Évnyitók tekintetében visszatérhetünk a rendes kerékvágásba, sok minden más változik azonban az új tanévben
Fotó: Veres Nándor
Országszerte több mint 3 millió óvodás és iskolás kezdi el a 2022–2023-as tanévet hétfőn. Az új iskolai év sok szempontból más, mint a tavalyi: míg egy évvel ezelőtt mindenki maszkban volt a tanévnyitókon, és a szülők nem mehettek be az oktatási intézményekbe, most nincs erre vonatkozó korlátozás. Ugyanakkor jó néhány változás életbe lép az iskolai évben, többek közt nem félévekre, hanem öt modulra lesz osztva a tanév, és a diákok értékelési rendszere is változik.
2022. szeptember 05., 08:502022. szeptember 05., 08:50
Virágcsokrot szorongató, ünneplőbe öltözött gyerekek sietnek hétfőn országszerte az első tanítási napra:
Míg a 2020-as évben a koronavírus-járvány miatt elmaradtak a tanévnyitó ünnepségek, tavaly pedig maszkban tartották még a kinti évnyitókat is, ráadásul szigorúan szülők nélkül,
Hagyományos tanévnyitó ünnepségeket rendeznek az iskolákban, és bár múlt héten elterjedt az, hogy az oktatási minisztérium kitiltja idén is erről a szülőket, pénteken Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter pontosított. „Hamis az az információ, miszerint az oktatási minisztérium tiltást adott ki!
– áll a miniszter Facebook-bejegyzésében.
És bár ebből a szempontból visszatértünk a régi, jól megszokott módszerekhez, sok más szempontból változás lesz az idei tanévben: már az igencsak korai, szeptember elejei tanévkezdés is furcsa, miután Romániában az őszi hónap közepén szokott megkezdődni az iskola, de ez is a változások egyike.
A 2022-2023-as tanév 36 tanítási hétből áll, kivételt képeznek a 12. osztályosok, illetve az esti tagozat 13. osztályos diákjai, akik 34 héten át járnak iskolába, számukra 2023. június 2-án zárul a tanév. A nyolcadikosok 2023. június 9-én zárják majd a tanévet, amely esetükben 35 tanítási hétből áll. Mindenki más június 16-áig jár majd iskolába.
szeptember 5. és október 21. között tanítás, majd jön egy egyhetes szünidő október 22. és október 30. között;
október 31. és december 22. között tanítás;
2022. december 23-án kezdődik a karácsonyi vakáció és 2023. január 8-áig tart;
január 9-én újra megkezdőik a tanítás, amelyet majd februárban szakít meg egy egyhetes vakáció, úgynevezett síszünet.
Ennek a vakációnak az az érdekessége, hogy mozgó vakáció, a tanfelügyelőségek eldönthették, hogy február második, harmadik vagy negyedik hetében tartják.
A sívakáció után ismét tanítás zajlik április 6-áig;
április 7. és április 18. között lesz a húsvéti vakáció, majd április 19. és június 16. között zajlik az utolsó tanítási modul.
Június 17-én mennek a gyerekek nyári vakációra, egészen szeptember 3-áig.
Az Iskola másként hetet és a zöld hetet a 2023. február 27-e és június 16-a közötti időszakban kell megszervezni, de két különböző tanítási modulban, az erre szánt egyenként ötnapos időszakról a tanintézetek döntenek. A szakközépiskolai osztályok, a szakiskolások és posztlíceumi oktatásban részt vevő diákok a két említett héten gyakorlati oktatásban részesülnek.
Országszerte 17 872 tanintézetben 3 millió 14 ezer óvodás és iskolás kezdi el a tanévet
Fotó: Veres Nándor
A tanév során azonban gyakrabban értékelik majd a diákokat, ez például azt jelenti, hogy összesen öt jegyet kell kapniuk azokból a tantárgyból, amelyeket heti két órában tanulnak. A tanároknak pedig nagyobb szabadságot biztosítanak, hogy hogyan és mikor mérik fel a gyermekek tudását.
Ugyanakkor a most elkezdődött iskolai év lesz az első, amelyben az ötödikesek már a tanév elejétől kaphatnak tanulmányi ösztöndíjat a szociális mellett. A jogosultsági feltételek között szerepel a legtöbb 20 hiányzás, a tanulmányi ösztöndíj esetében pedig a negyedik osztály végi nagyon jó minősítés. Ugyanakkor a tanügyminiszter júliusi rendelete szerint tilos osztálypénzt gyűjteni és az sem megengedett, hogy a diákoktól vagy a szülőktől pénzt kérjenek azért, hogy a tanítóknak, tanároknak hálából ajándékokat vásároljanak. Ugyancsak fontos az is, hogy a kötelező oktatásban immár egy iskola sem tanácsolhat el, „csaphat ki” diákot, mert ez a tanuló oktatáshoz való alapjogát sérti.
Fotó: Haáz Vince
Bár az elmúlt tanévhez képest most nem szigorú korlátozások között kezdődik a tanév, a koronavírus-járványra és az influenzaszezonra való tekintettel higiéniai ajánlásokat fogalmazott meg az egészségügyi minisztérium.
Mindkettő veszélyes olyan személyek esetében, akik más betegségekben is szenvednek, például szív- és érrendszeri, tüdő- vagy cukorbetegségben. Mindezek megelőzésére az egészségügyi minisztérium kézmosást és -fertőtlenítést javasol az osztályterembe lépés előtt, illetve köhögés, tüsszentés vagy WC-használat után.
A minisztérium egészségügyi maszk viselését javasolja zárt, zsúfolt, rosszul szellőzött helyiségekben, és tanácsosnak tartja betartani a személyek közötti másfél méteres távolságot az órákon. A szülőkben rendszeresen tudatosítani kell, hogy nem javallott közösségbe küldeni a gyermeket, ha fáj a torka, vagy más légúti megbetegedés tüneteit észleli magán. Ugyanez érvényes a tanárokra és az iskolák kisegítő személyzetére is.
Ezeket a gyerekeket el kell különíteni, és értesíteni a szülőket.
Országszerte 17 872 tanintézetben kezdődik meg az oktatás hétfőn, Lucian Bode belügyminiszter pedig azt nyilatkozta hogy
Hozzátette, a több mint 17 ezer óvoda és iskola 57 százalékának az őrzése nincs megoldva, 43 százalékuk pedig rendelkezik valamilyen biztonsági rendszerrel. Maros megyében 613 oktatási intézményében kezdődik meg hétfőn a tanítás, kilenc iskolában egészségügyi engedély nélkül nyitnak az iskolák: többek közt Mezőbándon, Székelyhodoson, Nyárádgálfalván, Csatófalván és Csíkfalván.
Ugyanakkor 124 iskolaépület rendelkezik tűzoltósági engedéllyel, 17 tanintézmény még nem rendelkezik ezzel, 507 egység pedig nem engedélyköteles.
A turizmus legfrissebb trendjeiről, az élményturizmus lehetőségeiről, valamint a gasztro-turisztikai régió projekt előrehaladásáról értekeztek Székelyudvarhelyen pénteken.
Közúti baleset történt a 12-es országúton, Csíkcsicsó közelében péntek délután.
Spontán konfliktus alakult ki péntek délután az egyik csíkszeredai bevásárlóközpontnál, amelyhez a rendőrség különleges egységei is kivonultak.
Hatalmas felháborodást váltott ki a zetelaki közösségben, miután kiderült, hogy a polgármesteri hivatal egyik alkalmazottja videókamerát szerelt fel a községháza egyik személyzeti vécéjében. A polgármester feljelentést tett az ügyben a rendőrségen.
Húszezer lejre róttak ki bírságot a rendőrök csütörtökön Hargita megyében az adócsalás és a turizmus területén elkövetett törvénytelenségek megelőzésére és leküzdésére irányuló akció részeként.
Rajtaütésszerű ellenőrző akciót hajtottak végre Gyergyószentmiklóson és vonzáskörzetében pénteken, a reggeli órákban.
Hagyományos és formabontó kürtőskalácsok illata fogja betölteni Sepsiszentgyörgy főterét jövő héten, október 4-6. között. Tavaly arany kürtőst, idén kincses kalácsot fognak elkészíteni a rendezvény központi mozzanataként.
Utolsó, rendes havi tanácsülését tartotta pénteken a csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület jelenlegi felállásában. Nyolc önkormányzati képviselő mandátuma szűnik meg, és van, aki keserű szájízzel távozik.
Több, első- és másodfokú figyelmeztetést adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteken. A vasárnaptól hétfő estig érvényes figyelmeztetések heves esőzésekre, árvizekre, valamint gyors vízszintemelkedésre vonatkoznak.
A bioflavonoidok, a táplálkozás és a mikrobiom szerepe a daganatok megelőzésében és a sejtek energia ellátásában címmel tart előadást Erdély-szerte dr. Szabó László PhD epidemiológus.
szóljon hozzá!