Csíkszeredában nem lett kevesebb a könyvtáros feladata. Archív
Fotó: Veres Nándor
A könyvtárak működését is megváltoztatta a koronavírus-járvány miatt életbe léptetett új szabályozási rendszer. A székelyföldi városok könyvtárai többnyire teljes idejű nyitva tartással várják a látogatókat, bizonyos korlátozások mellett, szigorú higiéniai óvintézkedések betartásával, illetve az olvasótermek bezárásával.
2020. november 15., 13:362020. november 15., 13:36
Noha a könyvtárak csak korlátozott létszámban fogadhatják a látogatókat, akiknek legfeljebb 15 perces benttartózkodás a megengedett, az ott dolgozók munkája nem lett könnyebb, hiszen minden intézmény teljesen új szabályozás szerint működik, amelyhez meg kellett tanulni alkalmazkodni. A koronavírus-járvány miatti új szabályozási rendszerből mindenhol megpróbálják a legtöbbet kihozni, és igyekeznek olvasóközpontúak maradni, már amennyire lehetséges a korlátozások között.
A csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtár dolgozói
– mondta el lapunknak Gyulai Arthur könyvtárigazgató. Az intézményvezető szerint a jelenlegi helyzetben nem lett kevesebb a feladat, hiszen fokozott figyelmet kell fordítaniuk a járvány terjedését megelőző óvintézkedésekre, illetve a könyvtár által tervezett események közül néhányat át szeretnének vinni online térbe.
„Ami fájó pont nekünk, hogy az olvasók nem tudnak leülni, nem tudják rendeltetésszerűen használni az olvasótermet, a dokumentációs részleget, illetve a sajtórészleget...” – fogalmazott a könyvtárigazgató, megemlítve, hogy a rendkívüli helyzetben eltekintenek a későn visszavitt könyvek utáni büntetésektől.
Gyergyószentmiklóson sem marad több idő a plusztevékenységekre. Archív
Fotó: Pinti Attila
A gyergyószentmiklósi városi könyvtárban is hasonló a helyzet, a visszavitt könyveket ott is elkülönítik, és mivel az adminisztrációs feladatok is bonyolódnak ezáltal, plusz tevékenységre nem marad több idő, mint amennyi eddig jutott. Vincze Csilla könyvtárigazgató elmondta, a könyvkölcsönzés sem egyszerű most, mert
Noha az online katalógusban lehet böngészni a könyvek között, sokan nem tudnak dönteni anélkül, hogy megnéznék helyben. Gyergyóban is igyekeznek a rendezvényekkel online térbe költözni, tapasztalataik szerint ez a folyamat jót tett, mert több a résztvevő, mint korábban.
A Maros Megyei Könyvtár kövesdombi részlegén dolgozó Illyés Claudiától megtudtuk, hogy a fiókkönyvtár is nyitva tart, de szintén legfeljebb negyedórás látogatást engedélyeznek az olvasóknak, és csak két fő tartózkodhat az épületben egy időben. A könyvtári alkalmazott szerint egyszerre ennél többen nem is szoktak lenni normális körülmények között sem, így olvasóinak számában nem vett észre drasztikus csökkenést.
A kellő óvintézkedések betartására figyel, és amikor éppen nincs olvasó, a számítógépes adatbázist igyekszik bővíteni, illetve online programokat szervez, mesét olvas fel, rövid, kétnyelvű videoanyagokat közöl a könyvtár oldalán. Úgy véli,
Székelyudvarhelyen a városi könyvtár ajtaja egyelőre zárva van a közösség előtt, az ott dolgozók ennek ellenére nem tétlenkednek – mondta el Szőcs Endre könyvtárigazgató. A fertőzöttségi ráta Székelyudvarhelyen volt a legmagasabb a térségben, ezért a szabályzatnak megfelelően be kellett zárni az intézményt, ahol jelen pillanatban is leltározás zajlik.
Székelyudvarhelyen a magas fertőzési mutató miatt bezárt a könyvtár. Archív
Fotó: Veres Nándor
„Mivel a könyvtárunk állománya meghaladja a százezer dokumentumot, ezért a törvény értelmében tíz évenként teljes leltárt kell készíteni, és pontosan 2020 jelentette számunkra a teljes leltár készítésének évét” – fejtette ki az igazgató. A leltározás mellett online megjelenő tartalmakon is dolgoznak, a térség kiemelkedő személyiségeivel folytatott videobeszélgetések jelennek meg hétvégenként a Facebook-oldalukon.
Szőcs Endre továbbá azt is elárulta, noha a könyvtár zárva van, nem feledkeznek meg az udvarhelyiekről, és december 5-től kezdődően a könyvtár ablakaira vetített fényjátékokkal segítenek hangolódni a téli ünnepekre, illetve rajzfilmvetítés is lesz az épületen kívül.
Nemcsak a városi piacokon árulják már a bárányhúst a juhtartó gazdák, egyre többen az online térben is értékesítik a húsvéti ünnepi asztalra valót. A székelyföldi városokban kilónként átlagban 45–50 lejért kínálják a bárányhúst, hasonló áron, mint tavaly.
A tűzoltóság tűzvédelmi ellenőrzéseket végez, a rendőrség a közbiztonságra vigyáz, a csendőrség pedig fokozottan jelen lesz az egyházi épületek és turisztikai övezetek környékén a húsvéti ünnepek idején Hargita megyében.
A Mihail Kogălniceanu-légibázis korszerűsítése és bővítése a román kormány több mint 2,5 milliárd eurós beruházásával a NATO stratégiai központjává teszi ezt a létesítményt a régióban.
Saját katonai drónokat gyárthat Románia az év végétől, hozzávetőlegesen két és fél év múlva pedig a fegyverekhez szükséges lőpor gyártását is elkezdheti az ország – értesült az Agerpres hírügynökség védelmi forrásokból.
Olthévízről Marosvásárhelyre kellene eljusson egy kis madár – segítséget kér a Milvus Csoport.
Az érettségi írásbeli vizsgáinak napjain, azaz június 10. és 16. között aszinkron online oktatásra térhetnek át azok az iskolák, amelyek vizsgahelyszínként szolgálnak – közölte szerdán az oktatási minisztérium.
Különleges hangulatú tavaszi vásárra várják a helybélieket és látogatókat Gyergyóújfaluban csütörtökön. A Tavaszi Forgatag igazi közösségi élményt ígér kicsiknek és nagyoknak egyaránt. A helyi viseletre külön figyelmet fordítanak.
Személygépkocsi és vonat ütközött össze szerda délután Galócásnál – adja hírül a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Jóváhagyta a kormány szerdai ülésén a vakációs utalványok elszámolásának mechanizmusát.
Az Öveges József – Vermes Miklós Fizikaverseny országos döntőjén hatvan VII-XI. osztályos diák mérte össze tudását április 11-13. között. A vetélkedőt Kolozsváron tartották, a székelyföldiek is nagyon jól szerepeltek.
szóljon hozzá!