Távozó munkások a vegyipari kombinátból. A vezetőség tagadja a hiányosságokat
Fotó: Boda L. Gergely
Jogfosztó kifogásainak adott hangot a Szabad Szakszervezetek Maros Megyei Egyesülete, az egészségügyben dolgozókat tömörítő Sanitas pedig tiltakozáshullámot jelentett be a továbbra is elmaradó egységes bérezés miatt, a kombinátban pedig az egészségügyi ellátást tartják törvénytelennek.
2017. szeptember 27., 14:402017. szeptember 27., 14:40
Az egyesület Maros megyei vezetője, Călin Orlando Cociș a 2011. évi 62-es számú, úgynevezett szociális párbeszédre vonatkozó törvény kapcsán mutatott rá több olyan jogfosztó előírásra, amelyek módosítását már hat és fél éve folyamatosan kezdeményezik, de mindeddig nem történt változás.
– ismertette Călin Cociș, Maria Dăndărău alelnök pedig hozzátette: mindez olyan körülmények között, hogy a fele plusz egy részvételi arány nem vonatkozik sem a helyhatósági, sem a parlamenti, sem az államfői választásokra, ugyanakkor a jelenlegi parlamentet mintegy 30 százalékos részvétellel választották meg, ráadásul már politikai pártot is alapíthat három személy. Továbbá a romániai vállalatok 95 százaléka 21-nél kevesebb alkalmazottat foglalkoztat, így rájuk nem érvényes a kötelező szakszervezeti tömörülést előíró kitétel.
Călin Cociș szerint a munkaügyi tiltakozáshoz való jogot is diszkriminatívan ellehetetleníti a jelenlegi törvény – ez 2011 előtt sem volt másként –, hiszen előírja, hogy a közszférában vagy állami vállalatoknál dolgozók csak akkor léphetnek sztrájkba, ha követeléseik orvoslásához nem szükséges jogszabály-módosítás.
– mondta az érdekképviseleti vezető. Többnyire ezért van az, hogy a közszférában csak a nagy szakszervezeti tömbök képesek törvényesen sztrájkot hirdetni.
„Utóbbi eset véleményen szerint korlátozza az igazságszolgáltatáshoz való jogot. Mindezeket hat és fél éve igyekszünk megoldani, de mindeddig egyik kormány sem tett reális intézkedéseket, csak ígérgettek. A törvénymódosító kezdeményezés Maros megyéből indult, azóta országos ügy lett. A szeptember 4-ei ülésen javasoltam, hogy november 1-ig adjunk ultimátumot, és október 29-31. között döntsük el, hogy ha nem lesz előrelépés, akkor mit teszünk november 1. után” – fogalmazott Călin Cociș, hozzátéve, hogy ezen kívül
A kombinát dolgozóit képviselő szakszervezeti vezető is elégedetlen
Fotó: Boda L. Gergely
A Sanitas szakszervezet Maros megyei alelnöke, Miruna Epure elmondta, szeptember 30-ig beadványokat küldenek bel- és külföldi intézményekhez az egységes bérezésre vonatkozó követeléseikkel,
Maros megyéből mintegy 150-en utaznak a fővárosba.
Az Azomureș vegyipari kombinát alkalmazottait tömörítő szakszervezet vezetőjeként Maria Dăndărău a sajtótájékoztatón elmondta, hogy Marosvásárhelyen nagy valószínűséggel ők fognak hamarosan utcára vonulni, mivel két hónap elteltével sincs megfelelően megoldva az egészségügyi ellátás a kombinátban, az ügyről minden érintett hatóságot és intézményt értesítettek. „Egy Dacia Logan gépkocsi áll rendelkezésre egy hordággyal. Legutóbb, amikor két kolléga könnyebben megégett, egyikük az autóval, a másik kerékpárral ment a kórházba. Továbbá olyan információt kaptunk, hogy ezt az autót október 1-től a biztonsági felügyelők fogják vezetni. Nem csak arra van szükségünk, hogy balesetkor bent a városban ellássanak a szerződés alapján, hanem hogy ott helyben lehessen ellátni a munkásokat” – hangzott el.
Az ügyben megkerestük a kombinát szóvivőjét, Ovidiu Maiort is.
Bármely hatóság, amelynek joga van ellenőrizni a szolgáltatás megszervezését, ezt bármikor megteheti. Az egyik ok, amiért úgy döntöttünk, hogy lecseréljük az egészségügyi szolgáltatót az az, hogy a jelenlegi cég nemrég új orvosi központot nyitott, ahol a bérlettel a kombinát alkalmazottainak lehetőségei nyílik sokféle kivizsgálást ingyenesen elvégeztetni, anélkül, hogy a családorvostól kellene időpontot kérniük. Ezzel elkerülhetőek a közegészségügyi rendszer alulfinanszírozottsága miatt kialakuló többhónapos várólisták” – hangzik az Azomureș álláspontja.
Szexuális erőszak és tisztség szexuális visszaélésre történő felhasználásának gyanúja miatt őrizetbe vette a rendőrség a Beszterce-Naszód megyei mentőszolgálat orvosigazgatóját.
Tilos a választáson felvételeket készíteni a szavazólapról, az önállóan szavazni képtelen választóknak pedig joguk van kísérővel voksolni – többek között ezek a szabályok érvényesek az elnökválasztás vasárnapi második fordulójában.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Rajzpályázatot hirdetnek a külhoni és magyarországi középiskolások, középfokú oktatási intézményekben tanuló diákok számára Magyarok a Kárpát-medencében címmel. A legjobb alkotások tulajdonosait értékes nyereményekkel jutalmazzák.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban május 15-én, csütörtökön 15 órakor nyílik meg a Kós 140 – Kós Károly műhelye című kiállítás, amelynek alapjául a 2024-ben Budapesten, a Műcsarnokban megrendezett, azonos című tárlat szolgál.
Közel 18 millió román állampolgárt várnak vasárnap az urnákhoz, hogy a második fordulóba jutott két jelölt közül megválasszák Románia új elnökét.
Fokozódik a légköri instabilitás, kiadós záporok és zivatarok várhatók csütörtökön Erdély nagy részén – beleértve Maros és Hargita megyét –, valamint a hegyekben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga jelzésű figyelmeztetéséből.
Idén új köntösben tér vissza a közösség egyik legkedveltebb ünnepe, a Nárciszfesztivál Szentegyházára. A hagyományos népzenei és néptáncos programokat esti koncertek és különleges műsorok egészítik ki.
Veréb a fecskefészekben (Úzvölgye 1916–2022) címmel készült dokumentumfilm az úzvölgyi katonatemetőnél történt rég- és közelmúltbeli eseményekről. Novák Lajos és Szabó Imre alkotását most a Médiatáron lehet megnézni.
A brassói Cenk-felvonó és Panoráma étterem felújítási, átépítési munkálatai a végéhez közelednek, várhatóan a nyár folyamán nyitják meg a turisták előtt.
szóljon hozzá!