Ragadozó ebek

Ragadozó ebek

Főként hegyvidéken, a ragadozók elleni védekezéssel indokolva néhány pásztor kutyáinak száma megközelíti a haszonállatai számát. Illusztráció

Fotó: Thomas Campean

A kutyát az ember szelídítette magához. Aztán jó néhány példányát magára hagyta. A gazdátlan háziállat mindenképpen emberi felelőtlenség eredménye, és ide tartoznak a félig gazdátlanok, amelyek eledelük egy részét vadászva szerzik meg. Meghökkentők a számadatok, melyek közfelháborodás elkerülése végett nem kerülnek a statisztikákba.

Farkas Attila

2018. február 17., 14:232018. február 17., 14:23

A kutya háziasításának időpontja körül nem teljes az egyetértés, viszont az, hogy a kutya az első domesztikált állatfajok között volt, általánosan elfogadott. Neves kutatók szerint (pl. dr. Miklósi Ádám, az ELTE TTK Biológiai Intézet igazgatója) nem is lényeges a konkrét időpont, sőt a helyszín sem, mert egyrészt több földrészen egyidejűleg is történhetett a folyamat, másrészt etológiai szempontból akár a száz év alatti generációváltások száma is elegendő lehetett ahhoz, hogy a megfelelő genetikai változások létrejöjjenek. Tehát

viszonylag kevés idő alatt is kialakulhatott a farkastól nagyban különböző faj, a házi kutya.

Persze, a vad és a háziasított állapot között vannak fokozatok.

Szelídek és vad viselkedésűek

A több évszázados tudatos tenyésztés bizonyos célok szerint alakította a fajtákat és vonalakat. Elsősorban a munkavégzési céllal történt tenyésztés eredményeként őrző-védő, terelő, vadász, rendőrségi, vakvezető, terápiás stb. fajtákat alakítottak ki. Ezzel párhuzamosan, követhetetlen keveredések folytán, rengeteg generáció keverékkutya is született. Nyilvánvaló – főként a tudatosan tenyésztett kutyafajták esetében –, hogy testméretben, vérmérsékletben, mozgásigényben stb. nagy eltérések vannak.

A tenyésztői tevékenység és szabályozatlan keveredések eredményeként a házi kutya végtelen változékonyságot mutat például agresszió terén is. A harcra tenyésztett fajtákban ennek megléte követelmény, a többi, munkára vagy társasági célra szelektált fajta esetében viselkedési zavarként tekintenek rá. Az agresszió különböző formáit mutató kutyákra szokás mondani, hogy vad viselkedésűek. A vadállat és a háziállat között tehát bizonyos kutyafajták vagy példányok a domesztikáció eltérő fokozatait mutathatják.

Függő és független gazdátlan ebek

Érdekes tény, hogy a háziasodás nem csak egyirányú folyamat. Előfordulnak korábban háziasodott állatok elvadult (dedomesztikált) állományai. A házi kutya erre nagyon jó példa, ugyanis lakott településeken nagy számban élnek az embertől közvetve függő kóbor falkák, de a folyamatos gyérítés ellenére

a vadonban is élnek az emberekhez egyáltalán nem kötődő gazdátlan ebek. Ezek a csoportok vagy a megunt hobbiállatokból, a gazda szerint rosszul teljesítő munkakutyákból, háztól megszökött, illetve szabadon bocsátott példányokból alakultak ki.

A kutya tehát egy emberi közreműködéssel vadállatból háziállattá alakított állatfaj, amiért felelősséggel tartozunk. Antoine de Saint-Exupéry A kis herceg című regényéből is tudhatjuk, hogy felelősek vagyunk azért, amit megszelídítettünk, hát még azért, amit háziasítottunk.

Gazdátlan háziállat mindenképpen emberi felelőtlenség eredménye.

Ugyanakkor, a gondoskodás hiánya képes kiváltani a domesztikációs folyamat irányváltását, így jönnek létre az elvadult kutyák.

Az urbánus környezet kóbor ebei folyamatos vitatémát adnak az állatvédelem és a lakosság erre érzékeny része között. Nem tervezek igazságot tenni, csak egy alapvető különbségre hívom fel a figyelmet a vadon körülményeihez képest. Ez a könnyen hozzáférhető háztartási hulladékokból származó és állatbarátok által rendszeresen adagolt majdnem korlátlan táplálékbőség. A vadonban ilyen nincs, ezért az elvadulás táplálékszerzési stratégia okán is hangsúlyosabb. A vadonban élő gazdátlan, kóbor, majd elvadult eb vadászattal szerez táplálékot.

Embert és vadat zaklató pásztorkutyák

Van még egy csoport, amelyet gazdátlannak nem lehet nevezni, ugyanis valaki tulajdonjogot formál rájuk, de a gazda szerepét csak részben vagy időszakosan tölti be. Ez a csoport a pásztorkutyáké. Főként hegyvidéken, a ragadozók elleni védekezéssel indokolva néhány pásztor kutyáinak száma megközelíti a haszonállatai számát. Ezek rendszerint különböző korcsok, amelyek a konkrét őrző-védő, vagy terelő munkára majdhogynem alkalmatlanok, arra viszont tökéletesen megfelelnek, hogy a „gazdájuk” gyönyörködjön bennük, illetve hogy turistákat, gombászókat, erdei gyümölcsgyűjtőket és a vadon élő állatokat zaklassák. A vadon élő vadászható és védett fajokra kifejtett hatás azonban nem merül ki csak a zaklatásban. Ezek némelyike gyakran áldozatul is esik. Akinek kutyája van – főként, ha közepes vagy nagy testméretű – tudja, más pedig elképzelheti, mekkora mennyiségű napi táplálékszükséglete van egy kutyának, s ebből lehet tovább gondolkodni a 10–15 vagy akár 20 feletti falkák igényeire, esetleg éves viszonylatban.

Ragadozó kutyák: a bölényt sem kímélik

Egyértelmű, hogy a pásztorok kutyáinak egy része rendszerint vadászik. Hogy mekkora ennek hatása a vadon élő állatfajokra, az célirányos kutatások hiányában csak becsülhető.

Az elvadult kutyák esetében azonban van lengyelországi tudományos kutatási eredmény. Itt 2002 és 2011 között a kutyák átlagosan évi 33 ezer vadállattal, illetve 280 haszonállattal végeztek. Ezek a számok minden valószínűség szerint alábecsültek, hiszen a vadászok nem szerezhettek tudomást minden egyes esetről. Az áldozatul esett fajok között volt gímszarvas, vaddisznó, mezei nyúl, borz, fácán és számos védett faj is.

Galéria

Fotó: Pál Árpád

Mielőtt felmerülne az idegenből hozott példa relevanciájának kérdése, illetve annak megkérdőjelezése, hogy mire is képesek az elvadult kutyák, létezik egy beszédes eset Romániából is. A 2016-os év elején a sajtó a WWF Románia közleményével volt tele, melyben beszámoltak arról, hogy a több százezer eurós projektjük eredményeként Krassó-Szörény megye területén szabadon bocsátott bölényekből négy elpusztult, s ezekből kettőt egy elvadult kutyafalka ölt meg, illetve falt fel.

Egy nyolc kutyából álló falkáról volt vadkamerás felvételük, és állításuk szerint ez a falka a környék leghatékonyabb ragadozója.

Az ivartalanított eb is eszik

Tehát, ha csak a vadon élő állatfajokra kifejtett hatást nézzük, akkor sincs a gazdátlan kutyáknak keresnivalójuk a vadonban. A kutya háziasított állatfaj, amely emberi gondoskodás nélkül viszonylag gyorsan visszavadul. A városokban élő gazdátlan ebek inkább időszakos elszaporodások esetében okoznak az átlagosnál nagyobb problémát. A gond csak az, hogy a menhelyeken való tartás nagyon költséges, ezért a befogott kóbor példányok egy bizonyos része a vadonban van szabadon bocsátva. Az ivartalanítás mint problémakezelés dicséretes, de az ivartalanított ebnek is van táplálékszükséglete. S annak is, amelynek csak képletesen van gazdája. A vadászó pásztorkutyák és elvadult kutyák kérdése tehát legalább annyira természetvédelmi probléma, mint vadgazdálkodási.

Évente több száz kóbor kutya

Sokáig a témát nem lehet szőnyeg alá seperni, de kutatói szempontból érdemben szinte semmit nem lehet tenni. Az Ökoszisztéma Menedzsment Egyesület keretében az együtt élő vörös róka és aranysakál táplálkozásbiológiai vizsgálatai is folynak. Új felfedezés, hogy a közepes testű ragadozók interakcióinak valamilyen mértékben szereplői a gazdátlan ebek is. Bizonyos vadászterületeken egészen elképesztő mintaszámot lehetne feldolgozni, ugyanis évente több száz kóbor kutyát ejtenek el. Azonban ezek, a közfelháborodás megelőzése érdekében, nem kerülnek be a statisztikákba, így tudományos szempontból fel sem dolgozhatók, nem is léteznek. A probléma viszont nem mondvacsinált.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 04., csütörtök

A szaknak megfelelő választott tantárgyból vizsgáznak az érettségizők

A szaknak megfelelő választott tantárgyból vizsgáznak csütörtökön érettségizők.

A szaknak megfelelő választott tantárgyból vizsgáznak az érettségizők
2024. július 04., csütörtök

Csak a szerencsén múlhatott az élete egy eltévedt gombászónak

Enyhébb medvetámadásnak eshetett áldozatul egy gombászó férfi Kőrispatak környékén, a hegyimentők több órás keresés után találtak rá.

Csak a szerencsén múlhatott az élete egy eltévedt gombászónak
2024. július 04., csütörtök

Augusztusban közlik ki a nyugdíj-újraszámolás eredményét

Augusztus 15-31. között kézbesíti a posta a nyugdíjasoknak az újraszámolt nyugdíjukról szóló határozatot – írja az Agerpres az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szerda esti tájékoztatása alapján.

Augusztusban közlik ki a nyugdíj-újraszámolás eredményét
2024. július 04., csütörtök

Megjelölték a székelyföldi magyar diákok román érettségi dolgozatait, ennek megfelelően lehet javítani is

Nagy felfordulást hozott magával az idei érettségi első napja, több megyében elmulasztották jelzéssel ellátni a magyar tagozatos tanulók román nyelv és irodalom dolgozatait. Hargita, Kovászna és Maros megyében azonban éltek a megjelölés lehetőségével.

Megjelölték a székelyföldi magyar diákok román érettségi dolgozatait, ennek megfelelően lehet javítani is
2024. július 03., szerda

Jóval több a bérlet, mint a fizetős parkolóhely

Jóval kevesebb a fizetős parkolóhelyek száma Csíkszeredában, mint amennyi parkolási bérletet értékesített eddig a rendszert üzemeltető önkormányzati cég. Most már a parkolójegyek jelentik a bevételek legfőbb forrását.

Jóval több a bérlet, mint a fizetős parkolóhely
2024. július 03., szerda

Rendőrség: egyes gyógyszerek is pozitív drogtesztet eredményezhetnek

A Drugtest szondákkal járművezetőkön végzett és pozitív eredményt mutató tesztek 15-20 százalékát érvénytelenítették a biológiai minták laboratóriumi elemzése után – közölte szerdán az Országos Rendőr-főkapitányság.

Rendőrség: egyes gyógyszerek is pozitív drogtesztet eredményezhetnek
2024. július 03., szerda

Kúratúra a kovásznai kilátóhoz

Nem az első és valószínűleg nem is az utolsó településfejlesztési terv az, amit a minap ismertetett Gyerő József, Kovászna polgármestere. A fő cél az, hogy korszerűsítésekkel, új létesítményekkel erősítsék az orbaiszéki település gyógyfürdőváros státusát.

Kúratúra a kovásznai kilátóhoz
Kúratúra a kovásznai kilátóhoz
2024. július 03., szerda

Kúratúra a kovásznai kilátóhoz

2024. július 03., szerda

Két autó ütközött, heten sérültek meg, egyikük súlyosan

Két személyautó balesetezett a marosvásárhelyi Dózsa György utcában szerdán este. A Maros megyei tűzoltóság tájékoztatása szerint egy utas beszorult az egyik összeroncsolódott járműbe.

Két autó ütközött, heten sérültek meg, egyikük súlyosan
2024. július 03., szerda

Kisbusz és személyautó ütközött Székelyszenttamáson

Nyolcan utaztak abban a kisbuszban, amely egy személyautóval ütközött szerdán Székelyszenttamáson. Ketten sérültek meg, őket kórházba szállították a mentőegységek.

Kisbusz és személyautó ütközött Székelyszenttamáson
2024. július 03., szerda

Képességfelmérő: Székelyföldön a Hargita megyei nyolcadikosok teljesítettek a legjobban

Hargita, Kovászna, Maros – ez a székelyföldi megyék rangsora a nyolcadikos diákok által az országos képességfelmérő vizsgán elért eredményeket tekintve. Két megyében tavalyhoz képest nőtt az ötöst vagy annál magasabb átlagot elérő diákok aránya.

Képességfelmérő: Székelyföldön a Hargita megyei nyolcadikosok teljesítettek a legjobban
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!