Madarak napján ilyen madárkákat készíthettek a gyermekek
Fotó: Vadon Egyesület/Facebook
Év eleje óta közel 2300 kisebb-nagyobb gyermek fordult meg a Vadon Egyesület által fenntartott sugásfürdői erdei iskolában, ahova természetközpontú tematikus foglalkozásokra vagy akár két-háromnapos táborokra is el lehet vinni a diákokat. A szabad időpontokra hamar lecsapnak, a pedagógusok mindig jó szívvel viszik oda tanítványaikat, és azok élményekkel telve távoznak.
2023. augusztus 09., 19:132023. augusztus 09., 19:13
A Sepsiszentgyörgyhöz tartozó Sugásfürdőn az erdőkkel körülvett erdei iskola 2022 tavasza óta fogadja az iskolásokat különböző programokra: ezek lehetnek egy-egy téma – többnyire állatok – köré csoportosított foglalkozások vagy az osztályra szabott tevékenységek.
Az Irisz Ház fogyatékkal élő felnőttjei is szerették a számukra szervezett programokat
Fotó: Vadon Egyesület/Facebook
Így például a madarak napján kis cserepekből alakítanak ki madárkát, a rókák napján pedig filcből róka alakú pohármelegítő, de készül hűtőmágnes, szélcsengő és sok hasznos, mutatós dolog, csupa természetes anyagból. A gyermekek megtanulnak állatnyomokat olvasni és reprodukálni, megfigyelik a természet hangjait (nesztérképet készítenek), a helyszínen megtapasztalják, mit tud egy mofetta és ott mire kell vigyázni, borvizet kóstolnak a közeli forrásból,
– magyarázza a létesítmény adminisztrátora, Csibi-Duka István.
Az erdei iskolában egyszerre két csoportot, azaz mintegy 50 gyermeket tudnak fogadni, de a Vadon vezetői már azon törik a fejüket, hogyan bővíthetnék a teret, hiszen egyre táguló körből jelentkeznek be iskolás csoportok.
Csata Zoltán biológus az akváriumban és terráriumban élő állatoat mutatja be a gyermekeknek
Fotó: Vadon Egyesület/Facebook
Jöttek testületileg a kálnoki és az apácai iskolások, a kőröspataki általános iskola felső tagozatosai, jöttek Illyefalváról, Uzonból, Rétyről, Bereckről, Barátosról, Nagyborosnyóról, bejelentkeztek segesvári diákok és brassói délutáni iskolások. Az Iskola másképp héten vagy a Zöld héten is szívesen élnek a lehetőséggel a tanintézmények. De a szálláshelyként is működő Rókavár ideális helyszínt jelentett a türkösi konfirmandusoknak szervezett ifjúsági napnak, illetve a sepsiszentgyörgyi városnapokon a vendég filharmonikusok egy része is itt volt elszállásolva.
Csibi-Duka István szerint a pedagógusoktól nagyon jó visszajelzéseket kapnak: az óvónők – hiszen már óvódás csoportok is bejelentkeztek – tanítók, tanárok értékelik, hogy milyen változatos tevékenységeket szerveznek a diákoknak a Rókavárban, nem mellékesen azt is, hogy
Korábban szerzett, nem mindig pozitív táborszervezési tapasztalatok után örülnek annak is, hogy a Rókavár csapatával jól lehet kommunikálni, továbbá segítőkészek és rugalmasak. Szerintük a tapasztalati tanulás előnyeit is mindig megerősíti az erdei iskola.
Botsáskát kézbe fogni biztosan nagy élmény egy gyermeknek
Fotó: Vadon Egyesület/Facebook
Az is számít, hogy
Jó volt tehát az ötletgazda, a Vadon Egyesület igazgatójának, Demeter Jánosnak az elképzelése, van létjogosultsága az erdei iskolának, ami maximálisan kihasznált: az idei évben csak az augusztus maradt lefedetlenül, de amúgy is kell a karbantartásra is egy kis idő. A bejelentkezések visszamondása ritka kivételnek számít. Csibi-Duka István elmondta:
Hogy emeljék a Rókavár rangját, a Vadon Egyesület azt a közeljövőben szeretné a magyarországi Országos Erdészeti Egyesület által „erdészeti erdei iskolává” minősíteni. Ezt a címet egy évben egyszer lehet megpályázni, amennyiben elnyerik, három évig érvényes.
„Fontos, hogy a gyermekekben egy komplex világkép alakuljon ki, ismerjék a természet sokszínűségét, átérezzék a természetes ökológiai rendszerek összefüggéseit, bonyolultságát. (…) Egy erdész hiteles közvetítő lehet a gyermekek felé, természetesen szoros együttműködésben a pedagógusokkal” – olvasható a kvalifikáló szervezet honlapján.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
szóljon hozzá!