A vízgyűjtő medence kialakításához 120 hektárnyi erdőt kell kivágni. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
A Maros vízgyűjtő medencében még több vízi erőművet lehetne létrehozni, és fontos a ratosnyai létesítmény elindítása is – értékelte megkeresésünkre Dávid Csaba mérnök, az Országos Vízügyi Igazgatóság korábbi igazgatója a román kormány azon döntését, hogy uniós pénzalapokból befejezné és működésbe helyezné a ratosnyai vízi erőművet.
2022. december 16., 22:022022. december 16., 22:02
Az országos helyreállítási terv kiegészítéseként szereplő, kimondottan az energetikai beruházásokra vonatkozó REPowerEU terv megvalósítása érdekében a kormány egy tíz beruházást tartalmazó jegyzéket hagyott jóvá. Eszerint
Ezek között szerepel a Maros megyei ratosnyai vízi erőmű is, amely több mint 90 százalékban már elkészült.
Ratosnyán 120 méteres gátat építettek és kiépítették a teljes berendezést ahhoz, hogy villamos energiát tudjanak termelni.
A beruházást közhasznúvá minősítették, és 2020-ban a Maros megyébe látogató energetikai miniszter azt nyilatkozta, hogy az erdészeti hivatalnak, valamint a beruházó Hidroelectricának kellene megegyeznie az erdőterületek kivágásáról. Ám az elmúlt két évben ez ügyben nem történt előrelépés.
elsősorban azért, mert a gyűjtőmedence kialakítása érdekében a Ratosnya patakát – illetve azokat a kisebb patakokat is, amelyek a Ratosnyába folynak – egy csőbe fogják vezetni, gyakorlatilag megsemmisítve az élővilágát. A élő patakok hiánya pedig károsan hat ki az erdő állataira, madaraira is.
Dávid Csaba mérnök a Székelyhon megkeresésére elmondta, véleménye szerint fontos az alternatív energiaforrások felhasználása, jó gazdálkodás esetén pedig nagy mennyiségű energiát lehet termelni a vízzel. Mint mondta, a nap és a szél bizonytalan, de egy jól megtervezett és működtettet vízi erőmű egész évben hasznosítani tudja a tavaszi hóolvadás és esőzések nyomán keletkező plusz vízmennyiséget is.
Dávid Csaba, aki korábban a vízügyi igazgatóság vezetője volt, arról is beszélt, hogy szerinte a Maros vízgyűjtő medencében több olyan helyszín van, ahol elektromos áram megtermelésére alkalmas vízmennyiség van, és ezeket is érdemes lenne kihasználni.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén amelyet csütörtökön tartottak videókonferencia formájában.
Nyárádszeredai önkéntes tűzoltók is segítséget nyújtottak Magyarországon, miután orkán erejű vihar vonult végig számos településen és jelentős károkat okozott.
Csíkszereda jelentős részében áramszünetre ébredt a lakosság pénteken.
2025. július 1-jétől Romániában megszűnt a villamos energia árának állami korlátozása, amely az áram drágulását eredményezi.
szóljon hozzá!