Nem díjazzák az elhanyagoltságot. Illusztráció
Fotó: Bodnár Arthur
Négy ingatlan felüladóztatásáról döntött csütörtöki ülésén a sepsiszentgyörgyi önkormányzati képviselő-testület.
2017. szeptember 28., 19:402017. szeptember 28., 19:40
A határozat értelmében jövő esztendőtől négy épülettulajdonos kell 300–400 százalékos ingatlanadót fizessen, mert elhanyagolt az általuk birtokolt ingatlan homlokzata. A tulajdonosok között magánszemélyek is vannak – az ortodox egyház és a Román Autóklub mellett.
Az ülésen felvetődött, hogy mi történik, ha így sem térnek jobb belátásra, és nem újítják fel az épületeik homlokzatát. Antal Árpád polgármester rámutatott,
ám ha ez nem történik meg, továbbra is többszörös adót vetnek ki. A sepsiszentgyörgyi önkormányzat tavaly döntötte el, hogy alkalmazza a Romániai Megyei Rangú Városok Szövetsége által javasolt módszert. Eszerint az elhanyagolt épületek tulajdonosai 300–400 vagy akár 500 százalékkal megemelt adót fizethetnek annak függvényében, hogy milyen az ingatlan állapota. Az épületek állapotát a helyi rendőrség mérte fel, felszólították a tulajdonost, hogy orvosolja a hiányosságokat, erre hat hónapos haladékot adtak. Minden egyedi esetet külön elbírálnak, és tanácsi határozattal döntenek minden adóemelésről, illetve annak mértékéről. Szintén határozatban rögzítették, hogy a visszaszolgáltatott épületek tulajdonosai öt év haladékot kapnak, ám a műemléképületekben tevékenykedő jogi személyek kivételt képeznek.
Sepsiszentgyörgyön a postának otthont adó egykori Hungária Szálló, a régi vágóhíd és a több mint százéves, üresen álló dohánygyár műemléképületei vannak leromlott állapotban. Ezek közül korábban a postaépületre róttak ki 300 százalékos adótöbbletet, a csütörtöki ülésen elfogadott határozat értelmében pedig a régi vágóhíd tulajdonosa kell jövőtől négyszeres adót fizessen.
Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.
Egyszerűsített feltételek teljesítésével kaphatnak élelmiszer-biztonsági engedélyt a jövőben azok az őstermelők, akik feldolgozott formában értékesítenék zöldségeiket, gyümölcseiket. Az ilyen kistermelők számára új kategóriát hoz létre a szakhatóság.
Igazgató nélkül maradt a székelyudvarhelyi Hargita Business Center (HBC), miután „főnökét”, Szakács-Paál Istvánt polgármesterré választották. Szerdán kiderült, hogy fél évig Berkeczi Zsolt vezeti az intézményt.
Nagy kiterjedésű avartűzhöz riasztották a Maros megyei tűzoltókat szerda délután. A lángok egy, az Apold község melletti erdőben csaptak fel.
Felfüggeszthetik a Kovászna és Hargita megyei környezetvédelmi ügynökségek által kibocsátott medvekilövési engedélyeket, miután egy környezetvédelemmel foglalkozó brassói civilszervezet törvényszéken támadta meg ezeket. Döntés november 13-án várható.
Áramkimaradás teszi nehézzé az életet Csíkszereda nagy részén szerda délután. Bíró Árpádot, a DEER áramszolgáltató igazgatóját kérdeztük az okokról.
Székelyudvarhelyen is bemutatják a Hun utódok című, hun-mongol-magyar rokonságot és történelmi múltat feltáró dokumentumfilmet, amely körüljárja a közös eredet kérdését, illetve arra is választ kaphatunk, mi köti össze a székelyeket a mongolokkal.
Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.
További három évre igényelhető nagycsaládos kártyát hirdetett meg Csíkszereda önkormányzata. A kártyát számos intézményben lehet használni, melyeket egy egységes matrica fog jelölni.
Az úgynevezett Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) veszélyeire figyelmeztetett szerdai közleményében a Román Pneumológiai Társaság.
szóljon hozzá!