Muszáj alkalmazkodni, ellenkező esetben lemarad az tanuló
Fotó: Haáz Vince
Dolgoznak a szülők, délelőtt pedig zajlik az online oktatás, így nincs, aki felügyelje az elemi iskolás gyereket, hogy odafigyel-e órán. Ezt orvosolandó, az eredményes pedagógus–szülő együttműködésbe egy csíkszeredai család nyújtott betekintést.
2020. november 27., 11:062020. november 27., 11:06
2020. november 27., 11:142020. november 27., 11:14
Kora este hat óra előtt tíz perccel Anna már türelmetlenül várja a kezdést. Édesapja, Gergely László behív a kislány szobájába, hiszen a tanítónő hat előtt pár perccel elküldi az online tanóra weboldalra irányító hivatkozását. A osztálylétszám csakhamar teljessé válik, a tanítónő pedig majdnem mindenkihez személyesen intéz néhány bátorító szót, mintha osztályteremben lennének.
Nem lehet elvárni egy előkészítő osztályostól, hogy egyedül bekapcsolja a számítógépet, megkeresse a megfelelő hivatkozást, rácsatlakozzon és kezelje az egész felületet” – fogalmaz az édesapa. Ezért is született az a megoldás, hogy kora este legyenek az órák, így legalább az egyik szülő be tud segíteni a technikai dolgokba.
Ezt mi sem bizonyítja jobban, a kamerákon több szülő is feltűnik a gyereke mellett. „Leginkább a mikrofon kezelése miatt szükséges. Elvárás, hogy mindenki halkítsa le és csak felszólításra kapcsolja be újra” – mondja és ujja az egérgombon készenlétben áll mindvégig. Mint megjegyzi, számára is újdonság ez, hiszen felnőttként rengeteg rég elfeledett tudást és alapdolgot fedez fel újra a közös tanórán. Kikerülhetetlen a kérdés, de hangi bizonyíték is érkezik:
– magyarázta.
Változó az órák hossza, de mivel a Zoom alkalmazás ingyenes változata csak 40 percig engedélyezi az online jelenlétet, hirtelen megszakad az adás. „Nincs gond, azonnal küldi az új hivatkozást és folytatódik. Nincs apelláta, mind a harminc gyerek újra fent kell legyen, csak akkor folytatódik az óra” – jelzi László, kiemelve, hihetetlen türelemmel és magas elvárásokkal kezeli a tanítónő az online órákat. Mi is megtapasztaljuk ezt: többször felszólít mindenkit, névre szólóan kell bemutatni a lerajzolt a házi feladatokat, folyamatosan magyaráz és többször ismétli magát.
„Anna nagyon szereti a tanítónőt. Élvezettel üli végig az órákat, minden este alig várja, hogy beülhessen az órára” – értékeli a tanítónő fáradozásait. Sőt, az este nem áll meg itt, hiszen a nagycsoportos testvérnek, Andrásnak pár perc múlva esti mese következik, úgyszintén online. „Az óvónők sem engedik el a gyerekek kezét, legalább egy mese formájában közösségbe próbálják formálni őket” – teszi hozzá László és már kapcsolja is be a táblagépet.
Nehéz minden napot megszervezni. Délelőtt a gyerekek az édesanyjukkal otthon vannak, ekkor kerül sor a tanulás egyik részére. „Délutánra hazaérkezek, átveszem őket, Tímea akkor megy dolgozni. A munkahelyről napközben fel szoktam hívni Annát és villámkérdésekkel kérdezem ki a leckét. Este, óra után pedig tanulunk még egy keveset” – mondja. Bár saját feladataikra ilyen körülmények között jóval kevesebb idő jut, nem panaszkodik egyik szülő sem. Örülnek, hogy részesei lehetnek a tanulásnak és figyelemmel követhetik, miről is tanul Anna. Végül őt kérdezve kiderül,
Más tanítási módozatok után érdeklődve megtudtuk, Csíkszeredában általában a megszokott, délelőtti oktatási rendszer a legelterjedtebb. Ellenben van, aki hatásosabbnak látja, ha csak heti két alkalommal tart hosszabb órákat, más videóra veszi a tananyagot és azt küldi el a gyerekeknek. Mint kiderült, nem szívesen vállalják az akár nagyobb tapasztalattal rendelkező pedagógusok sem világgá kürtölni online tanítási módszereiket, hiszen – bár jelen esetben is bebizonyosodott, hogy hatásosabbak – azok nem mindenben követik az országosan erőltetett, ám nem minden esetben hatékony tanügyi normákat.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16-29. között 546.172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
Titkos szavazással választotta meg Csíkszereda alpolgármestereit a helyi önkormányzati képviselő-testület a mandátum első, soron kívüli ülésén, szerda reggel.
Több olyan eset is volt az elmúlt hónapokban, mikor a Nép Ügyvédje azt vizsgálta, megfelelően járt-e el az állam a Kovászna megyei lakosokkal – főleg a rászorulókkal – szemben, tudtuk meg az intézmény képviselőjétől.
Harmadik alkalommal hirdette meg a Ne éhezzen senki! kampányt a Solidaris Egyesület, amely során adományokat gyűjtenek, hogy élelmiszercsomagokkal és meleg étellel segíthessék a nélkülözőket.
Közeleg az elhunytakról való megemlékezés napja, pénteken sokan felkeresik a temetőkben a hozzátartozóik sírját. Mutatjuk a Székelyudvarhelyen november 1-jén, mindenszentek napján tartandó misék és istentiszteletek rendjét.
Összesen majdnem 80 idős ember él abban a két Hargita megyei öregotthonban, amelyeket a bezárás veszélye fenyeget, mert nincs tűzvédelmi engedélyük. A hiányosságokat rövid időn belül kell rendezzék a fenntartók, különben elveszítik a működési engedélyt.
A háztartási munkát utalványokkal javadalmazó rendszer előnyeit ismertették kedden. 15 lejes utalványokról van szó, amiből az állam visszatart 3 lejt. 85 jegy beváltása után egyhavi régiség, illetve társadalom- és egészségbiztosítás nyerhető.
Covid-19-fertőzésgóc alakult ki a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház bőrgyógyászati osztályán, felfüggesztették a beteglátogatást.
Minden csíkszeredai cég, intézmény, civil szervezet munkatársait várják önkéntes sofőrnek a Csíkszeredai Lábbusz programba – áll a szervezők felhívásában. A program 2022-ben indult el, tavaly óta pedig újragondolt útvonalakon mennek iskolába a diákok.
A gyermekek egyhetes vakációjának kezdetétől megnőtt a látogatók száma a parajdi sóbányában, ezért a létesítmény nyitvatartási idejét meghosszabbították.
szóljon hozzá!