Szellős elhelyezés. Kötelező a két méteres távolság és diákonként négy négyzetméternyi hely biztosítása
Fotó: Veres Nándor
Felkészültek a Hargita és Maros megyei tanintézetek a jövő héten kezdődő rendhagyó képességfelmérő vizsgák, majd az érettségi lebonyolítására, erről helyszíni ellenőrzéseken bizonyosodtak meg a megyei tanfelügyelőség munkatársai. Az iskolákat a felkészítők idején újra meglátogatják.
2020. június 10., 11:032020. június 10., 11:03
Több mint ötezer diák vesz részt az elkövetkező hetekben a szigorú járványmegelőzési óvintézkedések betartásával zajló cikluszáró vizsgákon Hargita megyében. Többségük jelenleg is látogatja a tanintézeteket, ugyanis
Az elmúlt időszakban a megyei tanfelügyelőség munkatársai is látogatást tettek az iskolákban, hogy a helyszínen bizonyosodjanak meg a koronavírus-járvány miatt elrendelt óvintézkedéseknek. „Minden iskolát meglátogattunk és azt találtuk, hogy mindenütt megfelelnek azoknak az előírásoknak, amit egyrészt a tanügyminisztérium és az egészségügyi minisztérium közös rendelete előír, másrészt amit a józan ész diktál.
– számolt be a helyszíni látogatások eredményéről Demeter Levente, Hargita megye főtanfelügyelője.
Az önkormányzatok túlnyomó többsége is kivette a részét a tanintézetek felkészítéséből, lehetőségeikhez mérten mindenhol segítették az iskolákat, hiszen a helyhatóságok erre a célra pénzt is kaptak – tájékoztatott a főtanfelügyelő.
A Hargita Megyei Tanfelügyelőség 284 ezer maszkot rendelt az oktatási minisztériumtól a diákok és a személyzet számára. Ebből a mennyiségből
A tanfelügyelőség korábban – amikor még nem volt biztos, hogy a szaktárca által biztosított maszkokat időben megkapja a tanfelügyelőség – szétosztott az iskoláknak 20 ezer maszkot abból a készletből, amit a magyar kormány küldött a megyébe. Ez két napra volt elegendő, de nem volt fennakadás az ellátásban, mert időben megérkezett az oktatási minisztérium első maszkszállítmánya is.
A vizsgafelkészítőket illetően a főtanfelügyelő elmondta, előzetes felméréseik szerint
„Én is voltam pár iskolában és azt tapasztaltam, hogy a gyerekek alig várták, hogy bemehessenek az iskolába még ilyen szigorú körülmények között is, és a pedagógusok részéről se merült fel, hogy ne vegyenek részt ezeken a felkészítőkön” – fogalmazott Demeter Levente. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a kéthetes felkészítő időszak alatt a tanfelügyelőség képviselői ismét végiglátogatják az iskolákat – egy részük esetében ez már meg is történt. „Ha ezen is minden rendben lesz, akkor én úgy gondolom, hogy a kisérettségin is száz százalékosan megfelelő lesz minden” – mondta a felkészülésről.
Az oktatási, illetve egészségügyi minisztérium közös szabályozása értelmében a felkészítőkön, illetve a vizsgákon egyaránt ugyanazok az előírások érvényesek:
majd az előre kijelölt pedagógusok az osztálytermekbe kísérik tanulókat, akik kötelezően két méter távolságra kell legyenek egymástól és mindegyiküknek legalább négy négyzetméternyi hely kell jusson. Ugyanakkor minden osztályban kell legyen kézfertőtlenítő.
Hargita megyében 5272 diák készül a cikluszáró vizsgákra, közülük 3110 a nyolcadik osztály végzősei számára megszervezett, hétfőn kezdődő országos képességfelmérőre, 2162 pedig az azt követő héten kezdődő érettségire.
Maros megyében 4700 nyolcadikos tanuló iratkozott fel az országos képességfelmérő vizsgákra és négyezer diákra számítanak, akik az érettségire iratkoznak – tudtuk meg Illés Ildikótól. A Maros megyei főtanfelügyelő-helyettes a Székelyhonnak elmondta:
„Létezik egy, a minisztérium által előírt procedúra, amely szerint meg kell rajzolni az útvonalat, ahol bemehetnek a tanulók az iskolába, illetve ahol távoznak, de a fertőtlenítővel átitatott lábtörlők használatától a maszkok kiosztásáig, a két méter távolság betartásáig, a szüneteknek más-más időpontban történő megszervezéséről és minden egyéb, idevágó fontos dologról tájékoztattuk az iskolák vezetőit” – számolt be Illés Ildikó.
„Mindenhol a szabályok szerint jártak el, sehol nem találtunk kihágást, szabálysértést” – tette hozzá a főtanfelügyelő helyettes.
Egyirányúsítják a szovátai Templom utcát november elsején a gépkocsik feltorlódásának elkerülése érdekében – olvasható a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
A szászrégeni vízüzem és a város között fekvő fővezeték meghibásodása miatt három napig akadozni-, időszakosan teljesen szünteleni fog az ivóvíz-szolgáltatás a városban és több környező nagyközségben.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16-29. között 546.172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
Titkos szavazással választotta meg Csíkszereda alpolgármestereit a helyi önkormányzati képviselő-testület a mandátum első, soron kívüli ülésén, szerda reggel.
Több olyan eset is volt az elmúlt hónapokban, mikor a Nép Ügyvédje azt vizsgálta, megfelelően járt-e el az állam a Kovászna megyei lakosokkal – főleg a rászorulókkal – szemben, tudtuk meg az intézmény képviselőjétől.
Harmadik alkalommal hirdette meg a Ne éhezzen senki! kampányt a Solidaris Egyesület, amely során adományokat gyűjtenek, hogy élelmiszercsomagokkal és meleg étellel segíthessék a nélkülözőket.
Közeleg az elhunytakról való megemlékezés napja, pénteken sokan felkeresik a temetőkben a hozzátartozóik sírját. Mutatjuk a Székelyudvarhelyen november 1-jén, mindenszentek napján tartandó misék és istentiszteletek rendjét.
Összesen majdnem 80 idős ember él abban a két Hargita megyei öregotthonban, amelyeket a bezárás veszélye fenyeget, mert nincs tűzvédelmi engedélyük. A hiányosságokat rövid időn belül kell rendezzék a fenntartók, különben elveszítik a működési engedélyt.
A háztartási munkát utalványokkal javadalmazó rendszer előnyeit ismertették kedden. 15 lejes utalványokról van szó, amiből az állam visszatart 3 lejt. 85 jegy beváltása után egyhavi régiség, illetve társadalom- és egészségbiztosítás nyerhető.
Covid-19-fertőzésgóc alakult ki a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház bőrgyógyászati osztályán, felfüggesztették a beteglátogatást.
szóljon hozzá!