Évnyitók tekintetében visszatérhetünk a rendes kerékvágásba, sok minden más változik azonban az új tanévben
Fotó: Veres Nándor
Országszerte több mint 3 millió óvodás és iskolás kezdi el a 2022–2023-as tanévet hétfőn. Az új iskolai év sok szempontból más, mint a tavalyi: míg egy évvel ezelőtt mindenki maszkban volt a tanévnyitókon, és a szülők nem mehettek be az oktatási intézményekbe, most nincs erre vonatkozó korlátozás. Ugyanakkor jó néhány változás életbe lép az iskolai évben, többek közt nem félévekre, hanem öt modulra lesz osztva a tanév, és a diákok értékelési rendszere is változik.
2022. szeptember 05., 08:502022. szeptember 05., 08:50
Virágcsokrot szorongató, ünneplőbe öltözött gyerekek sietnek hétfőn országszerte az első tanítási napra:
Míg a 2020-as évben a koronavírus-járvány miatt elmaradtak a tanévnyitó ünnepségek, tavaly pedig maszkban tartották még a kinti évnyitókat is, ráadásul szigorúan szülők nélkül,
Hagyományos tanévnyitó ünnepségeket rendeznek az iskolákban, és bár múlt héten elterjedt az, hogy az oktatási minisztérium kitiltja idén is erről a szülőket, pénteken Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter pontosított. „Hamis az az információ, miszerint az oktatási minisztérium tiltást adott ki!
– áll a miniszter Facebook-bejegyzésében.
És bár ebből a szempontból visszatértünk a régi, jól megszokott módszerekhez, sok más szempontból változás lesz az idei tanévben: már az igencsak korai, szeptember elejei tanévkezdés is furcsa, miután Romániában az őszi hónap közepén szokott megkezdődni az iskola, de ez is a változások egyike.
A 2022-2023-as tanév 36 tanítási hétből áll, kivételt képeznek a 12. osztályosok, illetve az esti tagozat 13. osztályos diákjai, akik 34 héten át járnak iskolába, számukra 2023. június 2-án zárul a tanév. A nyolcadikosok 2023. június 9-én zárják majd a tanévet, amely esetükben 35 tanítási hétből áll. Mindenki más június 16-áig jár majd iskolába.
szeptember 5. és október 21. között tanítás, majd jön egy egyhetes szünidő október 22. és október 30. között;
október 31. és december 22. között tanítás;
2022. december 23-án kezdődik a karácsonyi vakáció és 2023. január 8-áig tart;
január 9-én újra megkezdőik a tanítás, amelyet majd februárban szakít meg egy egyhetes vakáció, úgynevezett síszünet.
Ennek a vakációnak az az érdekessége, hogy mozgó vakáció, a tanfelügyelőségek eldönthették, hogy február második, harmadik vagy negyedik hetében tartják.
A sívakáció után ismét tanítás zajlik április 6-áig;
április 7. és április 18. között lesz a húsvéti vakáció, majd április 19. és június 16. között zajlik az utolsó tanítási modul.
Június 17-én mennek a gyerekek nyári vakációra, egészen szeptember 3-áig.
Az Iskola másként hetet és a zöld hetet a 2023. február 27-e és június 16-a közötti időszakban kell megszervezni, de két különböző tanítási modulban, az erre szánt egyenként ötnapos időszakról a tanintézetek döntenek. A szakközépiskolai osztályok, a szakiskolások és posztlíceumi oktatásban részt vevő diákok a két említett héten gyakorlati oktatásban részesülnek.
Országszerte 17 872 tanintézetben 3 millió 14 ezer óvodás és iskolás kezdi el a tanévet
Fotó: Veres Nándor
A tanév során azonban gyakrabban értékelik majd a diákokat, ez például azt jelenti, hogy összesen öt jegyet kell kapniuk azokból a tantárgyból, amelyeket heti két órában tanulnak. A tanároknak pedig nagyobb szabadságot biztosítanak, hogy hogyan és mikor mérik fel a gyermekek tudását.
Ugyanakkor a most elkezdődött iskolai év lesz az első, amelyben az ötödikesek már a tanév elejétől kaphatnak tanulmányi ösztöndíjat a szociális mellett. A jogosultsági feltételek között szerepel a legtöbb 20 hiányzás, a tanulmányi ösztöndíj esetében pedig a negyedik osztály végi nagyon jó minősítés. Ugyanakkor a tanügyminiszter júliusi rendelete szerint tilos osztálypénzt gyűjteni és az sem megengedett, hogy a diákoktól vagy a szülőktől pénzt kérjenek azért, hogy a tanítóknak, tanároknak hálából ajándékokat vásároljanak. Ugyancsak fontos az is, hogy a kötelező oktatásban immár egy iskola sem tanácsolhat el, „csaphat ki” diákot, mert ez a tanuló oktatáshoz való alapjogát sérti.
Fotó: Haáz Vince
Bár az elmúlt tanévhez képest most nem szigorú korlátozások között kezdődik a tanév, a koronavírus-járványra és az influenzaszezonra való tekintettel higiéniai ajánlásokat fogalmazott meg az egészségügyi minisztérium.
Mindkettő veszélyes olyan személyek esetében, akik más betegségekben is szenvednek, például szív- és érrendszeri, tüdő- vagy cukorbetegségben. Mindezek megelőzésére az egészségügyi minisztérium kézmosást és -fertőtlenítést javasol az osztályterembe lépés előtt, illetve köhögés, tüsszentés vagy WC-használat után.
A minisztérium egészségügyi maszk viselését javasolja zárt, zsúfolt, rosszul szellőzött helyiségekben, és tanácsosnak tartja betartani a személyek közötti másfél méteres távolságot az órákon. A szülőkben rendszeresen tudatosítani kell, hogy nem javallott közösségbe küldeni a gyermeket, ha fáj a torka, vagy más légúti megbetegedés tüneteit észleli magán. Ugyanez érvényes a tanárokra és az iskolák kisegítő személyzetére is.
Ezeket a gyerekeket el kell különíteni, és értesíteni a szülőket.
Országszerte 17 872 tanintézetben kezdődik meg az oktatás hétfőn, Lucian Bode belügyminiszter pedig azt nyilatkozta hogy
Hozzátette, a több mint 17 ezer óvoda és iskola 57 százalékának az őrzése nincs megoldva, 43 százalékuk pedig rendelkezik valamilyen biztonsági rendszerrel. Maros megyében 613 oktatási intézményében kezdődik meg hétfőn a tanítás, kilenc iskolában egészségügyi engedély nélkül nyitnak az iskolák: többek közt Mezőbándon, Székelyhodoson, Nyárádgálfalván, Csatófalván és Csíkfalván.
Ugyanakkor 124 iskolaépület rendelkezik tűzoltósági engedéllyel, 17 tanintézmény még nem rendelkezik ezzel, 507 egység pedig nem engedélyköteles.
Összesen majdnem 80 idős ember él abban a két Hargita megyei öregotthonban, amelyeket a bezárás veszélye fenyeget, mert nincs tűzvédelmi engedélyük. A hiányosságokat rövid időn belül kell rendezzék a fenntartók, különben elveszítik a működési engedélyt.
A háztartási munkát utalványokkal javadalmazó rendszer előnyeit ismertették kedden. 15 lejes utalványokról van szó, amiből az állam visszatart 3 lejt. 85 jegy beváltása után egyhavi régiség, illetve társadalom- és egészségbiztosítás nyerhető.
Covid-19-fertőzésgóc alakult ki a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház bőrgyógyászati osztályán, felfüggesztették a beteglátogatást.
Minden csíkszeredai cég, intézmény, civil szervezet munkatársait várják önkéntes sofőrnek a Csíkszeredai Lábbusz programba – áll a szervezők felhívásában. A program 2022-ben indult el, tavaly óta pedig újragondolt útvonalakon mennek iskolába a diákok.
A gyermekek egyhetes vakációjának kezdetétől megnőtt a látogatók száma a parajdi sóbányában, ezért a létesítmény nyitvatartási idejét meghosszabbították.
Ismét nagyon megnőtt a sofőriskolások számára a gyakorlati vizsgára való várakozási idő, ezért hosszabb kihagyás után a Kovászna megyei prefektusi hivatal újból más megyékből meghívott rendőrökkel gyorsítaná fel a vizsgáztatás folyamatát.
Futballmeccs és RMDSZ-kampányindító is lesz Csíkszeredában október 30-án, szerdán, ezért a városvezetés arra kéri az autósokat, hogy hagyják szabadon az Erőss Zsolt Aréna és az FK Csíkszereda stadionjának környékét.
Elérte a 30,9 Celsius-fokot a Szent Anna-tó vízhőmérséklete fél méter mélységben július 15-én kora délután. Ez az érték rekord meleget jelent az utóbbi évtizedekre, sőt valószínűleg az elmúlt évszázadokra vonatkozóan.
Sokan hiszik, hogy velük nem történhet semmi baj, csak akkor fordulunk orvoshoz, amikor már késő lehet. A szűrőprogramok pedig sok életet megmenthetnek – hívja fel a Gyergyói Hoki Klub októberi akciója.
Nem lesz vízszolgáltatás több székelyudvarhelyi utcában szerdán rácsatlakozási munkálatok miatt – értesít a polgármesteri hivatal.
szóljon hozzá!