Rangos magyar állami kitüntetéssel ismerték el tizenegy erdélyi személyiség munkásságát

A magyar nemzeti ünnep alkalmából tizenegy erdélyi közéleti személyiség magyarság érdekében kifejtett munkáját ismerték el és jutalmazták rangos magyar állami kitüntetésekkel. Az érintettek a csíkszeredai Lázár-házban vehették át az Áder János köztársasági elnök által adományozott kitüntetéseket csütörtök este.

Barabás Hajnal

Dósa Ildikó

Szász Cs. Emese

2018. március 22., 20:262018. március 22., 20:26

2018. március 22., 22:082018. március 22., 22:08

•  Fotó: Gecse Noémi

Fotó: Gecse Noémi

A magyar nemzeti ünnep alkalmából tizenegy erdélyi közéleti személyiség magyarság érdekében kifejtett munkáját ismerték el és jutalmazták rangos magyar állami kitüntetésekkel. Az érintettek a csíkszeredai Lázár-házban vehették át az Áder János köztársasági elnök által adományozott kitüntetéseket csütörtök este.

Barabás Hajnal

Dósa Ildikó

Szász Cs. Emese

2018. március 22., 20:262018. március 22., 20:26

2018. március 22., 22:082018. március 22., 22:08

György Piros. A néptáncban nyújtott kitartásáért kapott kitüntetést •  Fotó: Gecse Noémi

György Piros. A néptáncban nyújtott kitartásáért kapott kitüntetést

Fotó: Gecse Noémi

Két csíkszeredai közéleti személyiség is kitüntetésben részesült a március 15-ei magyar nemzeti ünnep alkalmából. Gergely István, a csíkszeredai Csibész Alapítvány elnöke, valamint György Piros, a Hargita Nemzeti Székely Együttes szólótáncosa Áder János, Magyarország köztársasági elnöke által adományozott kitüntetést csütörtökön este vehette át a többi kitüntetettel együtt.

A csíkszeredai Csibész Alapítvány elnöke, Gergely István, vagy ahogyan sokan ismerik, Tiszti, a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetésben részesült a Kárpát-medencében, illetve Moldvában élő nehéz sorsú magyar gyerekek megsegítése és támogatása érdekében végzett önzetlen munkája elismeréseként. Az immár 26 éve működő alapítvány elnökének laudációjában kiemelték, Gergely István a szó szoros értelmében a lelkipásztori hivatást választotta, ami mindmáig töretlenül jellemző rá, hiszen

a legnehezebb családi körülmények közül érkező gyerekeket segíti, emeli ki őket a nehézségek közül és kínál lehetőséget a minőségi, tisztességes életre.
Gergely István, Tiszti, átveszi az elismerést •  Fotó: Gecse Noémi

Gergely István, Tiszti, átveszi az elismerést

Fotó: Gecse Noémi

„Ha egy nehéz sorsú fiatal megtanulja becsülni a fizikai és szellemi munkát, egyúttal megtanulja azt is, hogy csak kitartással lehetséges a magyar társadalom megbecsült tagjává válni, ez nem kevesebb, mint a nemzetmentés folyamata. Ebben, ilyenben közreműködni, azt katalizálni nem csupán szociális tevékenység, de a magyarság kulturális és szellemi megerősítésével egyenlő” – jellemezték a alapítvány elnökének tevékenységét. Hozzáfűzték,

a magyar sorsok utolsó mentsvárának lenni felelősség és embert próbáló feladat, de a Csibész Alapítvány bentlakásából már magyar válogatott élsportoló, művész, zenész is kikerült.

„Ez pedig világosan jelzi, hogy mind a bentlakók, mind a nevelők felkészültek a saját, nemzeti küldetésük megvalósítására” – hangsúlyozták.

György Piros, a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes szólótáncosa az erdélyi néptáncművészetben szólótáncosként és oktatóként végzett több évtizedes, elkötelezett munkája elismeréseként Magyar Arany Érdemkeresztet vehetett át.

„György Piros hatéves korától a néptánccsoport tagja, a csíkszeredai Tanulók Házában ismerkedett meg az életét végül alapjaiban meghatározó néptánccal. Tizenhat éves korától már a mai hivatásos együttes elődjénél, az akkori Hargita Együttesben is táncolt. 1990-ben, frissen érettségizőként, de már gyakorlott táncosként, elsők között van, akire számít az akkor hivatásos együttessé alakuló Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes” – sorolták laudációjában pályafutásának állomásait.

A Hargita együttes 45 műsorában táncolt, számtalan alkotóval és oktatóval dolgozhatott, szerzett tapasztalatot, bőséges és változatos a magyar néptáncanyag ismerete. Az amatőr néptáncmozgalomban – táncegyütteseknél, néptánctáborokban – sok-sok éve oktat, és több tanítványa is a néptáncos pályát választotta.

Idézet
Életpályája példamutató a szakma és tanítványai körében. (...) Meghatározó alakja az erdélyi hivatásos néptáncosoknak

– sorolták érdemeit, hozzátéve, hogy emellett 28 éve hűséges együtteséhez, a csíkszeredai Hargita Nemzeti Székely Népi Együtteshez.

Három Udvarhelyszéken élő vagy udvarhelyszéki kötődésű, a magyar kultúráért tevékenykedő személyiséget is Magyar Arany Érdemkereszttel tüntettek ki.

Orendi István munkáját is elismerték •  Fotó: Gecse Noémi

Orendi István munkáját is elismerték

Fotó: Gecse Noémi

Orendi Emil István népzeneoktatónak, az Udvarhely Néptáncműhely igazgatójának az erdélyi táncházmozgalom felvirágoztatásában, valamint a helyi kulturális-közösségi események megszervezésében vállalt szerepét ismerte el a magyar állam. A díjazott szerint a kitüntetés nem egy embert, hanem egy közösséget illet, hiszen munkatársai nélkül semmi nem valósulna meg és nem is érne semmit.

Orendi Emil István Csíkszeredában született, Kolozsváron szerzett mérnöki diplomát, de tanult szakmája mellett mindig foglalkoztatta a kultúra művelése és a közösségi kulturális események szervezése, egy idő után pedig elsősorban a népzenéhez és a néptánchoz kötődő tevékenységek.

2014 óta az Udvarhely Néptáncműhely igazgatója, lelkiismeretes munkája nyomán nemcsak a csapat lendült fel, hanem közvetett módon egy néptánc iránt érdeklődő közönséget is kinevelt,

hiszen az előadásokon zsúfolásig megtelik a Művelődési Ház.

Mihály József, a Szentegyházi Hagyományőrző Huszáregyesület huszárkapitánya az erdélyi magyarság nemzeti értékeinek és hagyományainak megőrzését odaadóan szolgáló közösségépítő és szervezőmunkája elismeréseként részesült a kitüntetésben.

Idézet
Hivatásom a honszeretet, és azt teszem, amit tennem kell. Mindig szükségét éreztem annak, hogy a fiatalokkal foglalkozzak. És ahogy Wass Albert mondta, nem halott hősökre, hanem a nemzetért tevő személyekre van szükség. El kell mondanom, huszonkét év alatt senkit nem tudtam úgy megállítani, hogy azt mondja, nem segít

– fogalmazott díjazásával kapcsolatban Mihály József a Székelyhonnak.

Mihály József huszárkapitány a kitartó hagyományápolásért vehette át a kitüntetést •  Fotó: Gecse Noémi

Mihály József huszárkapitány a kitartó hagyományápolásért vehette át a kitüntetést

Fotó: Gecse Noémi

Mihály József 1955. október 7-én született Szentegyházán, tízgyermekes székely család legkisebb sarjaként. Személyéhez fűződik a szentegyházasfalvi Hagyományőrző Huszáregyesület életre hívása, az őszi hadjáratok megrendezése is. Kezdeményezésére 1996-ban a szentegyházasfalvi római katolikus templom kertjében a millecentenárium tiszteletére emlékművet avattak. 1999-ben egy már „kikopott” régi hagyományt, a nagykorúsítási szertartást élesztette újjá. Ötletgazdája ugyanakkor egy emlékhely létrehozásának is: az első világháború egyik helyi vonatkozású, gyászos emlékezetű eseményére, az 1916-os román betörésre utalva a szentegyházasfalvi templomkertben 2016 októberében emlékhelyet avattak. Kezdeményezésére ugyanitt avatták fel tavaly szeptemberben az Ember-katedrális – Márton Áron, Erdély nagy püspöke előtt tisztelgő emlékplakettet. Mihály József

aktív részvevője bármilyen megmozdulásnak a településen, és mindig felölti a tartást és tiszteletet parancsoló népviseletet, ha nem éppen a huszáregyenruhát viseli.

Vécsi Nagy Zoltán művészettörténész, a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központ vezetője a kitüntetést az erdélyi magyar képzőművészet megismertetéséért, főként az 1945 utáni modern és kortárs alkotások összegyűjtését, valamint bemutatását szolgáló értékőrző tevékenysége elismeréseként kapta. „Nagyon meglepődtem, amikor megkerestek, ettől függetlenül természetesen nagyon jólesik, hogy munkámat elismerik” – árulta el lapunknak a művészettörténész.

Hozzátette, hogy Magyarországon élve is az erdélyi magyar művészetet szolgálta, majd hazatérve Székelyudvarhelyen vállalt munkát, és bármennyire nehezére esett elköltözni innen, olyan megtisztelő feladatot kapott Sepsiszentgyörgyön, amelyet nem tudott visszautasítani.

Idézet
Próbálok megfelelni a közösség elvárásának

– jegyezte meg.

Vécsi Nagy Zoltán. Elismert életút •  Fotó: Gecse Noémi

Vécsi Nagy Zoltán. Elismert életút

Fotó: Gecse Noémi

Vécsi Nagy Zoltán 1956. március 16-án született Marosvásárhelyen, Nagy Pál festőművész és Kemény Zsuzsanna újságíró fiaként. 1988 őszén kiköltözött Magyarországra, Hatvanba, ahol 1989-től a Hatvany Lajos Múzeum munkatársa, 2002-től pedig igazgatója volt, közben 1997-től a helyi Czóbel Galériát is vezette. 1998-ban szerzett diplomát az Eötvös Loránd Tudományegyetem művészettörténet szakán. Szakterülete főként az 1918 utáni erdélyi művészet. 2008-ban visszatelepült Erdélybe, a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum munkatársaként folytatta tevékenységét, majd a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központ (EMŰK) kortárs kiállítóterének vezetője lett. Kemény János egyik leszármazottjaként testvérével és unokatestvéreivel együtt visszaigényelték családi örökségüket, a marosvécsi Kemény-kastélyt, amelyet megnyitottak a nagyközönség számára.

A marosvásárhelyi Bolyai-kutató, Weszely Tibor szintén magyar állami kitüntetésben részesült. A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Marosvásárhelyi Kara Matematika-Informatika Tanszékének oktatója Magyar Érdemrend tisztikeresztet vehetett át az erdélyi magyar felsőoktatási rendszer kialakításához és a helyi tudományos élet fejlesztéséhez hozzájáruló jelentős oktatói, kutatói és tudományszervezői tevékenysége elismeréseként. Laudációjában elhangzott, hogy tudományos tevékenységét középiskolásként kezdte el. Weszely Tibor kutatásai és feldolgozásai eredményeként

évtizedek óta egyik kiemelkedően neves szerzője a Bolyai-literatúrának.

Az elmúlt évtizedekben könyvei és könyvfejezetei mellett, tudományos és tudománynépszerűsítő matematikai és tudománytörténeti témájú cikkei jelentek meg hazai és külföldi napilapokban és folyóiratokban, ezen kívül számos magyarországi, erdélyi és romániai, egyesült államokbeli, kanadai és más külföldi konferencián tartott előadást.

Kutatásai és feldolgozásai erősítették azt a szemléletet, hogy Bolyai János életműve a kivételes tehetség, a nemzetközileg is a legmagasabbra értékelt tudományos alkotás jelképe hazánkban és a világban.

Nem véletlen, hogy tudományos munkássága ösztönzően, néha vitát is gerjesztve hatott az elmúlt három évtized Bolyai-kutatására, a tudomány- és matematikatörténeti kutatásokra, az új dolgozatok, monográfiák sorának megjelenésére.

További díjazottak

Magyar Arany Érdemkereszttel tüntették ki Antal Vajda János magyartanárt, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének tagját a csángó hagyományok megőrzése és a nehéz sorsú csángó fiatalok támogatása iránt elkötelezett munkájáért. Bencző Dénes nyugalmazott unitárius lelkészt, esperest az erdélyi magyarság körében példaértékű hivatástudattal végzett, fél évszázados lelkészi szolgálata elismeréseként díjazták. A Magyar Érdemrend tisztikeresztjét vehette át Sárkány-Kiss Endre, a biológiai tudományok doktora, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Biológia-Geológia Kara Taxonómiai és Ökológiai Intézetének docense az erdélyi természeti örökség kutatása és védelme területén végzett kiemelkedő tudományos munkája, valamint a külhoni tudományos élet fejlesztése érdekében végzett oktató-szervező tevékenysége elismeréseként. A Magyar Érdemrend lovagkeresztjét vehette át Duma István András író, költő, a Szeret–Klézse Alapítvány alapítója és társelnöke, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének referense, akinek a csángó magyar közösség szülőföldön maradása, valamint kultúrájának és hitvilágának kutatása és széles körű megismertetése érdekében végzett munkáját értékelték. Szegedi László Tamás, a Kőhalmi Református Egyházközség lelkipásztora, a Brassói Református Egyházmegye esperese, az Erdélyi Református Egyházkerület generális direktora a dél-erdélyi magyarság fáradhatatlan támogatójaként a kőhalmi szórványkollégium megalapítása és működtetése érdekében végzett munkájáért részesült elismerésben.

•  Fotó: Gecse Noémi

Fotó: Gecse Noémi

•  Fotó: Gecse Noémi

Fotó: Gecse Noémi

•  Fotó: Gecse Noémi

Fotó: Gecse Noémi

•  Fotó: Gecse Noémi

Fotó: Gecse Noémi

•  Fotó: Gecse Noémi

Fotó: Gecse Noémi

•  Fotó: Gecse Noémi

Fotó: Gecse Noémi

•  Fotó: Gecse Noémi

Fotó: Gecse Noémi

•  Fotó: Gecse Noémi

Fotó: Gecse Noémi

•  Fotó: Gecse Noémi

Fotó: Gecse Noémi

•  Fotó: Gecse Noémi

Fotó: Gecse Noémi

•  Fotó: Gecse Noémi

Fotó: Gecse Noémi

•  Fotó: Gecse Noémi

Fotó: Gecse Noémi

•  Fotó: Gecse Noémi

Fotó: Gecse Noémi

•  Fotó: Gecse Noémi

Fotó: Gecse Noémi

•  Fotó: Gecse Noémi

Fotó: Gecse Noémi

•  Fotó: Gecse Noémi

Fotó: Gecse Noémi

•  Fotó: Gecse Noémi

Fotó: Gecse Noémi

•  Fotó: Gecse Noémi

Fotó: Gecse Noémi

•  Fotó: Gecse Noémi

Fotó: Gecse Noémi

•  Fotó: Gecse Noémi

Fotó: Gecse Noémi

•  Fotó: Gecse Noémi

Fotó: Gecse Noémi

•  Fotó: Gecse Noémi

Fotó: Gecse Noémi

•  Fotó: Gecse Noémi

Fotó: Gecse Noémi

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 02., szombat

Több hektáron lángolt a száraznövényzet Gyergyóalfalu körzetében

Megközelítőleg hat hektárnyi területen égett a száraz aljnövényzet Gyergyóalfalu környékén, a tűzoltók nagy erőkkel dolgoztak a lángok megfékezésén, este 8 óra előttre sikerült eloltani.

Több hektáron lángolt a száraznövényzet Gyergyóalfalu körzetében
2024. november 02., szombat

Ezekre a sorozatokra vethetjük rá magunkat novemberben

Újból elmerülhetünk a Dűne-univerzumban, folytatódik 2021 egyik legjobb animációs sorozata, Eddie Redmayne egy lenyomozhatatlan bérgyilkos bőrébe bújik, ugyanakkor megtudhatjuk, hogy van-e élet a világégést túlélőknek menedéket nyújtó silón kívül.

Ezekre a sorozatokra vethetjük rá magunkat novemberben
2024. november 02., szombat

Még két hónapig megtekinthető Székelyudvarhelyen a múltbeli Budapest divatja

Két hónappal meghosszabbították a Divat és dualizmus nevet viselő kiállítást a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban, melynek révén magunkat is beleképzelhetjük a múltbeli Budapest társadalmának életébe.

Még két hónapig megtekinthető Székelyudvarhelyen a múltbeli Budapest divatja
2024. november 02., szombat

Csillagnézés lesz a Maros megyei múzeumban

A Maros Megyei Természettudományi Múzeum november és december folyamán minden csütörtökön csillagászati estet szervez „Nézz az égre a múzeumból” címmel.

Csillagnézés lesz a Maros megyei múzeumban
Csillagnézés lesz a Maros megyei múzeumban
2024. november 02., szombat

Csillagnézés lesz a Maros megyei múzeumban

2024. november 02., szombat

Korcsolyákat előkészíteni, indul az idény Csíkszéken

A csíkszéki fedett műjégpályák készen állnak arra, hogy megnyissák kapuikat a korcsolyázók előtt. Elsőként a csíkszeredai Molnár Lajos műjégpályán indul a közkorcsolyázás szombattól, majd hamarosan a Vákár Lajos műjégpályán és a karcfalvi műjégpályán is.

Korcsolyákat előkészíteni, indul az idény Csíkszéken
2024. november 01., péntek

Így világították be az emlékezés fényei a temetőket mindenszentek estéjén

A szeretetteljes emlékezés lángjai világították be a temetők sötétjét péntek este. Mindenszentek napja alkalmából idén is sokan kilátogattak a temetőkbe elhunyt szeretteik sírjához, gyertyát gyújtani és emlékezni. Fotókon mutatjuk.

Így világították be az emlékezés fényei a temetőket mindenszentek estéjén
2024. november 01., péntek

Adományokat gyűjtenek egy tűzkárosult gazda megsegítésére

A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.

Adományokat gyűjtenek egy tűzkárosult gazda megsegítésére
2024. november 01., péntek

Nem elég, hogy elfutott a rutinellenőrzés elől, még le is akarta fizetni a rendőröket

Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.

Nem elég, hogy elfutott a rutinellenőrzés elől, még le is akarta fizetni a rendőröket
2024. november 01., péntek

Továbbra is vizsgálják, hogy mi okozhatta a nyolc személy sérülésével járó balesetet

Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.

Továbbra is vizsgálják, hogy mi okozhatta a nyolc személy sérülésével járó balesetet
2024. november 01., péntek

Hargita megyében jelentett a legkevesebb cég csődeljárást országos szinten

Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.

Hargita megyében jelentett a legkevesebb cég csődeljárást országos szinten
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!