Fotó: Digitális Székelyföld
Hatodik alkalommal rendezik meg Erdély legnagyobb digitális fórumát, amelyen innovatív ötleteket, a digitális tér aktuális trendjeit mutatják be.
2018. október 08., 15:102018. október 08., 15:10
Az október 18–19-én zajló Digitális Székelyföld konferencia szervezője ezúttal is az IT Plus Klaszter, a rendezvénynek pedig Székelyudvarhely ad otthont. Simon Károllyal, a Székelyudvarhelyi Regionális IT Fejlesztési Program és a U-Hub Udvarhelyszéki IT&C Közösség projektmenedzserével beszélgettünk.
– A hatodik Digitális Székelyföld konferenciának Székelyudvarhely ad otthont. Mi ennek a jelentősége?
– Szerencsére mára kijelenthetjük, hogy a Digitális Székelyföld konferencia (régebbi nevén Székelyföldi IT&C és Innovációs Konferencia) Székelyföld legjelentősebb technológiai fórumává nőtte ki magát. Minden évben más-más helyszínen szervezzük meg az IT Plus klaszter csapatával, de a helyszínválasztások egy ideje nem véletlenszerűek: a helyi kezdeményezéseket is szeretnénk „kihangosítani”, támogatni a konferencia által. Így az idei helyszín egyfajta elismerése a székelyudvarhelyi IT fejlesztéseknek, gondolunk itt elsősorban az önkormányzat által működtetett Székelyudvarhelyi Regionális IT Fejlesztési Programra (IT Park Projekt), illetve a U-Hub Udvarhelyszéki IT&C Közösség projektjeire. Udvarhely egyre több IT tematikájú szakmai programnak ad otthont, és a konferencia által is próbáljuk támogatni ezt az új irányt.
– Mi a rendezvény célja? És kik alkotják a célközönséget?
– A konferencia célja elsősorban kihangsúlyozni Székelyföld technológiai fejlődésének, fejlesztésének fontosságát, összegyűjteni és megmutatni az ezzel kapcsolatos projekteket, kapcsolódási pontokat azonosítani be ezek között, valamint egy olyan fórumot biztosítani a cégeknek, intézményeknek, szakembereknek, ahol bemutathatják elképzeléseiket és szakmai kapcsolatokat alakíthatnak ki egymás között.
A programban mások is megtalálhatják a számukra érdekes előadásokat, beszélgetéseket. Szívesen látjuk a diákokat, oktatókat, gazdasági szakembereket, önkormányzati vezetőket, a civil szektor képviselőit, és ígérjük, hogy nem fognak unatkozni.
– Az idei fontosabb témák közül kiemelnél néhányat?
– Több mint ötven előadó lesz, nemzetközi szinten is jól ismert szakemberek, így sok érdekes előadásra és beszélgetésre számíthatunk. Első kézből hallhatunk majd olyan fejlesztési programokról, amelyek nagy valószínűséggel a közeljövőben meg fogják határozni a régió technológiai fejlődését, hiszen velünk lesznek a felelős intézmények képviselői, helyi és magyarországi országos programok működtetői. Menő IT vállalkozások és nagyvállalatok vezetői próbálják majd meg elmondani nekünk a siker titkát, illetve receptjét, és szó lesz a vállalkozások digitalizációjáról, valamint vállalatirányításban alkalmazható informatikai megoldásokról is. Ismert közéleti szereplők, önkormányzati vezetők beszélgetnek majd az aktuális, illetve várható fejlesztésekről, és klaszterek, civil szervezetek vezetői keresik majd közösen az együttműködési lehetőségeket. Fontos téma lesz továbbá az oktatás: egyrészt konkrét projektek lesznek bemutatva, másrészt ismert szakemberekkel beszélgetünk az oktatás digitalizációjáról és az IT oktatásról, elemezzük a jelenlegi helyzetet, és megpróbálunk kivetíteni egy várható jövőképet. Mivel IT konferenciáról van szó, természetesen
Szó lesz blockchain technológiára épülő megoldásokról, mesterséges intelligenciáról, aktuális technológiai trendekről, és sok más érdekes témáról. Kiemelt szerep jut a kiberbiztonságnak és adatvédelemnek, a szakmai előadásokon kívül livehacking-bemutatóra is számíthatnak a részvevők. A kutatás-fejlesztés szekcióban nemzetközi szinten ismert és elismert kutatók mesélnek nekünk egy interdiszciplinárisabb megközelítésben arról, hogy az IT miként használható fel más területeken, például a fizikában, kémiában, matematikában, illetve az orvosi kutatásokban. Itt még megjegyezném, hogy igyekeztünk több Udvarhelyről elszármazott kutatót is meghívni, azzal a nem titkolt céllal, hogy szülővárosuk közössége is jobban megismerhesse őket és tevékenységüket. A szakmai kapcsolatok kiépítése is egy nagyon fontos célja a konferenciának, így lesznek cég- és projektbemutatók, B2B találkozók, közösségi programok.
– Hogyan áll Székelyföld a digitalizáció terén? Miért fontos erről ilyen széles körben beszélni?
– Nagyon sok behoznivalónk van, nagyon sok dolgunk lesz még ezen a téren. Szerencsére látható egy fejlődés, de sok szempontból szükség volna ennek a folyamatnak a felgyorsítására. A tudomány és technológia fejlődésének üteme több szempontból exponenciális jelleget mutat, és ez azt jelenti, hogy a következő néhány évben teljesen meg fogja változtatni társadalmunkat, ugyanúgy, ahogyan ezt egyébként az előző évtizedekben is megtette. Azok a régiók, amelyek nem tudnak felzárkózni, menthetetlenül leszakadnak, elszigetelődnek, nem lesznek képesek a továbblépésre, fejlődésre. Tehát tulajdonképpen nincs is más választásunk, és ezért tudatosítani kell az emberekben ennek a fejlődésnek, haladásnak a szükségességét. Ugyanakkor ez gazdasági szempontból is egy lehetőség a régiónak: az IT tipikusan magas hozzáadott értéket teremtő szektor, és a munkavégzés szempontjából kevésbé kötött földrajzilag, illetve kevésbé befolyásolják a helyi infrastruktúra jellemző hiányosságai, így a helyi gazdaság elsődleges motorjává is válhatna. Persze ennek legfontosabb feltétele, hogy legyenek (és maradjanak itthon, illetve térjenek haza) jó szakembereink, és ehhez szükséges a szektor népszerűsítése, illetve a megfelelő környezet kialakítása, így kiemelt szerep jut a minőségi szakmai rendezvényeknek is.
Óraátállítás vár ránk ismét vasárnap hajnalban, ezúttal egy körrel visszafelé tekerjük a nagy mánusokat. Bár évek óta rebesgetik, hogy megszabadulunk bioritmusunk ily módon történő felforgatásától, úgy tűnik, ez még jövőben sem esedékes.
Tizenhat évesen az 1956-os forradalomban harcolt, pénteken rendkívüli történelemórán mutatta be az eseményeket a Corvin-közi pesti srác, Varga János. Történetüket Kolozsváron és Székelykeresztúron is sok diákkal ismertette meg.
Az idei első félévben 2311 ember szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában. Az áldozatok közül 43-an vesztették életüket, 34,8 százalékkal kevesebben, mint az előző év első hat hónapjában.
Az ország legalacsonyabb hőmérsékletét mérték Csíkszeredában szombatra virradóan az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint.
Első alkalommal végeztek prosztatarákos férfiaknál prosztatektómiás műtéteket a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban – adja hírül az egészségügyi intézmény.
A belföldi vasúti személy- és teherforgalom 81 vonatjáratának kell majd összesen 4860 percet vesztegelnie a vasárnap hajnali óraátállításkor – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
A magánszektorban megjelenő álláshirdetésekkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat foglalta össze Fazakas László ügyvéd lapcsaládunk munkaközvetítő portálján, a Jóálláson induló új cikksorozat első részében.
Elkezdődött a balavásári körforgalom építése a Marosvásárhelyt, Szovátát, Segesvárt és Dicsőszentmártont összekötő útkereszteződésben, forgalomkorlátozásokra kell számítani az érintett útszakaszon.
Összehangolt hatósági akció zajlott Maros megyében a pénteki nap folyamán a falopások megfékezésének érdekében. Nyolc személyt előállítottak.
1 hozzászólás