Hargita megyében állatkínzás miatt: egy 19 éves a kölyökkutyáját tépette szét nagykutyákkal, egy másik pedig megcsonkította saját kutyája fülét. Az első esetben felfüggesztett büntetés született, másodikban letöltendő.
A Közigazgatási Szakszervezetek Szövetsége (FNSA) kérte a Nép Ügyvédjétől, hogy hivatalból emeljen alkotmányossági kifogást az alkotmánybíróságon a közigazgatásban dolgozók bércsökkentését előíró 2025/36-os számú sürgősségi kormányrendelet ellen.
Háborús bűnösök kultuszának ápolása és legionárius propaganda vádjával bíróság elé állította a legfőbb ügyészség Călin Georgescut. A volt elnökjelöltet további öt bűncselekménnyel gyanúsítják, amelyek ügyében folytatódik a nyomozás.
szóljon hozzá!