Az elmúlt években nőtt a romániai zergeállomány. Archív
Fotó: Dezső László
Védett fajjá nyilvánítja a környezetvédelmi minisztérium a pacsirtát és a zergét, az erről szóló döntést és a minisztérium álláspontját elküldik a kormánynak – írja az Agerpres hírügynökség Costel Alexe ügyvivő szaktárcavezető csütörtöki, sajtótájékoztatón tett bejelentésére hivatkozva.
2020. február 13., 19:102020. február 13., 19:10
2020. február 14., 15:272020. február 14., 15:27
„Úgy döntöttünk, a védett fajokhoz soroljuk Románia két emblematikus állatát, amelyekre eddig sajnos nem volt érvényes a vadászati tilalom. A pacsirtáról és a zergéről van szó. A pacsirta nemzeti szimbólum, és mi hagyományosan nem is vadásszuk ezt a madarat. (...) A zerge pedig, amely a Kárpátok és Románia emblematikus állata, és 2007-ig természeti érték státusa volt, az Európai Unióhoz való csatlakozáskor lekerült a védett fajok listájáról” – jelentette ki Alexe.
A Román Ornitológiai Társaság (SOR) szerint a mezei pacsirtát a külföldi, főként olasz vadászok vadásszák, 1996-ban került rá a Romániában vadászható madarak listájára. A társaság kampányának köszönhetően a madár 2006-ban ismét védetté vált, de csupán egy évre. Az SOR és a Natura 2000 Románia Szövetség közös, 2015-ben lefolytatott akciója nyomán a kilövési számokat sikerült felére csökkenteni. Az SOR szerint azonban
Ami a zergét illeti, a Declic közösség képviselői tavaly petíciót kezdeményeztek vadászatuk betiltására, rámutatva, hogy a volt vízügyi és erdőgazdálkodási minisztérium 609 példány kilövését hagyta jóvá a 2019–2020-as vadászati idényre.
A Declic központosított adatai szerint az elmúlt években nőtt a romániai zergeállomány: míg 2005-ben 6722 példányt számláltak, 2019-ben 8158 egyedet tartottak nyilván. A Declic szerint azonban a hatóságok 6174 példányban szabták meg az optimális állományt, „nem tudni, milyen számítások és elemzések alapján”.
Megközelítőleg hat hektárnyi területen égett a száraz aljnövényzet Gyergyóalfalu környékén, a tűzoltók nagy erőkkel dolgoztak a lángok megfékezésén, este 8 óra előttre sikerült eloltani.
Újból elmerülhetünk a Dűne-univerzumban, folytatódik 2021 egyik legjobb animációs sorozata, Eddie Redmayne egy lenyomozhatatlan bérgyilkos bőrébe bújik, ugyanakkor megtudhatjuk, hogy van-e élet a világégést túlélőknek menedéket nyújtó silón kívül.
Két hónappal meghosszabbították a Divat és dualizmus nevet viselő kiállítást a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban, melynek révén magunkat is beleképzelhetjük a múltbeli Budapest társadalmának életébe.
A Maros Megyei Természettudományi Múzeum november és december folyamán minden csütörtökön csillagászati estet szervez „Nézz az égre a múzeumból” címmel.
A csíkszéki fedett műjégpályák készen állnak arra, hogy megnyissák kapuikat a korcsolyázók előtt. Elsőként a csíkszeredai Molnár Lajos műjégpályán indul a közkorcsolyázás szombattól, majd hamarosan a Vákár Lajos műjégpályán és a karcfalvi műjégpályán is.
A szeretetteljes emlékezés lángjai világították be a temetők sötétjét péntek este. Mindenszentek napja alkalmából idén is sokan kilátogattak a temetőkbe elhunyt szeretteik sírjához, gyertyát gyújtani és emlékezni. Fotókon mutatjuk.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.
szóljon hozzá!