Kelemen Hunor és Szijjártó Péter
Fotó: Borbély Fanni
Az amerikai, de a romániai választások is napirendre kerültek pénteken azon a csíkszeredai eseményen, ahol Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter volt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök beszélgetőtársa.
2024. november 15., 17:042024. november 15., 17:04
A Csíki Moziban megtartott pénteki rendezvény a közelgő romániai választásokat megelőző kampányesemények közé illeszkedett, súlyát az RMDSZ államelnökjelöltje mellett elsősorban Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminiszterének jelenléte adta, aki Kelemen Hunor kérdéseire válaszolt a zsúfolt nézőtér előtt.
A jelenlévőket házigazdaként Korodi Attila csíkszeredai polgármester köszöntötte, majd Kelemen Hunor az elmúlt időszak európai és amerikai választásai kapcsán arra volt kíváncsi, miként érinti ez a változás Közép- és Kelet-Európát. Szijjártó szerint az elmúlt hetek történései nyomán új valóságban élünk,
„Nagyjából mindenhol a barátaink nyertek” – foglalta össze.
Fotó: Borbély Fanni
Az amerikai választások nagy tétjét kiemelve azt mondta, Trump győzelme minden eddiginél nagyobb reményt kínál arra, hogy a béke visszaköltözzön a szomszédságunkba, de az is látszik, hogy a háborúpárti erők nem tudják feldolgozni, hogy Amerikában változás történt. Hozzátette, biztosra veszi, hogy amit az amerikai elnök ígért kampánya során, azt komolyan gondolja, és végre is fogja hajtani. Úgy látja, hogy
Szerinte a közép-kelet-európai térség szerepe felértékelődik az új amerikai vezetés számára, megjegyezve, Trump egy igazi ember, a való életből jött, értékeli a lojalitást, és a magyar kormány volt az egyetlen, amely az elmúlt négy év alatt is korrekt kapcsolatban volt vele, elismerve érdemeit. „Ez nem múlik el nyomtalanul az elkövetkező időszak magyar–amerikai együttműködését tekintve sem” – vázolta.
Kelemen Hunor a transzatlanti gazdasági kapcsolatok jövőjéről is kikérte a külgazdasági és külügyminiszter véleményét, tekintettel arra, hogy Európa lemaradóban van a gazdasági versenyben.
Fotó: Borbély Fanni
Szijjártó szerint az Egyesült Államok hatása mindenütt érvényesül, de az a kérdés, hogy az amerikai külpolitika a kioktatásra, vagy a kölcsönös tiszteletre épül. Az utóbbi négy évben a kioktatásra épült, így, mivel más volt a magyar és amerikai álláspont a globális minimumadó bevezetéséről, felmondták a kettős adóztatás elkerüléséről megkötött korábbi egyezményt. Amikor pedig a magyar kormány nem adta át a határon túli magyar állampolgárok adatbázisát, megszigorították a beutazási rendszert. Most viszont jó esély van arra, hogy ismét a kölcsönös tisztelet legyen a kapcsolatok alapja – húzta alá.
Kitért arra is, hogy az amerikaiak és a kínaiak az önérdek alapján járnak el, racionális alapon hoznak döntéseket,
Példaként a kínai elektromos autókra kivetett vámot hozta fel, amely ellen az európai autógyártók tiltakoztak, ennek számukra kedvezőtlen hatásai miatt. Kijelentette, az elmúlt öt év európai bizottsági tevékenysége a tragédiával ér fel, mert Európát belevitték egy háborúba és tönkretették az európai gazdaságot.
Kelemen Hunor szerint Európa érdeke közelebb lépni az amerikai adminisztrációhoz, mert abban a versenyben, ahol Amerika és Kína versenyez, harmadiknak lenni azt jelenti, hogy csúszik lefelé. Úgy látja,
amely a teljes kontinenst felébresztené. Hozzátette, ha az RMDSZ kormányra kerül, ezt az együttműködést erősítené.
Fotó: Borbély Fanni
Szijjártó kifejtette, a brüsszeli alkalmatlanságra a gazdasági semlegesség stratégiája a helyes válasz, hogy nyugat mellett kelettel is kell erősíteni a gazdasági együttműködést, erre Magyarország jó példát jelent. Ugyanakkor Románia és Magyarország sokkal jobb helyzetbe kerül, ha együttműködik, mintha ezt nem teszi. Románia schengeni csatlakozása közös érdek, mert akkor
nem kell órákat várni a határon,
a határ menti közösségek közti szövetek élőbbek lesznek,
használhatóvá válik az a tíz határkeresztező út, amelyeket jelenleg csak szombatonként lehet használni
– sorolta a példákat. Hozzátette, több területen van jó együttműködés, de még mindig van befolyásuk azoknak, akik a sikersztorikat próbálják szőnyeg alá seperni, mert ők abból építenek politikát, hogy milyen rossz az együttműködés.
Fotó: Borbély Fanni
„A politika egy tapasztalati műfaj, és nekem az a tapasztalatom, ha az RMDSZ kormányon van Bukarestben, sokkal könnyebb kapcsolatot építeni, és sokkal könnyebb javítani az erdélyi, székelyföldi magyarság életkörülményeit” – húzta alá.
A közönségtől érkezett kérdésre, miszerint mi az RMDSZ stratégiája akkor, ha a parlament elfogadja az ország közigazgatási átszervezésére vonatkozó tervezetet, Kelemen Hunor határozottan felelt: nem fogadja el, ezen nem szabad ma gondolkozni, ha a parlamentben lesz az RMDSZ, ha kormányon lesznek, ez nem fog megtörténni. Emlékeztetett, 2011-ben már Băsescu elnök is jött egy ilyen tervezettel, de nem tudták véghez vinni.
Egy másik kérdés a közönség részéről arra vonatkozott, hogy miben változott a két ország viszonya, amikor az RMDSZ kormányon volt, és utána.
Szijjártó Péter azt mondta, akkor érzett egy nagy változást a román részről Magyarországgal szemben, amikor egyértelművé vált a román társadalomban, hogy az RMDSZ kiváló szakmai teljesítményt nyújtott, és azokon a területeken, ahol a szövetség adta a minisztereket, vezetőket, az ország jól teljesített. Ezt nemcsak belátták, hanem elkezdték mondani is – emlékeztetett.
Fotó: Borbély Fanni
A visszajelzések szerinte azt mutatják, hogy az RMDSZ kitört abból a keretből, hogy egy kizárólag nemzetiségi párt, hanem egy széles körű társadalmi, szakmai megbecsültséget szerző párt lett. Kelemen azt mondta, a két ország között vissza kell építeni a bizalmat, és ebből mindkét közösség, a erdélyi magyarság is profitál.
Sajtótájékoztató a beszélgetés után
A két politikus a beszélgetés után sajtótájékoztatón is összegezte az elhangzottakat. Szijjártó Péter ott is hangsúlyozta, azt tapasztalták, hogy minél jobb eredményt ér el a választásokon az RMDSZ, annál jobb a két ország együttműködése, illetve az erdélyi magyarság helyzete. Ezért nemzetpolitikai érdek a választásokon való jó szereplés – magyarázta.
A legfontosabb feladatnak nevezte Románia teljes jogú schengeni csatlakozását, amely közös érdek, ezért mindent megtesznek ennek érdekében. Ugyanakkor rövid időn belül öt új határátkelési lehetőséget kell biztosítani a magyar–román határon, közösen készítenek elő két új autópálya-kapcsolatot, egy új híd építését, valamint a Szeged–Temesvár vasútvonal fejlesztését.
Egyúttal folytatni kell a gazdaságfejlesztési programot, amelynek keretében hatezer vállalkozás kapott támogatást, és a legújabb, négy megyét érintő pályázati kiírás keretösszegét 10-ről 25 milliárd forintra növelték – hangzott el.
Előzetes letartóztatásba került pénteken egy 17 éves kézdivásárhelyi fiatal, akit azzal gyanúsítanak, hogy megkéselt egy 33 éves férfit.
Több gyergyószentmiklósi utcában is aszfaltoznak: van ahol egy öt éve húzódó beruházás zárul le, máshol a közművesítési munkálatok miatt felásott burkolatot állítják helyre.
Porig égett egy lakókocsi, amelyet tulajdonosa szándékosan gyújtott fel a Maros megyei Jedden – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya. A férfi előzetes letartóztatásba került.
Gyűjtőakciót szervez a Csíkszeredai Vöröskereszt, hogy szebbé tehessék a rászoruló családok ünnepi időszakát. Adományként élelmiszert és édességet lehet a gyűjtőpontokhoz vinni.
Emberkereskedelemmel és munkaerő-kizsákmányolással foglalkozó bűnszervezetet számolt fel a Kovászna megyei rendőrség, valamint a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) a magyarországi hatóságok együttműködésével.
Székelyföldre látogatott pénteken Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere, hogy az RMDSZ kampányát segítse.
Még mindig van pénzalap, így ingyenesen lehet elvégeztetni a család- vagy szakorvos által felírt laboratóriumi vizsgálatokat a marosvásárhelyi nagykórházban.
Az Interetnikai Színházi Fesztiválon (IFESZT) mutatja be William Shakespeare darabját a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház társulata péntek este.
Közigazgatási reform, nyelv- és szimbólumhasználat, helyi autonómia: e témák kerültek terítékre Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester, Tamás Sándor tanácselnök és Kelemen Hunor, az RMDSZ államelnökjelöltje csütörtök esti pódiumbeszélgetésén.
A pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
3 hozzászólás