Fotó: Demeter László
Egy csíki természetvédőkből álló csoport felvetette annak ötletét, hogy Székelyföld kisebb-nagyobb tájegységei, települései, intézményei, válasszanak természeti szimbólumokat maguknak.
2010. november 28., 20:492010. november 28., 20:49
2010. november 29., 19:162010. november 29., 19:16
Kedvenc példájaként a kutató a folyami rákot említette, amely megjelenik a rákosi/göröcsfalvi templom tornyán
„Sok szempontból hasznos lenne, hogy vidékünk jellegzetes természeti elemei felismerhető módon jelenjenek meg helyi és közösségi jelképeinkben” – véli Demeter László biológus, ötletgazda. Szerinte a meglévő, általunk használt természeti szimbólumok egy része túlságosan általános: például az Erdély címerében szereplő sas, akárcsak a székely zászlón a hold, Moldva címerében is megtalálható. Ma már az olyan hatalmi szimbólumoknak, mint az oroszlán vagy a sas, amelyek számos európai ország címerében szerepelnek, nincs különösebb jelentéstartalmuk. Jó lenne olyan helyi szimbólumokat kidolgozni, amelyek valóban mondanak valamit az illető területről vagy közösségről.
„Nem akarunk a történelmi szimbólumokhoz hozzányúlni – hangsúlyozta Demeter László –, abból indultunk ki, hogy nagyon sok államnak, illetve kisebb tájegységeknek vagy népcsoportoknak természeti szimbólumai is vannak, például a skótoknak a szamárbogáncs, amelyhez egy érdekes, a skót függetlenségi harcokhoz kapcsolódó történet kapcsolódik, vagy Ausztráliának a kenguru és az emu. Ez nagyon szép, mert erős kapcsolódást jelent a természettel, és mutatja, hogy az illető népcsoport ismeri és becsüli természeti környezetét.”
A henye boroszlán (cserevirág) akár Csíkdelne szimboluma is lehetne
Henye boroszlán
A biológus szerint amúgy sem idegenek tőlünk a természeti szimbólumok. „Ott van a turulmadár, a székely kapukon is szereplő tulipán és életfa, a nefelejcs Csíkszereda címerében – csak jó lenne konkrét, létező és jellemző fajokat is jelképpé előléptetni. A fenyő szép, de ugyanúgy lehetne mondjuk Vrancea hegyvidékének szimbóluma, mint a székelységé, miközben sok olyan faj van, amely jellemző Székelyföldre, pl. az országban csak itt fordul elő, vagy itt található a legnagyobb számban. Kedvenc példájaként a kutató a folyami rákot említette, amely megjelenik a rákosi/göröcsfalvi templom tornyán, ugyanakkor több székely település nevében is, illetve régen annyira gyakori volt, hogy népeledelt jelentett. A réti csíkhal és a sárszalonka az egész Csíki-medence szimbóluma lehetne, a fehér gólya például Csíkszentsimoné, a mocsári béka s a henye boroszlán (cserevirág) Csíkdelnéé, a Bogát-hegy, a folyami rák és ugyancsak a cserevirág megjelenhetne Rákos jelképei között...”
Sajátos és létező természeti jelképek választása, használata több szempontból is hasznos lenne: erősítené a helyi identitástudatot, hirdetné a helyi jellegzetességeket, népszerűsítene egy-egy fajt, és ezekkel a lakosság is jobban azonosulna, hosszú távon jobban odafigyelne rá, jobban védené.
„Csoportunk célja, hogy a lakosság természettudatosságát fejlesszük. A helyi jellegzetességek váljanak közismertté, tanítsák őket az iskolákban, használják a turizmusban. Amikor idejön egy külföldi turista, ne csak annyit tudjunk mondani neki, hogy ez a fenyő hazája.”
Jól megválasztott természeti jelkép szerepelhetne egy-egy község, település címerén, egyesületi, alapítványi, céges logókon, lehetne természeti jelképe a kisrégióknak, tájegységeknek is. Fontos lenne, hogy az ábrázolásokon felismerhetők legyenek a valós természeti elemek, pl. fajok, domborzati formák. A Demeter László vezette csoport erre vonatkozó kutatásokat is végez, és javaslataikat elérhetővé fogják tenni a lakosság számára.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
szóljon hozzá!