Az elmúlt években nőtt a romániai zergeállomány. Archív
Fotó: Dezső László
Védett fajjá nyilvánítja a környezetvédelmi minisztérium a pacsirtát és a zergét, az erről szóló döntést és a minisztérium álláspontját elküldik a kormánynak – írja az Agerpres hírügynökség Costel Alexe ügyvivő szaktárcavezető csütörtöki, sajtótájékoztatón tett bejelentésére hivatkozva.
2020. február 13., 19:102020. február 13., 19:10
2020. február 14., 15:272020. február 14., 15:27
„Úgy döntöttünk, a védett fajokhoz soroljuk Románia két emblematikus állatát, amelyekre eddig sajnos nem volt érvényes a vadászati tilalom. A pacsirtáról és a zergéről van szó. A pacsirta nemzeti szimbólum, és mi hagyományosan nem is vadásszuk ezt a madarat. (...) A zerge pedig, amely a Kárpátok és Románia emblematikus állata, és 2007-ig természeti érték státusa volt, az Európai Unióhoz való csatlakozáskor lekerült a védett fajok listájáról” – jelentette ki Alexe.
A Román Ornitológiai Társaság (SOR) szerint a mezei pacsirtát a külföldi, főként olasz vadászok vadásszák, 1996-ban került rá a Romániában vadászható madarak listájára. A társaság kampányának köszönhetően a madár 2006-ban ismét védetté vált, de csupán egy évre. Az SOR és a Natura 2000 Románia Szövetség közös, 2015-ben lefolytatott akciója nyomán a kilövési számokat sikerült felére csökkenteni. Az SOR szerint azonban
Ami a zergét illeti, a Declic közösség képviselői tavaly petíciót kezdeményeztek vadászatuk betiltására, rámutatva, hogy a volt vízügyi és erdőgazdálkodási minisztérium 609 példány kilövését hagyta jóvá a 2019–2020-as vadászati idényre.
A Declic központosított adatai szerint az elmúlt években nőtt a romániai zergeállomány: míg 2005-ben 6722 példányt számláltak, 2019-ben 8158 egyedet tartottak nyilván. A Declic szerint azonban a hatóságok 6174 példányban szabták meg az optimális állományt, „nem tudni, milyen számítások és elemzések alapján”.
Lesodródott az úttestről egy autó a Maros megyei Nyárádkarácson községhez tartozó Folyfalván kedden este. Az autóban utazó személy súlyosan sérüléseket szenvedett, kórházba szállították.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Kidőlt fa miatt lezárták a 12C jelű országutat Gyergyószentmiklós és a Gyilkos-tó között kedden este. Áramszünet is van a térségben a vihar okozta károk miatt.
Megtalálták annak a medvének a bocsát, amelynek az anyja a napokban egy motorost ölt meg a Transzfogarason. A tragédiát követően a nagyvadat kilőtték, a bocs pedig anya nélkül maradt.
Lezárták az utat a Bucsin-tető térségében egy kidőlt fa miatt kedden este. A hatóságok este kilenckor még dolgoztak az útszaszakasz felszabadításán.
Hét megye 35 településén okozott károkat a viharos időjárás a keddi nap folyamán – derül ki a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) összesítéséből.
Felhőszakadás, erős szél, jégeső várható Maros megyében kedden délután. A meteorológiai szolgálat narancs színű (másodfokú) riasztása kedden 22 óráig marad érvényben.
Közel tízezer pedagógus mérette meg magát július 8-án a véglegesítő vizsga írásbeli részén. A siker itt kulcsfontosságú: e nélkül nem lehet hosszú távon a tanári pályán maradni. Székelyföldön a legtöbben óvónői és tanítói vizsgára iratkoztak.
Három új alkotmánybíró kezdi el kilenc évre szóló megbízatását ezen a héten – írja az Agerpres hírügynökség.
Alkotmánybírói kinevezést kapott kedden Dacian Cosmin Dragoș egyetemi tanár. Az erről szóló rendeletet Nicușor Dan államfő írta alá.
szóljon hozzá!