Ha a jövő tőlünk függne címmel együttgondolkodásra szólította fel a lakosságot a Gyulafehérvári Caritas Vidékfejlesztéssel foglalkozó gyergyószentmiklósi központja. A központ munkatársai által szervezett kedd esti nyílt pódiumbeszélgetés egy olyan mozgalom állomása, mely arra hivatott, hogy segítse a város és a környező falvak együttműködését.
2011. december 07., 16:412011. december 07., 16:41
2011. december 07., 17:462011. december 07., 17:46
„Azért kezdeményeztük ezt a beszélgetést, hogy alternatív jövőképet vázoljunk fel a város és a régió együttműködésére. Egyfajta mozgalmat akarunk kialakítani annak érdekében, hogy harmonizálni tudjuk a város-vidék, természet-Isten-ember kapcsolatokat” – vezette fel a beszélgetést Bányász József, a Gyulafehérvári Caritas vidékfejlesztéssel foglalkozó munkacsoportjának vezetője, majd képsorok levetítésével érzékeltette a világunkban jelen lévő ellentéteket, a gazdaság, a környezet, az ember totális összeomlásához vezető állapotokat.
A múlt és a jelen bemutatása mellett a jövő kilátásaira is rámutatott. Vázolta azt az alternatív jövőképet, melynek kidolgozásához, megvalósításához szólította együttgondolkodásra a résztvevőket. Hangsúlyozta: a Caritas Vidékfejlesztés által megfogalmazott jövőkép nem új elveken alapszik; a ‘30-as évek gazdasági világválságára Márton Áron, Balázs Ferenc, László Dezső, Kós Károly már megfogalmaztak egy újjáépítési mozgalmat, ez kellene legyen az alap, amit XXI. századi kontextusban kell újraértelmezni és ráépíteni az életminőséget biztosító, időszerű jövőt. A gyergyói Caritas csapata által kidolgozott, átfogó fejlesztési keret A remény stratégiája nevet viseli. „Ez egy olyan reális jövőkép, amiben az ember, az életminőség megtalálja a maga helyét, ugyanakkor egy fenntartható gazdasági egyensúly is kialakítható” – mutatott rá Bányász József. Jelenlegi feladatként a negatív jövőképet elővetítő hangulat normalizálását emelte ki, röviden kitérve az összeomlást előidéző összetevők kivédésének reálian megvalósítható lehetőségeire, a Caritas Vidékfejlesztés által már megtett lépésekre.
„A jövő a kezünkben van” – erősítette az elhangzottakat Molnár Judit, akit mint Gyergyószentmiklós és vidéke, a természet, az ember harmóniájának, együttműködésének elkötelezettjeként mutatott be a jelenlévőknek Bányász József.
Molnár Judit időszerűnek és indokoltnak látja az ésszerű jövőformálást. „Az elmúlt 56 évben a Föld lakossága megkétszereződött, ezzel szemben a GDP kilencszeresére nőtt, a világkereskedelem pedig kétszázszorosára. A kétszeres lakossághoz nem indokolt a kétszázszoros kereskedelem” – ismertette a világszintű kimutatások eredményeit Molnár Judot, arra kérve a jelenlevőket, hogy gondolkodjanak el, hogyan változtatható meg a negatív tényállás. „Álljunk meg, lépjünk egyet vissza, és nézzük meg, hogy kell-e ez nekünk, rá vagyunk-e szorulva, szükségünk van-e arra, hogy ezt a hatalmas méretű világkereskedelmet bármiben segítsük” – javasolta.
A felvezetés után kialakult beszélgetésen nézetek, kérdések, ötletek hangzottak el. A résztvevők részéről egyértelműen megfogalmazódott: valóban közel a „megálljt” parancsoló piros lámpa. Azt sem vitatta senki, hogy változást csak a szemléletváltás hozhat, viszont ennek gyakorlati oldalát egyelőre elméleti szinten is sokan sokféleképpen látják. Egy dologban azonban minden résztvevő egyetértett: minél szélesebb rétegekhez el kell juttatni a hasonló beszélgetések üzenetét, illetve további lehetőségeket kell teremteni az együttgondolkodásra.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
szóljon hozzá!