Házszentelés az oklándi oktatási központban
Fotó: Erdély Bálint Előd
Három olyan oktatási központ működik Maros megyében, amelyben sérült vagy többszörösen sérült, illetve magatartászavaros gyerekeket tanítanak: kettő Marosvásárhelyen és egy Szászrégenben. Hargita megyében két ilyen központ működik: egy magyar tannyelvű Oklándon, egy román tannyelvű pedig Bélboron. A különleges igényű gyerekeket oktató tanintézményekben az előkészítőtől a nyolcadik osztályig, illetve tizedikig tanulnak a fiatalok.
2020. február 15., 16:202020. február 15., 16:20
Csíkszeredában a Szent Anna Speciális Szakközépiskolában famegmunkálást, szabászatot, kereskedelmi ismereteket tanulnak román, illetve magyar nyelven azok, akik elvégezték a nyolcadik osztályt. Hargita megyében egyes iskolákban működnek még úgynevezett speciális osztályok, összesen 23: három óvodai csoport és húsz iskolai osztály, ahol súlyos fogyatékkal élő gyerekeket tanítanak.
Maros megyében a marosvásárhelyi és szászrégeni központokon kívül Szovátán és Radnóton vannak ilyen besorolású osztályok. A többi településről naponta kisbusz viszi a gyerekeket az iskolába. A marosvásárhelyi tanintézményekbe például Maroskeresztúrról, Nyárádtőről és Mezőcsávásról, Szászrégenbe pedig a Felső-Maros mentéről járnak.
Az iskolák jól felszereltek, műszaki eszközökkel kellőképpen ellátottak – mondta el érdeklődésünkre Péterffy Csilla, a marosvásárhelyi 1-es számú Inkluzív Oktatási Központ aligazgatója. Hozzátette, az intézményben jól felkészült szakemberek, pszichológusok, gyógypedagógusok, speciális igényű gyerekek oktatására szakosodott tanítók, tanárok dolgoznak, akiknek köszönhetően az utóbbi három évben még jobb körülmények között tanulhatnak a gyerekek.
Például a kinetoterápiás termet új eszközökkel látták el, laptopot, kivetítőt vásároltak minden osztályterembe, és rendbe tették a kertet, ahol szabadtéri foglalkozásokon vesznek részt a gyerekek.
A marosvásárhelyi 1-es számú központban 241 gyerek tanul román, illetve magyar tannyelvű osztályokban. Mint az aligazgatónő elmondta, két típusú osztály van: a súlyosan és többszörösen sérülteké, ahol osztályonként 4–6 gyerek tanul, illetve a középsúlyosan sérült és magatartászavarral küzdő gyerekeké, ahol 6–12 közötti a létszám. Utóbbiba kerülnek azok a többnyire ötödikes, hatodikos tanulók, akik a normál iskolában nem tudtak lépést tartani, ezért kibuktak. A pedagógusok speciális módszerekkel, sokkal lassúbb ritmusban tanítanak, ugyanazt a tantervet követve, mint a normál iskolákban, csak kis lépésekre lebontva, egyénre szabottan, a tanuló igényeihez, képességeihez alkalmazkodva.
Ahhoz, hogy egy sérült vagy viselkedészavaros gyerek bekerüljön a speciális oktatásba, első lépésként a megyei pszichopedagógiai tanácsadó központ felmérésén kell részt vennie. Ezután egy szakmai orientációs bizottságtól személyre szabott igazolást kap, és ennek megfelelően kerül speciális osztályba, iskolába, vagy sajátos nevelési igényű tanulóként jár normál iskolába. A szülő maga dönthet arról, hogy gyermekének melyik oktatási formát/intézményt választja. Ha a normál iskolát, akkor fejlesztő tanár foglalkozik vele.
Hargita megyében a két inkluzív, azaz befogadó iskolai oktatási központban (Oklánd és Bélbor), valamint az iskolák speciális osztályaiban végzett tanulók a csíkszeredai speciális szakközépiskolában folytathatják tanulmányaikat – tájékoztatott Demeter Levente Hargita megyei főtanfelügyelő.
– tette hozzá.
Maros megyében a középsúlyosan sérült fiatalok a 8. osztály elvégzése után szakiskolában tanulhatnak tovább, a súlyosan és halmozottan sérültek pedig 10 osztályt járnak a központban – fejtette ki Péterffy Csilla.
Ami a nehézségeket illeti, azokat Hargita megyében elsősorban a szakképzett személyzet nem megfelelő létszáma okozza, valamint a gyerekek szállítása a lakóhelytől a speciális osztályba/iskolába. Demeter Levente elmondta, sok esetben a falun élő, különböző szintű fogyatékkal elő gyerekek emiatt is maradnak ki az őket támogató szolgáltatásokból.
„Továbbá problémát jelent, hogy nagyon sok esetben nincs megfelelő együttműködés a helyi önkormányzatokkal. Szükség volna további inkluzív oktatási központokra a városokban, mint Csíkszereda, Székelyudvarhely, Gyergyószentmiklós vagy Maroshévíz, ahol működhetnének a teljes oktatási ciklust átölelő osztályok, hogy megfelelő módon lehessen odafigyelni ezeknek a gyerekeknek a sajátos igényeire” – fogalmazott a Hargita megyei főtanfelügyelő.
Maros megyében a fejlesztő tanárok száma túl kevés – mondta Péterffy Csilla –, mindössze hárman vannak, akik „kijárnak” az általános iskolákba tanítani. Ugyanakkor gondot okoz a helyhiány is, ami miatt a tanulók délelőtt és délután járnak iskolába.
Az inkluzív iskola főbb jellemzői:
a kirekesztés és kirekesztettség mindenfajta formájának megelőzése;
elfogadó közösség kialakítása, a diszkriminatív attitűdök megváltoztatása;
a speciális nevelési szükségletek maximális figyelembe vételével való oktatás, nevelés;
a felmerülő tanulási nehézségek esetén elsősorban nem a gyermekben keresi a hibát, hanem magában az oktatás milyenségében;
mérték szerinti oktatás: egyéni képzési, nevelési terv, kooperatív tanulás, szervezeti formák, tanulási-tanítási stratégiák, szükséges mértékű és milyenségű támogatás, folyamatos segítségadás, differenciált követelmények stb.;
tanárok és a segítő szakemberek (pszichológus, terapeuta, gyógytornász, logopédus, orvos stb.) hatékony együttműködése.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) törvénymódosítással kitiltaná a játéktermekből a 21 év alatti fiatalokat is – közölte kedden Adrian Cozma képviselő.
Lángra kapott egy dálnoki család házának tetőtere szombat éjjel, a tűz következtében egy fiatal házaspár és kisgyerekei, egy két év alatti és egy két hónapos kislány otthona veszett oda. Összefogással építik újra, mielőtt beköszönt a tél.
Gyorsabban és hatékonyabban segíthetnek baj esetén az alsósófalvi önkéntes tűzoltók, miután hollandiai segítséggel és közösségi összefogással sikerült tűzoltóautót vásárolni. Ezt a járművet vethették át kedden a helyiek.
Emelt gyalogosátkelőket alakítottak ki a Zsögödi Nagy Imre utcában is, ahol nemrég fejezték be a munkát, akárcsak a Szék útján és Csobotfalván.
Évfordulós emlékévet ünnepel az idén ötven éves gyergyószárhegyi művésztelep, az évforduló kapcsán számos rendezvényt tartanak. Szombaton kiállítás nyílik Gyergyószentmiklóson, továbbá a művésztelep enciklopédiájának harmadik kiadását is bemutatják.
Kézdivásárhely önkormányzata megkezdte ama 25 ökosziget telepítését hulladékgyűjtéshez, amelyekre az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretében pályáztak 1,43 millió lej értékben. Ezzel egy újabb lépést sikerült tenni a zöldebb város felé.
Megkésett munkálatok átütemezése, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat és a hozzá tartozó cégek költségvetésének módosítása, különböző rendezvények szervezése szerepelt a helyi képviselő-testület keddi ülésének napirendjén.
Elromlott vagy használaton kívüli elektromos készülékeket gyűjtenek Gyergyószentmiklóson november 16-án, szombaton.
Megtalálták a román határrendészek és hegyimentők azt az ukrán fiatalembert, aki hétfőn érkezett Romániába a Máramarosi-havasokon keresztül – közölte kedden délután a Máramaros megyei Salvamont igazgatója.
Holtan találták meg a 63 éves marosvécsi férfit, akit november 6-án, szerdán hagyta el otthonát és napokig nem jelentkezett családjánál, végül a rendőrség is kereste.
szóljon hozzá!