Gyergyószárhegy madártávlatból. Megbolydult a település politikai élete • Fotó: Fodor István
Politikai puccskísérletnek tartja Danguly Ervin polgármester azt, ami az elmúlt napokban Gyergyószárhegyen történt. Előbb egy, majd további hat önkormányzati képviselő nyújtotta be lemondását. Jóllehet, okként Kolcsár András hivatalhoz való alkalmazását említették, a polgármester bojkottra gyanakszik.
2018. október 26., 09:562018. október 26., 09:56
„Korábban egy tanácsosi lemondásról, a Koltsár Barnáéról tudtam, ezt vele meg is beszéltük, érveit tiszteletbe tartottam. Szerdán egyszerre érkezett hat lemondás, amelyről úgy gondolom, Vormair Tivadar képviselő hatására az RMDSZ indított politikai puccskísérletet” – fogalmazott a sajtó megkeresésére Danguly Ervin, Szárhegy polgármestere. Hozzátette, „éppen Vormair lemondása a legellentmondásosabb, mert ő volt az 2016-ban, aki azt mondta, a személyi tanácsadómat menesszem, és vegyem fel helyette Kolcsár Andrást. Én nem tettem meg, mert
Most, hogy lett egy állás a mezőgazdasági osztályon, és erre megfelelt a jogi végzettség, ráadásul ő volt az egyetlen jelentkező, megnyerte a versenyvizsgát. Mindenki tudja, hogy a vizsgára bárki jelentkezhet, tehát kizárni azt, aki a kiírt feltételeket teljesíti, törvényellenes.”
Heten hozták meg október 24-ig azt a döntést, hogy nem kívánnak a gyergyószárhegyi képviselő-testület tagjai lenni a továbbiakban. Az öt RMDSZ-es és két szövetségi (MPP-EMNP koalíció) képviselő, akik lemondásukat már iktattatták, úgy tudják, lesznek még, akik követik példájukat.
A polgármester a sajtóból ismerte meg a lemondók egyéb érveit, például azt, hogy nincs haladás a faluban – reméli, ezt a lakók másként látják.
Kolcsár Andrást is megkerestük az ügyben, aki annyit mondott, hogy ő jelen pillanatban a polgármesteri hivatal alkalmazottja, és a községvezetőtől nem kapott felhatalmazást a nyilatkozásra.
Danguly Ervin azt reméli, a közösség nem osztja a lemondók véleményét
Fotó: Balázs Katalin
Hogyan tovább?
Hogy új választást eredményeznek-e a lemondások, még kérdéses. A szárhegyi döntéshozó testületben ugyanis heten az MPP–EMNP-koalíció színeiben nyertek tisztséget, hatan pedig RMDSZ-esként. A hét tanácsos (ketten MPP–EMNP, öten pedig RMDSZ színekben nyertek) lemondásával egyelőre döntésképtelenné vált a testület. Amennyiben nem sikerül pótlistáról kiegészíteni a működéshez szükséges létszámot, akkor bírósági úton oszlatják fel a képviselő-testületet, majd a kormány új választást írhat ki.
Kézdivásárhelyen kezdődött, Nyujtódon ért véget hétvégén a 11. alkalommal megszervezett Háromszéki Huszártoborzó, amely idén a Tuzson János-emlékhadjárat nevet viselte, ily módon is megemlékezve a 200 évvel ezelőtt született bélafalvi 48-asra.
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
Telefonon egyeztetett Orbán Viktor miniszterelnök szombat délután Kelemen Hunorral, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökével. A magyar kormányfő erről a Facebook-oldalán számolt be.
szóljon hozzá!