Az ország negyvenegy megyeszékhelye közül – beleértve Bukarestet is – Csíkszeredában a legdrágábbak a zöldség- és gyümölcspiacon árult élelmiszerek. Ötféle élelmiszer együttes ára két és félszer kerül többe, mint például Craiován. Ezzel szemben az Országos Statisztikai Hivatal adatai szerint Hargita megyében a legalacsonyabbak a nettó átlagbérek.
2011. szeptember 14., 15:362011. szeptember 14., 15:36
2012. február 10., 13:392012. február 10., 13:39
Három lejes paradicsom a csíkszeredai zöldségpiacon. Piros és drága
A csíkszeredai zöldségpiacon megszabott élelmiszerárak és a Hargita megyei havi fizetések között kínos ellentét tapasztalható: míg előbbi tekintetében a hargitai megyeszékhelyen a legmagasabbak a zöldségpiaci árak, addig ebben a megyében a legalacsonyabbak az átlagfizetések. A kimutatásokból egyértelműen kitűnik, hogy Románia legdrágább piacai Székelyföldön találhatóak.
Egyszerű, mégis sokatmondó statisztikát készített az econtext.ro internetes oldal, amely júniusban megvizsgálta, hogy a negyven megyeszékhely és Bukarest egy-egy zöldségpiacán mennyibe kerül öt élelmiszer. A vizsgálatban egy-egy kilogramm pityóka, káposzta, uborka, paradicsom és bab szerepelt.
Csíkszereda, te drága!
A kimutatásból kiderült, hogy a vizsgált negyvenegy város közül Csíkszeredában került a legtöbbe az élelmiszerkosár. Itt júniusban egy kilogramm krumpliért 2,5, a káposzta kilójáért 2,1 lejt, a paradicsomért 6,6 lejt, a paszulyért 10,3 lejt, az uborka kilójáért pedig 3 lejt kellett fizetni. Összesen tehát közel huszonöt lejbe került ez az öt élelmiszer.
A második legdrágább megyeszékhely Arad (20,3 lej), a harmadik pedig Marosvásárhely (18,9 lej) volt. Székelyföld harmadik megyeszékhelye, Sepsiszentgyörgy is a lista első felében – 16,5 lejjel a tizenegyedik helyen – foglal helyet. Vásárolni leginkább Craiován érdemes, ahol a vizsgált öt élelmiszer ára összesen júniusban alig volt több mint tíz lej. Az erdélyi megyeszékhelyek közül a kolozsvári piac a legolcsóbb, ott mindössze 12,6 lejbe került összesen az ötféle élelem.
Pityókát Bákóból vegyenek
A legdrágább pityókát Bihar megyében árulták (3,3 lej), a legolcsóbbat pedig Bákóban (1,2 lej). A hagyományosan krumplitermő vidékek be sem kerültek a legolcsóbb három helyre. A káposzta Brassóban, Nagybányán és Csíkszeredában a legdrágább, a paradicsom kilójáért pedig nálunk kérték el a legtöbbet. Borsos volt az ára a paszulynak is: ezért is nálunk, illetve Tulceán kérték el a legtöbbet.
Szeptemberre Csíkszeredában – akárcsak a többi megyeszékhelyen – jelentősen csökkentek a piaci árak. A csíkszeredai zöldség- és gyümölcspiacon szerdán egy kiló pityóka és káposzta egy-egy lejbe, a paradicsom 2,5–3 lejbe, a bab 8 lejbe, az uborka pedig két lejbe került. Összesen tehát 15 lejért lehetett hozzájutni ezekhez az élelmiszerekhez. Tehát még most is többet kell a zsebből kitenni, mint a nyár elején Craiován.
Utolsókból elsők
Az Országos Statisztikai Hivatal nyár elején közzétette a megyékre vonatkozó nettó átlagkeresetek nagyságát is. Mint kiderült, májusban Hargita megyében volt a legalacsonyabb a „kézbe kapott” átlagfizetés: 979 lej. A déli szomszéd székelyföldi megyében, Kovásznában is csak 1155 lejt lehetett keresni átlagosan. A legtöbb pénzt a bukarestiek, illetve a Szeben, Kolozs és Argeş megyeiek vihették haza. A fővárosban májusban átlagosan több mint kétezer lejt kerestek, de az említett három megyében is több mint 1500 lej volt a májusi nettó átlagfizetés.
Szerda este hét személy sérült meg a kökösi útelágazásnál történt balesetben. A forgalom több órára megbénult.
Közúti baleset nehezíti a forgalmat a 11-es országúton, Kökösnél – adta hírül a Kovászna megyei rendőrség szerdán este.
Nagyon várja már Sepsiszentgyörgy kerékpáros közössége, hogy teljes hosszában elkészüljön az Olt menti bicikliút, ahol zavartalanul, biztonságosan közlekedhetnének. Úgy látszik, ezt – egyelőre – több okból sem lehet maradéktalanul megvalósítani.
Az elmúlt napokban több, személyi sérülésekkel járó közlekedési baleset is történt Kovászna megyében – közölte szerdán a rendőrség. A hatóságok elővigyázatosságra intenek.
A lakóssági bejelentéssel ellentétben a szakhatóság nem talált fonálférget a székelykeresztúri Erzsébet-kút vizében – közölte Koncz Hunor János polgármester.
Sajátos kulturális egyveleget kínál az elkövetkezendő időszakra a kézdivásárhelyi Borudvar. Május 2-án a világzenét is játszó HolddalaNap, egy héttel később az Arita Brown Sun'semble lép fel, miközben kettős kiállítást csodálhatunk meg a Pajtában.
A veterán autók és motorok legszebb példányait csodálhatják meg május 3-án, szombaton a sepsiszentgyörgyiek a Sepsi Value Center és Dedeman áruházak parkolójában.
Három generáció nőtagjai együtt idézték fel a női lét örömeit, kihívásait és szerepeit Bálint Magdolna író, pasztorális tanácsadó, történelem-hittan tanár, kozmetikus, stílustanácsadó segítségével hétfőn a kovásznai Csoma Emlékközpontban.
Formai döntéseket hozott áprilisi ülésén a kézdivásárhelyi képviselő-testület, a tanácsosok egyhangúlag megszavazták az előterjesztett 13 napirendi pontot.
Eltűnt kiskorú lányt keres a rendőrség Kovászna megyében. A 14 éves M. Szabina önként hagyta el otthonát, megtalálásában segítséget kérnek. A kiskorút időközben sikerült megtalálni.
szóljon hozzá!