Fotó: Gergely Imre
Tizenöt éve nem volt akkora választási részvétel, és ugyanennyi ideje nem szerzett annyi szavazatot Gyergyószéken az RMDSZ, mint a vasárnapi EP-választásokon. Gyergyóremetén a szavazásra jogosultak 60 százaléka adta le a voksát, legkisebb arányban Gyergyószentmiklóson mentek el szavazni, ott az arány 41 százalék volt.
2019. május 27., 17:002019. május 27., 17:00
A gyergyószéki magyarság nagy számban mozdult meg: a magyar többségű helységekben 47,7, a román településeken 40 százalékos volt az átlagos részvétel a választáson. A „tulipánra” 20 376-an ütötték a pecsétjüket – ismertette az RMDSZ Gyergyó-területi szervezetének elnöke, Barti Tihamér. Amint elmondta, a választás napján óriási erőfeszítéseket tettek, minden lehetséges eszközzel igyekeztek az embereket mozgósítani, szavazásra bírni, ugyanis szavazókörzetekből érkezett jelentések alapján joggal lehetett attól tartani, hogy nem lesz meg az Európai Parlamentbe jutáshoz szükséges 5 százalék. Az országban uralkodó PSD-ellenes hangulat megmozgatta a románságot, és emiatt lett szavazási rekorderedmény, és emiatt kellett a magyarság is sokkal nagyobb arányban elmenjen szavazni – mutatott rá.
Annak ellenére, hogy Gyergyószentmiklóson a legalacsonyabb volt a részvétel a térségben, így is több szavazatot, összesen 5614-et kapott az RMDSZ, mint a 2016-os parlamenti választásokon. Gyergyóremetén, Gyergyóalfaluban, Gyergyócsomafalván és Gyergyóditróban is több százzal többen szavaztak a szövetségre, mint amekkora az előzetesen remélt szám volt. Barti Tihamér köszönetet mondott a szavazóknak és mindenkinek, aki a kampányban, a mozgósításban munkájával szerepet vállalt.
Ugyanakkor levonta a következtetést:
ahol ellenben nem történtek ilyenek, azaz Gyergyószentmiklóson, ott kisebb volt a választási kedv.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
szóljon hozzá!