Osztálypénz. Esete válogatja, hogy hol mennyi. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Nemcsak a megszokott kirándulásokra és színházbelépőkre, de sok esetben az osztályterem kifestésére, bútorzatra, nyomtatóra, sőt még színes ceruzákra, gyurmára is szoktak úgynevezett osztálypénzt gyűjteni az iskolákban – esetenként még az óvodákban is. A gyakorlat bár évek óta tiltottnak minősült, a pedagógusok kivonásával mégis működik. Most bizonyos feltételek mellett törvényesítették az iskolapénzek gyűjtését.
2022. november 05., 21:482022. november 05., 21:48
2022. október 31., 13:082022. október 31., 13:08
Az osztálypénzek, iskolapénzek gyűjtése évek óta megosztó kérdés, parttalan viták forrása. Noha a gyakorlat régi, hiszen évtizedekkel ezelőtt is szokás volt, sőt, akkor még a pedagógusok „szedték be” az összegeket, évek óta a gyakorlat tiltásáról beszélnek a tanügyben.
Országszerte több mint 3 millió óvodás és iskolás kezdi el a 2022–2023-as tanévet hétfőn. Az új iskolai év sok szempontból más, mint a tavalyi. Többek közt nem félévekre, hanem öt modulra lesz osztva a tanév.
Szeptemberben még mi is arról cikkeztünk, hogy a tanügyminiszter júliusi rendelete szerint tilos osztálypénzt gyűjteni a 2022–23-as tanévtől, és az sem megengedett, hogy a diákoktól vagy a szülőktől pénzt kérjenek azért, hogy a tanítóknak, tanároknak hálából ajándékokat vásároljanak. Az oktatási miniszter akkori bejelentése azért is tűnt furcsának, mert
Közben azonban kiderült, nemhogy megtiltották, de valamiképpen legalizálták az iskolapénz gyűjtését bizonyos feltételek mellett. Az oktatási intézmények megszervezésére és működésére vonatkozó szabályzat (ROFUIP) korábban két pontban is tételesen megtiltotta, hogy pénzt gyűjtsenek a szülőktől az iskolai alkalmazottak és a diákok számára (a szülőbizottság számára is tilos volt), most azonban a tiltások kikerültek a ROFUIP-ból, és bekerült egy olyan rendelet, amely szerint
Szabó Ödön parlamenti képviselő, az RMDSZ oktatásügyi szakpolitikusa a Székelyhonnak elmondta, hogy
és erre teremtett most hivatalos, jogi alapot a ROFUIP-ban lévő változás.
„Az, hogy a szülők vagy bárki más szövetkezzen, egyesületet hozzon létre, amelynek a célja az iskola támogatása, azt nem lehet korlátozni, az ugyanis alapjog. Az oktatási intézmények magáért az oktatásért továbbra sem kérhetnek és kaphatnak pénzt vagy bármilyen más szolgáltatást, ez kizárt, ahogy az is, hogy bármiféle megkülönböztetésben részesüljön az a szülő vagy gyermek, aki nem tud hozzájárulni a szülői egyesületeken keresztül eldöntött forrásokkal a célhoz, amit kitűztek maguknak a szülők” – magyarázta a képviselő, aki egyúttal jelezte, amúgy ez sem újdonság, hiszen
A pénzgyűjtésben továbbra is tilos részt venniük az intézmény alkalmazottainak és a diákoknak – fűzte hozzá a képviselő.
Körképünkben annak néztünk utána, hogy mennyi osztálypénzt gyűjtenek – ha gyűjtenek egyáltalán. Az egyik marosvásárhelyi édesanya elmondta, míg az egyik fia esetén semmiféle gyűjtés nincs az iskolában, pedig kell venni időnként apróságokat, és akkor jól fogna valamilyen alap, addig a másik fia esetén évi 100 lejt gyűjt a szülők egyik képviselője.
„Tavaly az összegyűjtött összegből osztályt díszítettek adventben és pizzáztak. De arról is szó volt már, hogy az érettségi milyen sokba kerül (a képek, a ballagási bankett, a tanárok ajándéka stb.), ezért érdemes lenne előre gyűjteni, hogy ne akkor kelljen kiadni egy nagyobb összeget” – meséli a tizedikes gyermeke esetét az édesanya.
Egy másik szülő arról számolt be, hogy úgynevezett iskolaalapot fizetnek be, 50 lejt egy évre, amelyből rendezvények szervezését oldja meg az iskola. „Komoly könyvelősége van az iskolának, ezeket a pénzeket is hivatalosan, kérelem alapján igénylik például a diákok egy-egy esemény megszervezésére, szalagavatóra, bármire. Az összeget pedig egy több tagú bizottság hagyja jóvá” – magyarázta a szülő, aki még
egyrészt azért, mert nem kellett anyuka és apuka bevásároljon, másrészt senki nem kerül abba helyzetbe, hogy az osztálytársnak valamiből szebb és jobb van, szebben csillog. Ebből az év elején összegyűjtött pénzből fizetik a Szivárvány gyermekmagazint és a fakultatív táncórát is, de bábszínházi belépőt is. Az összeg azonban lassan a végére jár, nemsokára újra gyűjteni fognak.
„Nálunk hivatalosan nem történt gyűjtés. Voltak munkafüzetek, amelyeket a tanítók és a tanárok kértek megvételre, ezek kiválasztását a szülők rábízták a pedagógusokra, s a szülői közösség pénztárosa begyűjtötte rá a pénzt, emellett gyűjtöttünk Napsugárra, Szivárványra. Ám nincs úgynevezett osztálypénz, így minden egyes bábszínházi előadás, vagy egyéb esemény, ahová elviszik a gyerekeket, alkalmanként kerül kifizetésre” – meséli a teljesen másik gyakorlatot egy háromgyerekes édesanya, aki szerint azért jó, hogy az eseményekre külön fizetik be a belépőket, mert igazságtalan lenne azokkal szemben, akik mondjuk nem mennek bábszínházba, mert épp akkor betegek, de ők mégis kifizették a belépő árát az „osztálypénzbe”. Az
Hasonló a tapasztalat az óvodákban is: míg ugyanannak az intézménynek az egyik csoportjában semmire sem gyűjtenek, a másik csoportban 100 lejt kértek tanév elején, amiből minimális felszerelést vásároltak eddig a gyerekek használatára. Ez a gyűjtés azonban szigorúan a pedagógusokon kívül zajlik, a szülők intézik egymás között.
Egy évvel ezelőtt vették először igénybe a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház helikopter-leszállóhelyét. A létesítmény hasznosnak bizonyult, az eltelt egy év alatt több mint 50 beteg megmentéséhez vették igénybe a helikoptert.
Erőszakos cselekedetek és szexuális zaklatás gyanúja miatt vettek őrizetbe egy nőt és egy férfit Maroscsapón. A Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleménye szerint később mindkettejüket 30 napra előzetes letartóztatásba helyezték.
A bérekkel kapcsolatos állítólagos mulasztásai és a táncosokkal, alkalmazottakkal szembeni magatartás és kommunikáció miatt a Maros Művészegyüttes alkalmazottai az intézmény igazgatójának, Barabási Attilának a lemondását követelik.
Két autó ütközött csütörtök délelőtt Madéfalva közelében, az 578-as európai úton.
Két baleset is történt Maros megyében csütörtök reggel, egy Dicsőszentmárton közelében, egy pedig Andrássytelepnél – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Egy személygépjármű és egy motoros ütközött Székelyudvarhelyen csütörtök reggel.
Maros megyében csupán egy oktatási intézmény nem rendelkezik a működéshez szükséges egészségügyi engedéllyel, tizenhat intézmény pedig tűzvédelmi engedély nélkül kezdi meg a tanévet.
Az esős idő sem törte meg a sikerét a Sepsi Tabakó Fesztiválnak, amelyre idén is több mint 24 ezren látogattak ki. Ám az idei kiadás különlegesebb volt a többinél.
Az új tanévben az eddiginél korábban, június vége előtt tartják meg az országos vizsgákat – jelentette be szerdán Ligia Deca tanügyminiszter.
Befejeződött a Knauf Insulation dicsőszentmártoni gyárának építése. A 140 millió eurós beruházással létrejött gyárban még idén, az utolsó negyedévben elindul a termelés.
szóljon hozzá!